‘Türkiye ekonomisi sözde yüzde 21,7 büyürken, esnafa ve şirketlere iflas düştü’

‘Türkiye ekonomisi sözde yüzde 21,7 büyürken, esnafa ve şirketlere iflas düştü’

68
0
PAYLAŞ

‘Türkiye ekonomisi güya %21,7 büyürken esnaf ve şirketler iflas etti’

‘Türkiye ekonomisi güya %21,7 büyürken esnaf ve şirketler iflas etti’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye ekonomisinin 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 büyüdüğü açıklamasına tepki gösterdi; Esnaf ve şirketlerin bu büyümeyi hissedemediklerini savundu.

'Türkiye ekonomisi güya %21,7 büyürken esnaf ve şirketler iflas etti'

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Türkiye ekonomisinin 2021 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 21,7 büyüdüğüne ilişkin açıklamasına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye’de iflas eden esnaf ve şirket sayılarını paylaştı. bu periyot.

“SANATÇ BORÇ ALTINDA EZİLMEYE DEVAM EDİYOR”

Ağbaba, “Türkiye ekonomisinin 2021 ikinci çeyreğine göre yüzde 21,7 büyüdüğü iddia edildi. Bu büyümeden ne esnafın ne de şirketlerin yararlanamayacağını iddia ediyoruz” dedi. Ocak-Ağustos 2021’de en az 61 bin 736 esnaf kepenklerini kapatırken, en az 48 bin şirket ve gerçek kişi ticari işletme iflas etti. Esnaf iflaslarının yüzde 35’i, kapatma sürecinin bittiği ve normalleşmenin başladığı Haziran ve Ağustos aylarında gerçekleşti. süreç başladı. Kapatma süreci bitince işlerinin düzeleceğini düşünen esnaf, geçmiş borçların altında ezilmeye devam ediyor.

“HAZİRAN-AĞUSTOS AYINDA İFLASLARIN YÜZDE 35’İ GERÇEKLEŞTİ”

Salgın tedbirleri sırasında sürekli işyerlerini açıp kapatmak zorunda kalan esnaflara gelir kaybı nedeniyle hibe desteği verilmediğini, bunun yerine “banka kredisine muhtaç hale getirildiğini”, ayakta durmakta zorlandıklarını vurgulayan Ağbaba, ” Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi’nin verilerine göre bu yılın ilk 8 ayında meslekten ve sicilden ihraç edilenler, terk ederek iflas eden esnaf sayısı 61 bin 736’ya yükseldi. iflaslar normalleşme sürecinin başladığı Haziran ve Ağustos aylarında gerçekleşti.Yani iflasların yüzde 35’i tam kapanmanın bitip normalleşme döneminin başladığı Haziran ve Ağustos aylarında gerçekleşti.Giden her 100 esnaftan biri Bu yılın ilk 8 ayında iflas eden, 35’i ise kapanmadan üç ayda gerçekleşti.”

“KAYITLI YENİ SANAT VE SANATÇI SAYISI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 28 AZALDI”

Esnaf ve Sicil Gazetesi’nde dikkat çeken bir diğer verinin de kayıtlı esnaf sayısında görüldüğünü belirten Ağbaba, “TESK verilerine göre bu yılın Ocak-Ağustos döneminde yeni kayıt yaptıran esnaf ve sanatkar sayısı yüzde 28 azaldı. geçen yılın aynı dönemine göre 185 bine ulaştı. 126 oldu” dedi.

“İFLAS DEVAM EDİYOR”

Ağbaba konuşmasını şöyle tamamladı:

“Normalleşme süreciyle birlikte esnafta olduğu gibi şirketlerde ve gerçek kişi ticari işletmelerde de iflaslar devam ediyor. TOBB Ticaret Sicili istatistiklerine göre, bu yıl Ocak-Temmuz döneminde toplam 9 bin 105 şirket tasfiye edildi, 18 bin 491 şirket ve gerçek kişi ticari işletme kapatıldı, 21 bin 240 şirket re’sen kapatıldı. Dolayısıyla bu dönemde toplam 48 bin şirket ve gerçek kişi ticari işletme kapatıldı. TÜİK verilerine göre Türkiye ekonomisi sözde yüzde 21,7 oranında büyürken, bu büyümeden sadece esnaf ve şirketler iflas etti.

Borçlu emlak şirketi piyasayı salladı ilginizi çekebilir Borçlu emlak şirketi piyasayı salladı Yeni bir kapanma iflasları tetikliyor ilginizi çekebilir Yeni bir kapanma iflasları tetikliyor

banka büyümesi CHP Ekonomi Hibe hibe desteği Normalleşme Türkiye Veli Ağbaba

‘Türkiye ekonomisi güya %21,7 büyürken esnaf ve şirketler iflas etti’

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK