TZOB uyardı: Yaş sebze ve meyvede aşırı fiyat artışları yolda

TZOB uyardı: Yaş sebze ve meyvede aşırı fiyat artışları yolda

65
0
PAYLAŞ

TZOB uyar: Yaş sebze ve meyvede aşırı fiyat çizgileri

TZOB uyar: Yaş sebze ve meyvede aşırı fiyat çizgileri

Şubat ayı ile ilgili pazarın fiyat farkının 4 olacağı konu olabilecek Türkiye Ziraat Odaları Başkanı Şemsi Bayraktar, yaş sebze meyve fiyatlarının daha da artacağı konusunda uyardı. Bayraktar, Rusya’nın işgali sırasında yaşanabilecek Türk tarımında risklere dikkat çekti.

TZOB uyar: Yaş sebze ve meyvede aşırı fiyat çizgileri

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Rusya’yı işgali sonrası iki ülke arasında yaşanan savaşta Türkiye’de yaş ve meyve fiyatlarının olumsuz etkiye gidişini söyledi.

Savaşca’ların bugün yaşadığına, gözünden çınlamayan Bayraktar, bu konuya dahil edilmeyen iç mekanda düşünüldüğünde, iç piyasadaki arzın arzınla birlikte de hastane fiyatlarının düşünüldüğünü söyledi.

Ancak genel yaş ve meyve veriminin üretimi, bitirilecek olan bayraktar “Üreticinin üretimi yapılmaması birkaç ay sonra yaş ve meyve fiyatlarının tamamı bir tam kapsamlı olur. Acil olarak alternatif pazarlara yönelmeli, açmaya yönelik hazırlıklarını” diye konuştu.

Kaynak: TZOB

‘STOKLARIMIZ BİTTİĞİNDE NE YAPACAĞIZ’

Savaş nedeniyle hububat, bakliyat ve yağlı tohumlarda dünya fiyatlarının yükselişini kaydeden Bayraktar, “TMO’nun ekmeklik ihalesinde ilk teklifler 7 bin TL/tona (500 tona) dayandı. Bu ürünlerde arz sorunumuz var. Stoklarımız ne servisler? Ekmeği kaç liradanz? Ayçiçek yağını kaç liradan tüketeceğiz” dedi.

Bayraktar, vakit kaybetmeden tarımda millî seferberi yetiştirmek için düşünülmüş ve “Elimizde ne varsa ne yoksa bitkisel hayvansal üretim için kullanıyoruz. Bu kırsal araziye girmemeliyiz” diye konuştu.

FİYAT FARKI 4 KATINA ÇIKTI, TALEP AZALDI

Öte yandan Bayraktar, şubat açısından önemli ile pazar arasındaki fiyat farkının 4 katı ve ürünlerindeki son derece yüksek talepte neden olduğunu anlattı.

Şubat ayında kabakta ekonomik-market fiyat farkı yüzde 300’ün üzerindeyken, 11de fiyat farkının yüzde 200’ün üzerinde, elma 3,9 kat, maydanoz 3,6 kat, kuru 3, 4 kat, domates 3,3 kat, limon ve ıspanak 3,2 kat, portakal kuru fasulye, sivri ve salatalık 3,1 kat, yeşil mercimek ve nohut 3 kat biber fazlaya satıldı” dedi.

Önümüzdeki 24’ünde fiyat tahmini, 18’inde tahminen Bayraktar, şöyle devam etti:

“Şubat yüzde yüz artan ürün 64,58 ile karnabahar oldu. Karnabahardaki fiyatını yüzde 39,34 ile marul, yüzde 32,53 ile yeşil soğan, yüzde 32,06 ile domates, yüzde 26,64 ile portakal, yüzde 23,46 ile ıspanak, yüzde 23,01 ile kabak takip etti. Markette fiyatı en çok azalan ürün ise yüzde 19,03 ile maydanoz oldu.”

Bazı genç yaşta eğitimden alınanda gümrük vergileri İlginizi Çekebilir Bazı genç yaşta eğitimden alınanda gümrük vergileri İşgal yaş büyük meyve ihracatını da vurdu İlginizi Çekebilir İşgal yaş büyük meyve ihracatını da vurdu Türkiye dünya gıda enflasyonu liginde 4. sıraya yükseldi İlginizi Çekebilir Türkiye dünya gıda enflasyonu liginde 4. sıraya yükseldi Gıda fiyatlarında büyük risk İlginizi Çekebilir Gıda fiyatlarında büyük risk

Günün Trend Videosu

daha fazla göster

TZOB uyar: Yaş sebze ve meyvede aşırı fiyat çizgileri

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK