Üniversiteliler kiralık ev bulamıyor

Üniversiteliler kiralık ev bulamıyor

82
0
PAYLAŞ

Üniversite öğrencileri kiralık ev bulamıyor

Üniversite öğrencileri kiralık ev bulamıyor

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanması ve yüz yüze eğitimin başlamasıyla öğrenciler barınma akınına uğradı. Şehir merkezinde ev bulamayanlar uzak bölgelerden ev kiralamak zorunda kalıyor. Özellikle atanan öğretmenlerle bu yıl üniversiteyi kazananlar zor durumda.

Üniversite öğrencileri kiralık ev bulamıyor

Okullarının bulunduğu şehirlere giden öğrenciler kiralık ev bulmakta zorlanıyor. Bazı öğrencilerin okula uzak bölgelerden ev kiralamak zorunda kaldıkları belirtiliyor. Emlakçılar ise genel olarak kiralık daire sıkıntısı olduğunu ve üniversitelerin açılmasıyla bu durumun daha da yoğunlaştığını ifade etti.

2 bin 500-3 bin TL ARASI FULL DAİRELER

Emlakçılar, öğrencilerin genellikle metro, metrobüs gibi ulaşımı olan bölgeleri tercih ettiğini ve 2.500 ile 3 bin lira arasında dolulukta olan dairelerde oturduklarını belirtiyor. Öğrencilerin 1.500 TL ile 2 bin TL arasında değişen fiyatlarla boş daireler için ev kiralayabilecekleri belirtiliyor.

BU YIL YENİ RANDEVULAR VE KAZANANLAR DAHA ZOR

Emlakçı Muhammet Aşık, özellikle yeni atanan öğretmen ve üniversiteyi kazanan öğrencilerin kiralık ev bulamadığını bildirdi.

Aşık, “Öğrenciler uzun süre online eğitim almak zorunda kaldı. Bu nedenle evden çıkamadıkları ve belirsizlik devam ettiği için kimse yerini değiştirmedi. Bu nedenle kiralık ev yok denecek kadar azdır” dedi.

YENİ İNŞAAT FİYATLARIMIZI ETKİLEMEZ

Aşık, “Kentsel dönüşüm geçiren binaları terk edenler de bu sefer daire kiralamaya yöneliyor ama bulamıyorlar. Bu yıl kiralık daire sorunumuz var ama satılık daire sorunumuz yok.

Aşık, “Emlakçılar olarak daha fazla kurumsallık istiyoruz. Satış izinleri ile ilgili tüm belgeler elimizde ancak evini satmak isteyen ev sahiplerinin veya bu işi yapacak yeterli yetkisi olmayan kişilerin yetki belgesi sahibi olmasını istiyoruz” dedi.

Emlakçı Hakan Özkanca ise, “Bölgemizde inşaat alanının olmaması kira fiyatlarını etkiliyor. Diğer bir sebep ise kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte hem hafta sonları hem de hafta içi düğünlerin yapılmasıdır. Hatta kiralık daireleri verip veremeyeceğinizi görmek için satılık daire arayanlar bile var” dedi. (İHA)

Gayrimenkul değerleme asgari ücret tarifesinde artış ilginizi çekebilir Gayrimenkul değerleme asgari ücret tarifesinde artış Devletin yükselen kira fiyatlarına müdahale etmesi mümkün mü?  İşte dünyadan örnekler ilginizi çekebilir Devletin yükselen kira fiyatlarına müdahale etmesi mümkün mü? İşte dünyadan örnekler Kira fiyatları neden artıyor?  Ev kiraları düşecek mi? ilginizi çekebilir Kira fiyatları neden artıyor? Ev kiraları düşecek mi? Ev almak hayal oldu: Türkiye konut sorununa doğru gidiyor ilginizi çekebilir Ev almak hayal oldu: Türkiye konut sorununa doğru gidiyor

Üniversite öğrencileri kiralık ev bulamıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK