Vahşi sulama Türkiye’yi su fakiri yapacak

Vahşi sulama Türkiye’yi su fakiri yapacak

60
0
PAYLAŞ

Vahşi sulama Türkiye’yi suyu fakirleştirecek

Vahşi sulama Türkiye’yi suyu fakirleştirecek

Borç ve maliyet baskısı altında kalan, damla sulama sistemlerine geçemeyen Türkiye, küresel ısınmayla birlikte su fakiri bir ülke olma yolunda ilerliyor.

Vahşi sulama Türkiye'yi suyu fakirleştirecek

Küresel ısınma nedeniyle en riskli bölgeler arasında yer alan Türkiye’nin kuraklık sonrası büyük bir su sorunuyla karşı karşıya kalmaya hazırlanırken, tarımda vahşi sulama yönteminin Türkiye’yi su fakiri ülkeler arasına sokacağı belirtildi. İmeceMobil, Kibele Projekt ve Softtech Girişimlerinin katkılarıyla hazırlanan “Tarımda Su Kullanımı ve Kaynakların Verimliliği” raporunda, su tasarrufunda tarım arazilerinin sulanmasının kritik öneme sahip olduğu vurgulanırken, su tasarrufunun da önemli olduğu tahmin ediliyor. 2025 yılında kişi başına düşen su miktarının yaklaşık 4.800 metreküp azalacağı raporda, tarım arazilerinde su tasarrufu yapılmadığı takdirde Türkiye’nin “su fakiri” ülkeler arasına gireceğine ve tarımda su tüketimine dikkat çekildi. 2025’te yüzde 17 artacak.

TARIMDA EN ÇOK KULLANIMI

Rapordaki verilerle ilgili değerlendirmelerde bulunan İmeceMobil’in kurucu ortaklarından Göker Kuzucu, 2025 yılında su tüketiminin tarımda yüzde 17, sanayide yüzde 20 ve iç tüketimde yüzde 70 artacağını belirtti. “Türkiye’de, tıpkı dünyada olduğu gibi tarım sektörel kullanım açısından lider konumdadır. Tatlı suyun yüzde 73’ü tarımda, yüzde 16’sı sanayide, yüzde 11’i ev içi kullanımda tüketiliyor” diyen Kuzucu, Türkiye’nin yeterli tasarrufu sağlayamaması durumunda kısa sürede “su fakiri ülke” statüsüne geçeceğine dikkati çekti. .

Çiftçi damla sulama yapamıyor

Araştırmada sorulmuş, “Yaşadığınız bölge tarımsal kuraklıktan ne kadar etkileniyor?” Katılımcıların yüzde 36,8’i “Ciddi verimlilik kaybına neden oluyor” sorusuna yanıt verirken, yüzde 34,9’u “Bu konuda ciddi desteğe ihtiyacımız var” yanıtını verdi. Yüzde 16,5 ise; “Yüzde 25’in altında verim kaybına yol açar” dedi. Ayrıca damla sulama kullanmayan çiftçilerin yüzde 62,1’i finansmanı olmadığını beyan etmiştir.

küresel ısınma türkiye

Vahşi sulama Türkiye’yi suyu fakirleştirecek

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK