Vatandaşın borcu 1 trilyon sınırını aştıBardağın dolu tarafını görmek mümkün mü?

Vatandaşın borcu 1 trilyon sınırını aştıBardağın dolu tarafını görmek mümkün mü?

120
0
PAYLAŞ

Ulusal borç 1 trilyon sınırını aştı.

Ulusal borç 1 trilyon sınırını aştı.

Pandemi nedeniyle günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ve geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar, borç yükünün altında eziliyor.

Ulusal borç 1 trilyon sınırını aştı.

Halk arasında ‘borç yiğitlerin kırbacıdır’ diye bir söz vardır… Bu, vatandaşların borçlarını ödemek için büyük çaba sarf ettiği anlamına gelir. Ancak vatandaşın borcu tarihi bir rekor kırarak 1 trilyon lirayı aştı. Pandemi nedeniyle günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ve geçim sıkıntısı çeken vatandaş borç yükünün altında eziliyor. CHP Meclis Grubu haftalık ekonomik raporlarını açıklıyor. Son rakamlar vatandaşların karşı karşıya olduğu büyük ekonomik krizi gözler önüne seriyor. Çünkü borçlar çoğaldıkça devasa bir boyuta ulaştı. İşte o raporda öne çıkan güncel rakamlar: Vatandaşların bankalara ve finansman şirketlerine olan borçları (temerrüt borçları dahil) 27 Ağustos-3 Eylül tarihleri ​​arasında 5,3 milyar lira artarak 943,7 milyar liraya yükseldi. Bu borcun 20,7 milyar TL’si zamanında ödenmediği için takip edilen krediler ve kredi kartı borçlarından oluşmaktadır. Bankalara ve finansman şirketlerine olan borcun 756,7 milyar lirası ihtiyaç kredilerinden, 187 milyar lirası ise kredi kartlarından kaynaklanmaktadır. Son bir haftada tüketici kredilerinde 2,8 milyar lira, kredi kartı borçlarında 2,6 milyar liralık artış yaşandı. Vatandaşların vadesinde ödeyemedikleri için bankalarca icraya verilen takipteki alacakları toplamda 20,7 milyar lira düzeyinde bulunuyor.

Bardağın dolu tarafını görmek mümkün mü?

3 milyon 902 bin işsiz, 1 milyon 417 bin eksik işsiz ve 3 milyon 140 bin kişi iş bulma umudu olmadığı için iş aramadığı için işsiz sayılmadığında gerçek işsiz sayısı 8 milyon 460 bine çıkıyor. Temmuzda.

CAM DOLU: Bankalardaki toplam mevduat 9,4 milyar lira artarak 3 trilyon 911 milyar liraya ulaştı. TL mevduat 10,1 milyar lira artarak 1 trilyon 765 milyar liraya ulaştı. 1 milyar 106 milyon dolar artarak 261.1 milyar dolara yükselen döviz ve altın mevduatının TL karşılığı, kurdaki düşüşün etkisiyle 717 milyon lira azalarak 2 trilyon 155 milyar liraya geriledi. Yabancı para mevduatın toplam mevduat içindeki payı yüzde 55 oldu. Gerçek kişi mevduatı yüzde 55,9 oldu. Gerçek kişilere ait döviz mevduatı 1 milyar dolar artarak 165,8 milyar dolara yükseldi.

Ulusal borç 1 trilyon sınırını aştı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK