Yaptırımlar en çok onu vurdu: İşte 2021’in en çok kaybedeni

Yaptırımlar en çok onu vurdu: İşte 2021’in en çok kaybedeni

104
0
PAYLAŞ

Yaptırımlar onu çok etkiledi: İşte 2021’in en çok kaybedenleri

Yaptırımlar onu çok etkiledi: İşte 2021’in en çok kaybedenleri

Çin’in teknoloji şirketlerine yönelik yaptırımlarının en büyük kurbanı Çinli girişimci Colin Huang oldu. Colin, yılın başından bu yana 27.4 milyar dolarlık servet kaybetti.

Yaptırımlar onu çok etkiledi: İşte 2021'in en çok kaybedenleri

Milyarder Colin Huang, en çok Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in “ortak refah” çağrısından ve ülkenin teknoloji şirketlerinin kazançlarını dizginlemesinden etkilendi.

Çin e-ticaret platformu Pinduoduo’nun (PDD) kurucusu Colin Huang, bu yıl dünyadaki herkesten daha fazla servet kaybetti. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Colin’in serveti bu yıl 27 milyar dolardan fazla azaldı. Colin’in serveti yılın başından bu yana yüzde 44 azaldı.

EN BÜYÜK TARIM PLATFORMU

Pinduoduo, Çin’deki en büyük tarım odaklı teknoloji platformudur. Bu uygulama sayesinde çiftçiler ve distribütörler doğrudan tüketicilerle buluşuyor.

Endekste serveti en çok azalan ilk on milyarderden 6’sının Çin’den olması dikkat çekiyor.

Colin’in 27,4 milyar dolarlık servet kaybı, borca ​​batmış emlak şirketi Evergrande’nin patronu Hui Ka Yan’ın kaybettiğinden bile daha büyük.

ALİBABA VE TENTENT KAYBİNİ BARIŞI

Pinduoduo hisseleri de bu yıl Çin’in en büyük teknoloji devleri Alibaba ve Tencent’in hisselerinden daha fazla düştü.

PDD’nin yüzde 28’ine sahip olan Huang, şirketini 2015 yılında kurdu ve yıllar içinde Çin’deki en büyük ticaret devlerinden biri haline geldi.

PDD’nin yıllık aktif kullanıcıları geçen Aralık ayında 788 milyona yükselerek Alibaba’nın 779 milyon kullanıcısını geride bıraktı. Şirketin net değeri 178 milyar dolarla zirve yaptı. Ancak Çin’in teknoloji şirketlerine darbelerinden sonra bu değer 125 milyar dolara kadar geriledi.

ÇİN’DE NE OLDU?

Çin, teknoloji şirketlerinin ekonomideki payının artmasının ardından son 5 yılda milyarder sayısını ikiye katladı. Çin’de 1000 dolardan fazla milyarder var. Ancak bu sektördeki son düzenleme dalgası ve Pekin’in teknoloji devlerine yönelik yaptırımları nedeniyle Çinli milyarderler arasında ciddi bir servet değişimi gözlemlendi.

Çin’in dijital teknoloji pazarına müdahaleleri, ülkenin kalkınma planında yer alan ulusal güvenlik ve yoksullukla mücadele planlarının bir parçası olarak görülüyor. Çin Devlet Başkanı Xi Cingping, ortak bir refah programı ile gelir eşitsizliğini azaltmayı planlıyor.

Bu planlar doğrultusunda Çin, ekonomik büyümeden zenginlerin payını azaltmak ve veri güvenliğini sağlamak için teknoloji şirketlerine çeşitli müdahalelerde bulundu. Birçok şirketin faaliyetlerine müdahale edilirken, Alibaba ve Tencent gibi şirketler tekel iddiaları nedeniyle fahiş para cezaları ödemek zorunda kaldı.

Çin'in piyasa düzenlemelerinin kodları: Milyarderler Çin'in ekonomik büyümesinden daha küçük bir pay alabilir ilginizi çekebilir Çin’in piyasa düzenlemelerinin kodları: Milyarderler Çin’in ekonomik büyümesinden daha küçük bir pay alabilir Çinli emlak devi borçlarını ödeyemedi: 'Finansal sistem için tehlikeli olabilir' ilginizi çekebilir Çinli emlak devi borçlarını ödeyemedi: ‘Finansal sistem için tehlikeli olabilir’ Çinli teknoloji milyarderleri, Pekin düzenleyici hamleleri nedeniyle 87 milyar dolar kaybetti ilginizi çekebilir Çinli teknoloji milyarderleri, Pekin düzenleyici hamleleri nedeniyle 87 milyar dolar kaybetti

Yaptırımlar onu çok etkiledi: İşte 2021’in en çok kaybedenleri

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK