Z kuşağı gençlerin ortalama aylık geliri 750 TL

Z kuşağı gençlerin ortalama aylık geliri 750 TL

97
0
PAYLAŞ

Z kuşağının ortalama aylık geliri 750 TL

Z kuşağının ortalama aylık geliri 750 TL

Twentify’ın ‘Türkiye’de Z Kuşağı’ araştırmasına göre Z kuşağının aylık geliri 752 TL olarak hesaplandı. Aynı zamanda gençler arasında ciddi bir gelir eşitsizliği var. Rapora göre gençlerin yüzde 37’sinin aylık geliri 0-99 TL arasında.

Z kuşağının ortalama aylık geliri 750 TL

Tüketici araştırma şirketi Twentify’ın ‘Türkiye’de Z Kuşağı’ başlıklı araştırması, gençlerin maddi sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu ortaya koydu. Ayrıca gençlerin bu zorluklara rağmen belirli dijital alışkanlıklarını sürdürmeye çalıştıkları belirlendi.

Türkiye’den 15-25 yaş arası 1998 gençle yapılan araştırmaya göre gençlerin aylık ortalama geliri 752 TL.

GÜNLÜK 25 TL

Gençler yaşadıkları evi ortalama 3 kişiyle paylaşıyor. Hanelerdeki oda sayısı ortalama 3,5 olup, evlerin yüzde 66’sı gençlerin ailelerine aittir. Her 4 gençten 3’ünün kardeşi var ve yüzde 72’si sitede ya da müstakil apartman dairelerinde yaşıyor.

Gençlerin aylık ortalama geliri 752 TL olarak hesaplandı. Bu rakam gençlerin günlük ortalama 25 TL ile yaşamak zorunda olduğunu gösteriyor.

Raporda ayrıca katılımcılar arasında ciddi bir gelir eşitsizliğinin olduğu da vurgulandı. Ayrıca Twntify’ın Insight Direktörü Bilge Terzioğlu’na göre bu gençlerin yüzde 37’sinin aylık geliri 0-99 TL arasında.

YÜZDE 19’UNDA SABİT İNTERNET YOK

Rapora göre gençlerin yüzde 28’i henüz banka müşterisi olmadı ve yüzde 58’i kredi kartı kullanmıyor.

Gençler ayda ortalama 8,5 GB mobil internet kullanırken, yüzde 19’u evlerinde sabit.
internete erişilemiyor.

10 GENÇTEN 7’Sİ ÜCRETLİ PLATFORMLARA KAYITLI

Gençler haftada ortalama 3 günü hobilerine ayırdıklarını söylüyorlar.

Gençler haftada 4 kez dizi vs. izliyor ve haftada 4 kez oyun oynuyor. Her iki aktivitede de ayrı ayrı ortalama 2,5 saat harcıyor.

Gençler izlenirken internet ve abonelik platformları ön plana çıkıyor ve her 10 gençten 7’si ücretli üyelik ödemesi yapıyor.

Gen Z, AI için bir şans ilginizi çekebilir Gen Z, AI için bir şans Çin'in 'gelir eşitsizliğiyle mücadele ve ortak refahı teşvik etme' kararı ilginizi çekebilir Çin’in ‘gelir eşitsizliğiyle mücadele ve ortak refahı teşvik etme’ kararı

Z kuşağının ortalama aylık geliri 750 TL

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK