Eski istihbaratçı Enver Altaylı savunma yaptı

Eski istihbaratçı Enver Altaylı savunma yaptı

59
0
PAYLAŞ

Sincan Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Altaylı ve avukatı katıldı.

Eski istihbaratçı Enver Altaylı savundu

Eski istihbaratçı Enver Altaylı savundu

Eski istihbaratçı Enver Altaylı savundu

Eski istihbarat görevlisi Enver Altaylı ile birlikte üç sanığın ‘FETÖ/PDY’yi yönetmek’, ‘örgüt üyeliği’, ‘siyasi ve askeri casusluk’ suçlamalarıyla yargılandığı davaya devam edildi. Savcının esasa ilişkin mütalaasına karşı savunma yapan Altaylı, iddianamede somut bir delil bulunmadığını ve “Rus yanlılarının internette yaydıkları bilgilerin delil olarak iddianamede yer aldığını” ifade etti.

Eski istihbaratçı Enver Altaylı savundu

Sincan Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki duruşma salonunda Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Altaylı ve avukatı katıldı.

Duruşmaya diğer sanık Mehmet Barıner video konferans yoluyla katılırken, tutuklu sanık Seda Chamatzoglou duruşmaya katılmadı.

Enver Altaylı, esasa ilişkin savunmasında Milli İstihbarat Teşkilatı’ndaki (MİT) çalışmalarının bazı kişileri rahatsız ettiğini ve bu nedenle hakkında davanın açıldığını söyledi.

İddianamenin ve mütalaanın yıllardır medyada kendisine yönelik yürütülen kampanyanın bir ürünü olduğunu belirten Altaylı, “Benim ne yaptığımı ve ne yapmak istediğimi bilenler beni karşınıza çıkardı. Düşüncelerimden dolayı bazı çevreler tarafından cezalandırılmak istiyorum” diye savundu.

Altaylı, “Onunla ilgili delillerin karşı istihbarat ürünü olduğunu” iddia ederek, “iddianamede somut bir delil bulunmadığını, Rus yanlılarının internet üzerinden yaydıkları bilgilerin de delil olarak iddianamede yer aldığını” söyledi.

“RUSYA İNŞAATI TAMAMLANDI”

Altaylı, ‘Rus örgütünün kendisine komplo kurduğunu ve aleyhindeki davanın Türk devleti içindeki Rus yapısının boyutlarını gösterdiğini’ belirtti.

Altaylı, bilgisayarında bulunan belgelere ilişkin savunmasında, savcılığın iddiasını yasa dışı yollarla elde edilen dijital materyallere dayandırdığını ancak bu dijital dosyaların da suç unsuru olmadığını savundu. Altaylı, iddianameye konu belgeleri araştırmak için topladığını iddia etti.

FETÖ lideri Fetullah Gülen’e mektup yazdığı iddiasını da kabul etmeyen Altaylı, bu kişiyle görüşmediğini ve hayatının hiçbir döneminde bu kişiyle görüşmediğini söyledi.

Altaylı, telefonundaki ‘Sinyal’ programının örgütün kullandığı programlardan biri olmadığını da sözlerine ekledi.

“BARINER YÜZ YÜZE GÖRÜŞMEDİM”

Bir süre İran masasında çalışan istihbaratçı Mehmet Barıner’i ABD’deki Halkbank davasını manipüle etmek için yurtdışına götürmeye çalıştığı iddiasını kabul etmeyen Altaylı, Barıner ile yüz yüze görüşmediğini söyledi. -yüz ve telefon temasının 10 saniyelik bir konuşmadan oluştuğunu söyledi.

Enver Altaylı, davanın diğer sanığı Seda Chamatzoglou’nun insan ticareti suçundan gözaltına alındığını ve bu şahıs hakkında kendisine komplo kurulduğunu iddia etti. verilmiş

Enver Altaylı'nın 'savunma' talebi kabul edildi ilginizi çekebilir Enver Altaylı’nın ‘savunma’ talebi kabul edildi

ABD Ankara FETÖ Halkbank İran mahkemesi video konferans yüz yüze
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK