Fethiye yamaç paraşütünde teleferik çıkmazı

Fethiye yamaç paraşütünde teleferik çıkmazı

72
0
PAYLAŞ

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Babadağ’dan yamaç paraşütünde sporcuları zirveye taşıyan Babadağ Teleferik İşletmesi (KIRTUR) ile yamaç paraşütü firmaları arasında sorun yaşanıyor. Firmalar karayolunu kullanmaya devam etmek isterken, Babadağ Teleferik İşletmesi teleferiğin zorunlu olarak kullanılmasından yana.

Fethiye'de yamaç paraşütü teleferik çıkmazı

Fethiye’de yamaç paraşütü teleferik çıkmazı

Fethiye’de yamaç paraşütü teleferik çıkmazı

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Babadağ’dan yamaç paraşütünde sporcuları zirveye taşıyan Babadağ Teleferik İşletmesi (KIRTUR) ile yamaç paraşütü firmaları arasında sorun yaşanıyor. Firmalar karayolunu kullanmaya devam etmek isterken, Babadağ Teleferik İşletmesi teleferiğin zorunlu olarak kullanılmasından yana.

Fethiye'de yamaç paraşütü teleferik çıkmazı

Özellikle macera tutkunları için ayrı bir özelliği olan Muğla’nın Fethiye ilçesinde Babadağ’dan 1.200 metreye kadar teleferik ve 1.800 ve 1.900 metreye kadar ulaşım sağlayan telesiyejleri işleten firma ile yamaç paraşütü firmaları arasında sorun var. sporu ve doğasıyla.

Firmalar 120 TL’ye ek olarak 110 TL’lik teleferik ücretini ödememek için karayolunu kullanmaya devam etmek isterken, Babadağ Teleferik İşletmesi (KIRTUR), teleferiğin zorunlu olarak kullanılmasından yana.

Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi’nde köklü yamaç paraşütü firması ile Babadağ Teleferik işletmesi arasındaki sorunları çözmek için toplantı yapıldı.

Muğla Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Olcay, Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Turizm İl Müdürü Zekeriya Bingöl, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı, TÜRSAB Başkanı Özgen Uysal, KIRTUR Genel Müdürü Cengiz Koçak, Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Muhammet Kökten, Yamaç Paraşütü Pilotları kooperatif üyeleri ve bazı paraşüt pilotları.

BAZI PİLOTLAR YASAKLANDI

Toplantıda paraşüt pilotları ile teleferik operasyonu arasındaki sorunlar ele alındı. Babadağ Teleferik İşletmesi tarafından bazı paraşüt pilotlarının Babadağ pistinden men edildiği belirtilirken, paraşüt pilotları bu duruma isyan etti.

Yamaç paraşütünün Ölüdeniz’de bir marka değeri olduğunu kaydeden Yamaç Paraşütü Pilotu Celal Yıldız, “Anayasal haklarımızı korumak ve geleceğimizi kurtarmak istiyoruz. Şirketlere, turistlere ve pilot arkadaşlarımıza yapılan haksız zulme isyan etmek değil, uzlaşmak istiyoruz” dedi.

ŞİRKET BİZİ İPLİ ARABA İLE ÇIKMAYA ZORLAR

17 yıldır yamaç paraşütü pilotluğu yapan Zafer Şekerci, teleferik firmasının firmaları teleferikle yukarı çıkmaya zorladığını belirterek, “Firma olarak çıkmak istemiyoruz. Bunun nedeni sadece teleferik ücreti değil, 1.200 metrenin üzerindeki pistlerde hava koşullarının her zaman iyi olmamasıdır. Teleferik sadece 1.200 metreye ulaşıyor. Buradan 800 ve 900 noktalarına gitmek için her yönden bir araç gerekiyor. Şirket ayrıca bu yerlere ulaşmak için bir telesiyej inşa etti. Ekipman ve malzeme ile bu telesiyejlerle çıkmak mümkün değildir. Ayrıca her yukarı çıktığımızda insanları kaldıran bir şoför olsa da normalde ön göz olarak şoför gibi görünüyorlar ama dışarıdan baktığımızda ise atlayışı yapacak misafirlere sürüş esnasında yardımcı oluyorlar. zıplamak. Harici bağlantıları ikinci, hatta üçüncü kez incelememize yardımcı olurlar. Güvenlik nedenleriyle bizim için önemli olan kişiler. Şimdi bu arkadaşlar teleferiğe binerse parasını alacaklar” dedi.

GOCEK TÜNELİMİZİN SORUNU OLDUĞUNDA, BU İKİNCİ SORUN OLDU

Şirket yetkililerinin teleferiğe ulaşılamadığı için 10 milyon kaybettiklerini ve çıkışlar için otoyolun kapatılması gerektiğini savunduklarını da sözlerine ekleyen Şekerci, “Şirket yetkilileri, herhangi bir durumda yolu kapatacaklarını belirtiyor. Orman Bakanlığı ile istişare halinde. Şimdiye kadar müşterilerimizi kendi araçlarımızla piste götürüyorduk ve her uçuş için kişi başı 120 TL pist kullanım ücreti ödüyorduk. Şimdi teleferik kullanımı zorunlu ise teleferik kullanımı için 110 TL ücret ödememiz gerekecek. Bir uçuş 230 TL’dir. Dolayısıyla Göcek Tüneli bizim derdimiz iken bu ikinci sıkıntımız oldu. Firmalar olarak bize özel indirimler bile yapmıyorlar” dedi.

KİMSE YASAL YOLLARA YAKLAŞMAZ

Kimsenin firmaları bu durumda bırakmak istemediğini de sözlerine ekleyen Zafer Şekerci, “Tabii ki bu konuda anlaşma ve orta yol istiyoruz. Bu olmazsa, şirketler mutlaka yasal işlem yapacaktır. Biz firmalar olarak teleferiği kullanma sözü vermedik, anlaşma yapmadık. Tam tersine, onları kullanamayacağımızı bile uyardık. Bu arada Ticaret Odası zaten kiracısı olan bu şirketle mahkemelik oldu. Çünkü orman girişinde yapılacak cirodan odaya yüzde 12,5 pay vermesi gerekiyordu. Bu bir lira bile ödenmedi, hep zarar gösteriyor.”

BU PİSTİ VE YOLU KAZMA kürekleriyle AÇTIK

İstediğin yere pist açılamayacağını belirten pilot Şekerci, “Bu pisti ve yolu kazma kürekleriyle açtık. Birlikte Babadağ’ı dünya çapında bir yer haline getirdik. Dünyanın en çok aranan parçalarından biri haline geldi. Şimdi geldiler, rayı yaptık, tamam dediler. Her pistten uçuş yoktur. Hava koşulları, rüzgar değişkenliği ve yönü gibi daha birçok faktör incelenir ve buna göre pist yapılır. Babadağ artık dünyanın tanıdığı modern bir yer haline geldi. Bu işte hepimize büyük görev düşüyor. Ama şimdi tekelleşme peşindeler” diye yakındı.

BABADAĞ Yamaç Paraşütü HAKKINDA

Zafer Şekerci yamaç paraşütü hakkında bilgi verdi. Şekerci, “Salgından önce ilk kez 2015 yılında Çinli turistlerin Fethiye’ye gelmesiyle yaz ve kış seferleri artmaya başladı. 2018 yılında 162 bin 776 kişi, 2019 yılında ise 166 bin 813 kişi yamaç paraşütü yaptı. 2020 yılında salgın nedeniyle sezonun geç açılmasıyla 01 Haziran-15 Ekim tarihleri ​​arasında 64 bin 96 kişiye düştü. Ölüdeniz’de irili ufaklı 30’a yakın yamaç paraşütü firması bulunuyor. Yamaç paraşütüne ilgi her geçen gün artmakta ve bölgeye tatil amaçlı gelen misafirler yamaç paraşütü deneyimi yaşarken, günümüzde sadece Fethiye Ölüdeniz’e Babadağ’dan yamaç paraşütü ile uçmak için gelmektedirler. Bölgesel bir meslek olan yamaç paraşütü pilotluğu ile aktif olarak uğraşanların sayısı 400 kişi civarındadır.

Bingöl Dünya Muğla para Sanayi tatil
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK