İBB harekete geçti: Okulların açılacağı gün toplu ulaşım ücretsiz

İBB harekete geçti: Okulların açılacağı gün toplu ulaşım ücretsiz

37
0
PAYLAŞ

İBB, okulların açılacağı 6 Eylül Pazartesi günü ve ilk hafta trafik sorunu yaşamamak için bir dizi önlem aldı. İstanbul’da toplu ulaşım pazartesi 06:00-14:00 saatleri arasında ücretsiz olacak. Aynı gün servis araçları tüm gün ücretsiz olarak park edebilecek. Yolda kalan araçlar için çekiciler hazır tutulacak.

İBB harekete geçti: Okulların açılacağı gün toplu ulaşım ücretsiz

İBB harekete geçti: Okulların açılacağı gün toplu ulaşım ücretsiz

İBB harekete geçti: Okulların açılacağı gün toplu ulaşım ücretsiz

İBB, okulların açılacağı 6 Eylül Pazartesi günü ve ilk hafta trafik sorunu yaşamamak için bir dizi önlem aldı. İstanbul’da toplu ulaşım Pazartesi günü 06:00-14:00 saatleri arasında ücretsiz olacak. Aynı gün servis araçları tüm gün ücretsiz olarak park edebilecek. Yolda kalan araçlar için çekiciler hazır tutulacak.

İBB harekete geçti: Okulların açılacağı gün toplu ulaşım ücretsiz

Valilik, Emniyet ve İBB birimleri trafiği yönlendirmek için birlikte çalışacak. Servisler ve okul yolları denetlenecek. AKOM’dan ulaşımı İBB koordine edecek. Devam eden altyapı çalışmaları da Pazartesi gününe kadar tamamlanacak.

İstanbul’da 7 bin 60 okulda 2 milyon 819 bin 443 öğrenci ve 198 bin 165 öğretmen 6 Eylül’de derse başlayacak 18 bin servis aracıyla 324 bin öğrenci okullarına taşınacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), eğitim öğretim yılının açılması nedeniyle ulaşımdaki yoğunluğu azaltacak ve trafik güvenliğini sağlayacak önlemler aldı. Taslak 26 Ağustos’ta UKOME toplantısında oybirliğiyle kabul edildi.

TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ HİZMET SUNACAK

Okulların açılacağı 6 Eylül Pazartesi günü özel araç yoğunluğunun yaşanmaması için İstanbul’da bilet entegrasyonuna tabi tüm toplu taşıma araçları 06.00-14.00 saatleri arasında ücretsiz olacak. İETT 1.860, Metro İstanbul ise 16 sefer daha ekleyecek. Aynı gün İSPARK’ta servis araçlarına ücretsiz otopark verilecektir. Vapurlardan öncelikli olarak okul servis araçlarının faydalanması sağlanacaktır.

HİZMETLER DENETLENECEK

Okul servisini kullanacak sürücülere İl Sağlık Müdürlüğü tarafından alkol ve uyarıcı madde testi yapılacak. Taşımalı eğitimde görev alacak okul servis şoförleri ve rehber personelinin aşı kartları kontrol edilecektir. Servis güzergahı kullanım izni ve toplu taşıma aracı kullanım belgesi olmayanlar https://tuhim.ibb. gov.tr ​​adresinden kontrol edilecektir. Veliler de aynı web sitesini kayıtlı servis şoförü sorgulama ve okul servis ücreti hesaplama hizmetleri için kullanabilecekler.

ALTYAPI ÇALIŞMALARI TAMAMLANACAK

Bu kapsamda okulların açıldığı hafta boyunca şehirdeki şantiyelerde çalışma yapılmayacak. Mevcut çalışmalar okul açılmadan önce tamamlanacak. Okul yakınlarındaki yaya geçitlerinde yatay-dikey işaretlemeler tamamlanacak. İSKİ, İGDAŞ, AYEDAŞ, TÜRK TELEKOM, BEDAŞ vb. kurumlar da devam eden çalışmalarını okul öncesi dönemde tamamlayacak. Devam eden temel çalışmalar gece 22:00 ile 05:00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

10 BİNE YAKIN HUKUK SAHİBİNDEN OLACAK

Eğitimin ilk haftası; 359 polis ekibi, 269 okul kolluk görevlisi, 1117 özel güvenlik görevlisi, 102 ekipten oluşan 274 polis personeli, 6 bin 787 Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi sahada görev yapacak. 65 ekip ve 260 personelden oluşan Mobil Okul Ekipleri, okul içinde ve çevresinde oluşabilecek her türlü güvenlik sorununa en hızlı şekilde müdahale edecek ve sorunu yerinde çözecektir.

TRAFİK YOĞUNLUĞU CANLI TAKİP EDİLECEK

İBB ilk hafta trafiği AKOM’dan yönlendirecek. İstanbul trafiği kameralarından izlenecek, tıkanan arterler ilgili birimlere bildirilecek ve anında çözüme kavuşturulacak. Trafik ana arterlere ve zabıta ile koordineli olarak okul çevresine yönlendirilerek okul çevresine park edilmesi engellenecek. Sabah ve akşam saatlerinde zabıta ve polis memurları tarafından trafik kontrolü ve yönlendirmesi sağlanacak. Trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda 13 çekici araç görev yapacak. Kamyon ve yük araçlarının yasak saatlerde trafiğe çıkmaması için denetimler artırılacak. Mobil EDS araçları ile denetim ekipleri, sivil trafik ve zabıta ekipleri koordineli olarak denetim yapacak. Sinyal direklerine “Ben Duyarlı Sürücüyüm” yazısı asılacaktır. ‘Önce yaya’ sembolü de hemzemin geçitlere konulacak.

OKULLARDA HİJYEN SAĞLANACAK

İBB, öğrencilerin salgın nedeniyle hijyen kurallarına duyarlı olmaları için 18 bin okul servisine 100 ton dezenfektan ve bilgilendirme çıkartması dağıtacak. Öğrencilerin ulaşım limitinin üzerinde taşınmamaları, indirme noktaları dışında öğrencilerin indirilmemesi sağlanacak ve servis araçlarına ‘ALO 153’ tabelası asılacaktır. İstanbul Valiliği’nin aldığı karar doğrultusunda servis şoförleri ve rehber personel için zorunlu aşı kartları kontrol edilecek. Sürücülere ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü tarafından alkol ve uyarıcı madde testi yapılacak.

İstanbul'da yüz yüze eğitim endişeyle başlıyor ilginizi çekebilir İstanbul’da yüz yüze eğitim endişeyle başlıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK