İBB’den Kanal İstanbul’da konut rantı projeleriyle ilgili açıklama: Bir virüs gibi yayılacak

İBB’den Kanal İstanbul’da konut rantı projeleriyle ilgili açıklama: Bir virüs gibi yayılacak

79
0
PAYLAŞ

Tartışmalı Kanal İstanbul projesine itirazlar sürerken, Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) daha önce mera olarak kullanılan ve imar davalarının devam ettiği alanlara konut yapmak için ihaleye çıkacağı açıklandı.

Kanal İstanbul'da konut kiralama projeleriyle ilgili İBB'den açıklama: Virüs gibi yayılacak

Kanal İstanbul’da konut kiralama projeleriyle ilgili İBB’den açıklama: Virüs gibi yayılacak

Kanal İstanbul’da konut kiralama projeleriyle ilgili İBB’den açıklama: Virüs gibi yayılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, Kanal İstanbul güzergahındaki konut projesi için TOKİ’nin ihale ile satışa çıkardığı alanla ilgili açıklama yaptı. Meraların 6 Ekim’de satışa sunulacağını belirten Akgün, “Uygulamalar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor ve bu virüs gibi yayılacak” dedi. Akgün, ihale dosyasından proje taslaklarını da paylaştı.

Kanal İstanbul'da konut kiralama projeleriyle ilgili İBB'den açıklama: Virüs gibi yayılacak

Tartışmalı Kanal İstanbul projesine ilişkin itirazlar sürerken, Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) daha önce mera olarak kullanılan ve imar davalarının devam ettiği alanlara konut yapmak için ihaleye çıkılacağı açıklandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, TOKİ’nin Kanal İstanbul güzergahındaki meraları 6 Ekim’de hizmete açacağını belirterek bu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“VİRÜS GİBİ YAYILACAK”

Kanal İstanbul ve çevresinde yapılacak ‘Yenişehir’in kiralık bir proje olduğunu vurgulayan Akgün, “Uygulamalar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor ve bu bir virüs gibi yayılacak” dedi.

YILLARDIR ‘BİNA YAPILMASI YASAK’ ALAN OLDU

TOKİ’nin ihale ile satışa çıkardığı alanla ilgili olarak Akgün, “Burası Sazlıdere Barajı’nın hemen yanında. İçme suyu havzasında, kısa koruma kemerinde; bina yasak bölgede kalıyordu. Buralar bu şekilde yıllardır korunuyor” dedi.

BU ALAN HALA ‘HAM TOPRAK’ VE ‘TARLA’

Kanal İstanbul’un Bakanlık tarafından yapılan imar planlarıyla tüm alanın imara açıldığını hatırlatan Akgün, şunları kaydetti: dedi ki:

Mayıs 2023’te tamamlanması planlanan 485 ünitelik “bu etap”; 6 kat konut ve ticari kullanım için ayrılmıştır. Bu arada bölge hala ‘havza sınırı’ içinde! Bu alan halen tapuda ‘işlenmemiş arazi’ ve ‘tarla’dır.

TOKİ ADINA KAYITLI OLDU, ARTIK İHALE İLE SATILDI

Hatırlayalım; 2016 yılında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tüm bu ‘rezerv yapı alanı’ içinde tarım arazilerinin tarım dışı kullanımını ‘uygun’ olarak görmüştür. İki yıl sonra mera alanları yani hepimizin ortak paylaştığı alanlar TOKİ adına tescil edildi. Şimdi ihaleye çıkıyor. İmar başvurusu yapıp arsaya çevirmeye gerek kalmadan. İmar planlarına karşı davalar devam ederken!”

“DOĞADAN MI OLURUZ, BETON MU?”

Akgün, konuyu şöyle özetledi, doğadan mı yoksa betondan mı bir tercih yapılacaktı:

“Durum açık; geleceğimizin bu kursta nasıl şekilleneceği az çok bellidir. Doğanın, suyun, toprağın, ormanın, ortak kamu menfaatimizin yanında mı olacağız? Yoksa somut mu? Seçim basit!”

Akgün, vatandaşlara bu konuda detaylı bilgi almak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bilgilendirme platformu olan http://kanal.istanbul sitesini ziyaret etmelerini tavsiye etti.

Kanal İstanbul ile ilgili çarpıcı iddia: İhale 2021'in son çeyreğinde yapılacak, ibre Çinli firmaya kaydı ilginizi çekebilir Kanal İstanbul ile ilgili çarpıcı iddia: İhale 2021’in son çeyreğinde yapılacak, ibre Çinli firmaya kaydı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK