İBB’yi zarara uğratan araziye İSKİ talip oldu

İBB’yi zarara uğratan araziye İSKİ talip oldu

127
0
PAYLAŞ

İSKİ Genel Müdürlüğü, 5 Kasım 2020 tarihinde İBB’ye yazı yazarak taşınmazın devrini talep etti.

İBB'ye zarar veren araziye İSKİ talip oldu

İBB’ye zarar veren araziye İSKİ talip oldu

İBB’ye zarar veren araziye İSKİ talip oldu

FETÖ davasında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın ortağı Ömer Faruk Kavurmacı’dan satın alınan Fatih’teki eski lunapark arazisi yeniden gündeme geldi.

İBB'ye zarar veren araziye İSKİ talip oldu

İSKİ Genel Müdürlüğü, 5 Kasım 2020 tarihinde İBB’ye yazı yazarak taşınmazın devrini talep etti.

Talep, İBB Meclisi’nin Eylül ayı oturumlarında gündeme geldi.

Talep yazısında, İstanbul’a altyapı hizmetlerinin daha sağlıklı verilebilmesi için ek hizmet binaları, depolama ve lojistik alanlara ihtiyaç duyulduğunu, Fatih’te 8 bin 215 metrekare, Beşiktaş’ta 5 bin 763 metrekare, İBB’ye ait Avcılar’da 222 bin metrekare. Alanın İSKİ’ye devredilmesi istendi.

İBB’nin İSKİ’ye olan borçları karşılığında devredilecek parsellerin imar durumunun “İSKİ Hizmet Bölgesi” olarak değiştirilmesi ve araziler üzerindeki fiili işgal, haciz ve ipoteklerin kaldırılarak boş olarak devredilmesi hükme bağlanmıştır. bir yıl. Talebi inceleyen ilgili komisyonlar, devir şartlarının yerine getirilmesinin ardından talebi değerlendirmek üzere dosyayı müdürlüğe iade etti. Talep karara bağlanamadı.

SKANDAL GÖRÜLDÜ

İSKİ’nin devredilmesini talep ettiği İBB arazileri arasında dikkat çeken bir alan da bulunuyor.

Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın hayatını kaybeden damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın 2017 yılında Metal Yapı Konut’tan satın aldığı Fatih’teki eski lunapark arsası, FETÖ davasında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. , İSKİ tarafından da talep edildi.

Skandallarla anılan arsanın satın alınmasıyla ilgili olarak yeni İBB yönetiminin başlattığı soruşturmaya İçişleri Bakanlığı tarafından el konuldu.

Ele geçirilen yolsuzluk dosyası, İBB’nin bu arazi işleminden 106,4 milyon dolar kaybettiğini ortaya koydu.

İBB müfettişlerinin yaptığı incelemede arazinin ipotekli olduğu da ortaya çıktı.

İBB arsayı satın aldıktan sonra imar için kapattığı parsellere Molla Gürani Parkı, cami ve yeraltı otoparkı yapılmasına karar verdi.

25 milyona aldı, 429.7 milyona sattı

İSKİ’nin hizmetlerinde kullanmak üzere alacağı karşılığında devretmek istediği İBB’ye ait o arazinin şüpheli satış süreci şöyle oldu:

* Metal Yapı Konut, 2012 yılında 25 milyon liraya arsa sahiplerinden aldığı 6 bin 400 metrekare arsayı 2017 yılında KDV dahil 429 milyon 733 bin liraya İBB’ye sattı.

* İBB’nin şirket elindeyken yaptığı imar düzenlemesi ile arsaya konut ve ticari işlev kazandırılarak değeri artırıldı.

* İBB arsayı satın aldığında imar değişikliği yaparak arsalara Molla Gürani Parkı, cami ve yeraltı otoparkı yapılmasına karar verdi. Arazinin imar durumu halen bu durumdadır.

* İBB Teftiş Kurulu araştırmasında satın almanın mevzuata uygun olmadığı sonucuna vardı. Raporda arsanın ipotekli olduğu ve satın alma ile şirketin borçlarından kurtulduğu belirlendi.

* İnceleme sırasında hazırlanan arsa değerleme raporunda İBB’nin 4 yıl önce 429,7 milyon liraya satın aldığı arsanın bugünkü değeri KDV dahil 73 milyon 224 bin 900 TL olarak belirlendi. Yani İBB 356 milyon lira kaybetti.

* 2017 yılı döviz kuruna göre arsanın değeri 116 milyon 870 bin 709 dolardır. Bugün arsanın değeri 10 milyon 381 bin dolar civarında. Bu hesaba göre İBB arazi borsasından 106 milyon 488 bin dolar zarar etti.

337 milyon lira piyango ilginizi çekebilir 337 milyon lira piyango İBB Meclisi'nde Beykoz Çayır Tartışması ilginizi çekebilir İBB Meclisi’nde Beykoz Çayır Tartışması

Aydın Beşiktaş Beykoz cami CHP deprem Dolar Ekonomi Eylül FETÖ İBB İçişleri Bakanlığı istanbul Kadir Topbaş yolsuzluk
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK