İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan göçmen açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan göçmen açıklaması

270
0
PAYLAŞ

İçişleri Bakanı Soylu, Gölbaşı İller Evi’nde düzenlenen Göç Kurulu Toplantısı’na katıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan göçmenlik açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan göçmenlik açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan göçmenlik açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2016’dan beri yakaladığımız kaçak göçmen sayısı 2 milyon 300 binin üzerinde. 2021’de yakaladığımız Afganların yüzde 71’ini geri gönderdik.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan göçmenlik açıklaması

İçişleri Bakanı Soylu, Gölbaşı İller Evi’nde düzenlenen Göç Kurulu Toplantısı’na katıldı.

Bakan Soylu, hem Türkiye’nin hem de dünyanın göç konusunda ciddi bir küresel sorunla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne göre Suriye’nin yüzde 39,4’ü halen mülteci. Yine uluslararası raporlara göre son 24 yılda göç yollarındaki mülteci ölümlerinin yüzde 45’i son 6 yılda meydana geldi. Tabii ki ülkemizin Afrika dışında göçün kaynağı olan coğrafi ve kültürel konumu ile doğrudan temas halinde olduğunu açıklamaya gerek yok. Yine açıklama gerektirmeyen bir konu; Bu coğrafya çatışma, istikrarsızlık, uyuşturucu, terör ve kaçakçılık yollarıyla da örtüşmesine rağmen ülkemiz göçü başarıyla yönetiyor” dedi.

Bakan Soylu, Türkiye’nin temel olarak göç konusunu iki ana dönemde yönettiğini vurguladı.
konuştuğunu söyledi:

* Birinci dönem ‘açık kapı’ dediğimiz ve Suriye kaynaklı gelişlerin organize edildiği dönemdir.

* İkinci dönem ‘adaptasyon süreci’ diyebileceğimiz dönemdir.

* Bugün artan sınır güvenlik sistemlerimiz ve uluslararası girişimlerimiz ile belki de üçüncü bir dönemi ‘küresel paylaşım’ dönemi olarak adlandırmak yanlış olmaz.

* Burada kastettiğim, hem Batı’yı oyuna daha fazla sokmak, hem de sadece parasal olarak değil, işin gerçek boyutunda da, yeni göç dalgalarını kendi ülkemize doğru itmek.

* Sınır güvenlik sistemlerimize yaptığımız ve yapmaya devam ettiğimiz büyük yatırımlar ve İdlib’deki briket evler adımımız da buna yöneliktir.

“GERİ DÖNEN SURİYELİ SAYISI 462 BİN 26 KİŞİ”

Soylu, Türkiye’de 3 milyondan fazla kişinin geçici koruma statüsünde olduğunu kaydetti.
konuştuğunu söyledi:

* Yine ülkemizde 3 milyon 710 bin 532 kişi geçici koruma statüsünde. Ülkemizde ikamet tezkeresi ile kalan kişi sayısı 1 milyon 207 bin 749 olup kayıtlıdır.

* Özellikle bu kayıtlarla birlikte gönüllü olarak dönen Suriyelilerin sayısının 2019 yılında başlattığımız süreçle birlikte 462 bin 26 kişi olduğunu da belirtmeliyim.

‘SINIRLARIMIZDA ÖNLEDİĞİMİZ YASADIŞI GÖÇMEN SAYISI 2 MİLYON 327 BİN’

*2016 yılından bu yana sınırlarımızda engellediğimiz kaçak göçmen sayısı 2 milyon 327 bin.

* 2016 yılından bu yana Türkiye tarafından yakalanan kaçak göçmen sayısı 1 milyon 293 bin 662’dir.

*Türkiye 5 yıldır büyük bir mücadele veriyor. Yakaladığımız bunların 195 bini kopya.

*Türkiye, 2016’dan bu yana tutuklu bulunan 283 bin 790 göçmeni kendi ülkelerine geri göndererek sınır dışı etti.

*462.000 Suriye’ye gönderildi. Bu rakamı kimse küçümsememeli. 30 göçmen Avrupa ülkelerine gönderildiğinde kendi ülkelerinde kutlama yapıyorlar.

*Türkiye, Afganistan ve Pakistan da Orta Asya ve Afrika ülkelerinde çok başarılı operasyonlar gerçekleştirdi.

*Yalnızca 2019 yılında kendi ülkesindeki müzakereler çerçevesinde 71 bin Afgan’ı geri gönderdi. Aynı yıl 40 bin Pakistanlıyı geri gönderdi.

*Bütün bunlar düşüldükten sonra 2016’dan bugüne çıktı alınamayan sayı 814 bin 526’dır. Avrupa’ya geçiş yapan göçmen sayısı ise 586 bin 615.

‘Afgan 1 milyon 293 bin göçmenden 470 bini yakalandı’

Bakan Soylu, Afganistan ve Pakistan’da devam eden tartışmalar nedeniyle bu iki ülkeden geçişlerle ilgili birkaç not iletmek istediğini belirterek, “Bunların 196.000’i Pakistan kökenli yasadışı göçmen. Yani bu iki ülkeden zaten yüksek düzeyde yasadışı göçmen baskısı vardı ve bu iki ülke ile uzun süredir yakın iletişim halindeyiz. Bu konunun son zamanlarda Taliban ekseninde yeni bir gelişme olarak topluma tanıtılması, temelde göçün daha önce bahsettiğim manipülatif tarafı tarafından istismar edilmek üzere ortaya konan bir zihniyetin ürünüdür. “Taliban ülkeyi ele geçirmeden önce bu konuda önlemler aldık” dedi.

‘BATI’NIN GÖÇMEN DEPOSU DEĞİLİZ’

Bakan Soylu, Batı’nın Afganistan’da barış ve asayiş sağlamak için bugüne kadar herhangi bir adım atmadığını vurgulayarak, “Batı şöyle düşünüyor; Türkiye sınırını emniyete almalı ve bizi korumalıdır. Geçerse Türkiye kaçak göçmeni kendi içinde tutmalıdır’. Batı’nın göçmen deposu olmadığımızı bu kürsüden defalarca söyledik. Dünyanın hiçbir ülkesinde ve göç tarihinin hiçbir döneminde; Türkiye’nin Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı bölgelerinde uyguladığı model uygulanmadı. Batı, göçün kaynağında nasıl yönetildiğini ve oradan fazladan bir göçün nasıl önlendiğini o bölgeye giderek kolaylıkla öğrenebilir. O bölgenin kendi kendini yönetmesini sağlamak için dünyada eşi benzeri olmayan bir sistem kurulmuştur. Bugün Azez ve Çobanbey eski ticari güçlerinden daha yüksek bir güce ulaşmıştır. Afrin eski canlılığına kavuştu. Orada insan ve danışmanlık desteğimiz var. İdlib’de 50 bin briket evinin yapımına başladık. Şu anda 42 bini tamamlandı, 34 bini yeniden yerleştirildi. Türkiye orada harika bir iş çıkardı” dedi.

Bakan Soylu'dan kaçak göçmen açıklaması ilginizi çekebilir Bakan Soylu’dan kaçak göçmen açıklaması

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK