İmamoğlu: Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünyayı ancak böyle miras bırakabiliriz

İmamoğlu: Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünyayı ancak böyle miras bırakabiliriz

71
0
PAYLAŞ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile tarihi yarımadayı gezdi.

İmamoğlu: Çocuklarımıza ancak bu şekilde yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz

İmamoğlu: Çocuklarımıza ancak bu şekilde yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz

İmamoğlu: Çocuklarımıza ancak bu şekilde yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında kısa bir İstanbul turu gerçekleştirdi. 2050 yılına kadar ‘karbon nötr’ bir şehir olma taahhüdünde bulunduklarını hatırlatan İmamoğlu, “16 milyon İstanbullu olarak hep birlikte daha yeşil, çevreci, karbonsuz bir İstanbul yaratacağımıza yürekten inanıyorum.”

İmamoğlu: Çocuklarımıza ancak bu şekilde yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile tarihi yarımadayı gezdi.

Sultanahmet Meydanı’nda Meyer-Landrut ile görüşen İmamoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı’na rehberlik etti. Gülhane Parkı’na yürüyüş sırasında Meyer-Landrut’a tarihi ve turistik noktalar hakkında bilgi veren İmamoğlu, Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın bahçesi olarak kullanılan alanda kurulan podyumda bir konuşma yaptı.

İMAMOĞLU: NASIL ÇOCUKLARIMIZA DAHA YAŞAYAN BİR DÜNYA BIRAKABİLİRİZ

İklim değişikliği sorununun dünyanın en önemli ve acil sorunlarından biri olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Küresel ısınmanın yıkıcı etkilerini her geçen yıl daha fazla gözlemliyoruz. Başta metropoller olmak üzere tüm şehirlerin çevre politikalarını bu gerçek ışığında yeniden gözden geçirmeleri ve geleceği bu doğrultuda yeniden planlamaları gerekmektedir. İstanbul olarak bu konuyu uluslararası ilişkilerin öncelikli gündem maddeleri arasında görüyoruz. Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakabilmemizin tek yolu bu.”

Ulaşımın karbon salınımını artıran en önemli faktörlerden biri olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Daha çevreci ve sürdürülebilir ulaşım yöntemlerini yaygınlaştırmak geleceğimizi güvence altına almak adına çok önemli bir adım olacak. Bu düşüncelerle, sürdürülebilir ulaşım yöntemlerini, çevresel çözümleri tanıtmayı ve farkındalık yaratmayı hedefleyen Avrupa Hareketlilik Haftasını kutluyorum” dedi.

SIRALANAN ETKİNLİKLER

İmamoğlu, “Sürdürülebilir Ulaşım: Sağlıklı ve Güvenli Hareketlilik” teması altında düzenleyecekleri etkinlikleri şu sözlerle sıraladı:

* Sürdürülebilir Ulaşım Teknolojileri Fikir ve Tasarım Yarışmamız, Veriye Dayalı Mobilite Hackathon’umuz, spor etkinliklerimiz, çevre temizliği etkinliklerimiz, eğitimlerimiz, yarışmalarımız, yürüyüşlerimiz ve bisiklet turlarımız ile tam bir hafta geçireceğiz.

* Bisiklet okulu eğitimlerimiz hafta boyunca devam edecektir. İSBIKE hizmetimiz yüzde 50 indirimli olacak. İstanbul Kitabevi-My Gift İstanbul mağazalarımız ile Kültür A.Ş. Bisikletleri ile müzelere gelen vatandaşlarımız yüzde 20 indirimden yararlanacak.

* Yine İstanbul Kitabevi’nin belirli şubelerinde hafta boyunca günde 10 bin adımı tamamlayan tüm halkımıza %10 indirim uygulanacaktır.

“BİRLİKTE KARBON-NÖTR BİR İSTANBUL YARATACAĞIZ”

Bu etkinliklerle çevreye duyarlı ulaşım yöntemlerini teşvik etmeyi, bisiklet kullanımını artırmayı ve karbon salınımını azaltma konusunda farkındalık yaratmayı hedeflediklerini vurgulayarak, “İstanbul için vizyonumuz adil, yeşil ve yaratıcı bir şehir. Bu amaçla Ulaştırma Daire Başkanlığı bünyesinde sürdürülebilir, kapsayıcı ve çevreci hedeflerle ulaşım sistemlerinin planlanması için yıl boyunca çalışmalar yürütmekteyiz. Katılım ilkesiyle devam eden ‘İstanbul Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planımız’ sürdürülebilir türlerin en üst düzeyde kullanıldığı çevre dostu bir ulaşım sistemini desteklemektedir.

2050 yılına kadar “karbon nötr” bir şehir olmayı taahhüt ettiklerini hatırlatan İmamoğlu, bu kapsamda yapacakları çalışmalardan örnekler verdi. “İstanbul Ulaşım Platformumuz ile; Bizi hedeflerimize taşıyacağına inandığımız çok değerli adımlar attık ve atmaya da devam ediyoruz” diyen İmamoğlu, “16 milyon İstanbullu olarak daha yeşil, daha çevreci, karbonsuz bir şehir yaratacağımıza yürekten inanıyorum. İstanbul. Bu noktada atacağımız tüm adımlarda Avrupa Birliği üyeleri ve kurumlarıyla işbirliği yapmak istediğimizi belirtmek isteriz.”

MEYER-LAUNDRUT: İSTANBUL’UN İMZA ÖRNEĞİ CESARET ÖRNEĞİ

Büyükelçi Meyer-Landrut ayrıca, “Bugün AB Hareketlilik Haftasını kutluyoruz. Bu aslında yerel inisiyatifleri, vatandaşların bireysel inisiyatiflerini ve belediye başkanlarının inisiyatiflerini kutlamak için bir fırsat.”

Meyer-Landrut, bu yılki temanın “Hareket et ve sağlıklı kal” olduğunu vurgulayarak, “Ulaşımın karbon salınımına kesinlikle katkısı olduğunu biliyoruz. Bu katkının arttığını görüyoruz. Bu alandaki trendi tersine çevirmemiz ve emisyonları azaltmamız gerekiyor. çevremizi de koruyacak şekilde.”

İmamoğlu’nun 2020 Belgesi’ni imzalamasının bir cesaret örneği olduğuna işaret eden Meyer-Landrut, şunları söyledi:

* Bu belge, İstanbul’u 2050 yılına kadar karbon nötr hale getirmeyi hedefliyor. Elbette bu çok büyük bir zorluk ve çok ciddi bir değişim ve dönüşüm gerektirecek. İklimimizi de korumak gerekiyor. Bu, çocuklarımıza ve torunlarımıza da fayda sağlayacaktır.

* Daha iyi bir çevrede, daha iyi bir dünyada, daha yaşanabilir bir şehirde yaşayacaklar. AB ve AB Türkiye Delegasyonu olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile sürdürülebilir bir kentsel hareketlilik planı geliştirmek için çok iyi bir işbirliğimiz ve arzumuz var. Bu plan, daha iyi hava kalitesi, daha az trafik ve daha düşük karbon emisyonu ile sonuçlanacak.

* İstanbul, Türkiye’de bu alanda bir plan gerçekleştiren ilk şehirdir ve biz AD olarak başarıya giden yolda birlikte çalışmaya ve sizinle birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Bunun içeriği de aslında özel araç kullanımını azaltmak, iyi ve güvenli ulaşımı sağlamak, desteklemek, deniz ulaşımının payını artırmak, ulaşımda bisikletin payını artırmaktır. Bu işbirliği için çok mutluyum. İstanbul’un bu yöndeki çabalarını tam olarak desteklemeye devam edeceğiz. İşbirliğimizin artan büyümesini dört gözle bekliyorum.

Konuşmaların ardından İmamoğlu ve Meyer-Landrut, İBB’nin bisiklet polis birimleriyle fotoğraf çektirdi.

Kapalıçarşı planları oy çokluğuyla onaylandı, İBB'den 'Sulukule' uyarısı geldi ilginizi çekebilir Kapalıçarşı planları oy çokluğuyla onaylandı, İBB’den ‘Sulukule’ uyarısı geldi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK