İstanbul İl Sağlık Müdürü: Kapanmanın gündeme geleceğini düşünmüyorum

İstanbul İl Sağlık Müdürü: Kapanmanın gündeme geleceğini düşünmüyorum

21
0
PAYLAŞ

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul’da son haftalarda vaka sayısında bir durgunluk olduğunu, Ekim-Kasım aylarında vaka sayısında artış olmasına rağmen bunu düşünmediğini söyledi. aşılar sayesinde bu artış önceki zirvelerde olduğu gibi hastanelere de yansıyacak.

İstanbul İl Sağlık Müdürü: Kapatmanın gündeme geleceğini düşünmüyorum

İstanbul İl Sağlık Müdürü: Kapatmanın gündeme geleceğini düşünmüyorum

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul’da son haftalarda vaka sayısında bir durgunluk olduğunu, Ekim-Kasım aylarında vaka sayısında artış olmasına rağmen bunu düşünmediğini söyledi. aşılar sayesinde bu artış önceki zirvelerde olduğu gibi hastanelere de yansıyacak.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün verilerine göre Kovid-19 pandemisinde en fazla vaka ve hastaneye yatış geçen yıl Ekim-Aralık ile bu yılın Mart-Mayıs ayları arasındaki zirvelerde görüldü. Bayramdan hemen sonra vakalarda artış olsa da sağlık sistemi aşıların da etkisiyle bu süreci çok zorlanmadan atlattı. İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, şu anda İstanbul’da yoğun bakım ve servislerde doluluk oranlarının Kovid dışı vakalar dahil yüzde 50-60 bandında olduğunu belirterek, çok büyük bir artış beklemediklerini söyledi. aşılar ve toplumun hastalığa daha fazla uyum sağlaması sayesinde.

“Gençler 65 ÜZERİNDEN GRUP ÖRNEĞİNİ ALMALI”

“Yüz yüze eğitimin olmazsa olmazı” diyen Prof. Dr. Memişoğlu, “Bu nedenle tüm çocuklarımızın okula gitmesi için her türlü hazırlığı yaptık. Talep üzerine tüm testleri yapma kapasitemiz var. Salgın başladığında İstanbul’un toplam günlük test kapasitesi 2 binde bile değildi. Şu anda günde 150 binin üzerinde PCR testi yapabiliyoruz. Eskiden test sonuçları 24 saatin üzerindeydi, şimdi 4-6 saat içinde sonuç verebiliyoruz. Bu nedenle altyapımız eğitimcilerin diledikleri zaman haftada 2 PCR testi yapabilmeleri için hazırdır. Ama tercihimiz tüm öğretmenlerimizin ve eğitimcilerimizin ihtiyaç duymadan aşılanmasıdır.” Prof. Memişoğlu, “İstanbul’da 65 yaş üstü nüfusun tam aşılanma oranının yüzde 91’i aştığını ve gençlerin bu grubu örnek alması gerektiğine dikkat çekerek, “Bu çok yüksek bir oran, teşekkür ederim. gençlerin onları örnek almasını istiyorum” dedi.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu

“AŞI KARŞITI DOKTORLARA EN BÜYÜK CEZA, KENDİ BİLİNÇLERİ OLACAKTIR”

Son dönemde sosyal medyada ‘aşı karşıtı’ söylemlerde bulunan sağlık çalışanlarının oluşturduğu polemiklere değinen Prof. Dr. Memişoğlu, bu kişilerin bilimin bulanık alanlarından yararlanarak aşılarla ilgili polemikler oluşturduklarını söyledi. Prof. Memişoğlu, “Maalesef her meslek grubunda olduğu gibi tıpta da eğitimciler arasında, hukukçular arasında uyumsuz kesimler olacaktır. Bu bölüm, sağlıkla ilgili bilimin bulanık alanlarından yararlanır ve bunları kullanır. Şimdi düşünün, penisilin iğnesi yaptırmayın diyen doktor olabilir mi? Artık penisilin ile ilgili grip alanı olmadığını biliyoruz, mikrobiyal hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Ama penisilin aldığınızda alerji riskiniz mi var? Kimse çıkıp alerjisi olabilir, insanlar ölebilir, diyecek bir bilim adamı yok. Aynı şekilde aşı. Şu anda aşı hakkında spekülasyon yapanlar bu son noktaları kullanıyor. Elbette bu arkadaşlar da cezalandırılabilir. Ama en büyük ceza onları vicdanlarıyla baş başa bırakmaktır. Çünkü bugün baktığınızda yoğun bakım ünitemizdeki hastaların yüzde 60’ı aşısız bölümden. Ve ölenlerin yüzde 80’i aşısız. Bu kişilerden birini bile kötü bir şekilde etkilemişlerse, aşı yaptırmamalarına neden olmuşlarsa, yoğun bakıma almalarına veya daha sonra ölmelerine neden olmuşlarsa, en büyük ceza kendi vicdanlarıdır. Elbette devletimiz bunlarla ilgili gerekli incelemeleri de yapacaktır. Ama sonuçta aşı insanların kendi inisiyatifiyle yapması gereken bir şey” dedi.

AŞIYA KARŞI ÇAĞRI: YBÜ’DEKİ HASTALARIN KAÇ BİRİ BİRLİKTE AŞISIZDIR

Aşıların çok kısa sürede geliştirildiği polemiklerine de değinen İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu, aşı karşıtı hekimlere de çağrıda bulunarak, “Çok kısa sürede geliştirildiği vb. ancak kısa sürede değil, bu aşıların geliştirilmesi için 7-8 ay, bir yıl harcandı. Üstelik bunların çoğu yeni çalışmalar değildi. Hem etüt hem de laboratuvar olarak altyapıları zaten vardı. Şimdi FDA, BioNTech aşısına normal lisansını verdi ve onu acil kullanım onayından çıkardı. Diğer aşılar için süreç devam etmektedir. Tüm bunlara rağmen aşıya karşı olan hekim arkadaşlarımızın yoğun bakım ünitelerine gelmeleri gerekiyor, gelin birlikte kaç aşılı ve aşısız hasta olduğunu öğrenelim. Ondan sonra çıkıp açıklama yapsınlar. Çok net konuşuyorum.”

“AŞILAR ÖLÜM VE YOĞUN BAKIM SAYISINI AZALTIR”

İnsanların zorla aşılanamayacağını, ancak aşılanmadıklarında başkalarına bulaşma riskinin olduğu alanlarda başkalarını korumanın devletin sorumluluğunda olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Memişoğlu, “Salgının ne zaman biteceğini kimse bilmiyor. Ama şu anda dalgalı bir seyir var gibi görünüyor, ölüm oranlarını, yoğun bakım oranlarını ve hasta yükünü en çok azaltan aşı bu, bunu kanıtladı. Bunun dışında kişisel olarak maske mesafesi kurallarına dikkat ederseniz, toplu alanlarda kendinizi korursanız hastalanmazsınız. İstanbul’da son 15 gündür vaka sayısında ve yatan hastalarımızda durgunluk var. Eylül-Ekim aylarında insanların davranışları ve aşının yaygınlaşması ile bu aylarda artış olsa da eskisi gibi çok yüksek bir trend olacağını düşünmüyorum. Ama yükselse bile, hem güçlü sağlık sistemimiz sayesinde aşılamayla hem de halkımızın uyumuyla bunu çok kolay yönetebileceğimizi düşünüyorum.”

“YİNE OKULLARI KAPATMAK GÜNDEMDE DEĞİL”

Prof. Yeni bir kapatmanın gündemde olmadığını vurgulayan Memişoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: , İstanbul gibi bir mega şehirde hastalarımızın hiçbiri mağdur olmadı. O dönemde bile aşısız olduğumuz, hastalığın farkına vardığımızda kimse tedavisiz bırakılmadı. Bir daha böyle bir kapanış olacağını tahmin etmiyoruz ve bunun umuduyla yolumuza devam ediyoruz. Okullar gibi çok aktif alanlarda uzun süre kısıtlama yaptığınızda bu sefer ev içi ve okul dışı bulaşmalarda artış olduğunu zaten dünyaya göstermişler. Bu nedenle okulların tekrar kapatılmasının bundan sonra gündemde olacağını düşünmüyorum. İnsanlar dikkat ettiği ve havalandırma düzgün yapıldığı sürece kapalı alanların kapatılacağını öngörmüyoruz. Biz insanları geliştirmek ve onlara faydalı olmak için çalışan profesyonel bir grubuz. Bu camia, doktoruma, hemşireme, sağlık görevlisine, şoföre, temizlikçiye veya laboratuvar çalışanıma büyük bir minnet borçludur. Toplumun özellikle şiddet vakalarında sağlık çalışanlarına sahip çıkmasını istiyorum” (verilmiş)

Bilim Kurulu Üyesi Özkan'dan velilere 'Semptom takibi' uyarısı ilginizi çekebilir Bilim Kurulu Üyesi Özkan’dan velilere ‘Semptom takibi’ uyarısı

Bilim BioNTech Corona istanbul Maske okul Ölüm Sağlık Sağlık Bakanlığı yüz yüze

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK