İstanbul’da 10 bin okul servisi yola çıkmadı

İstanbul’da 10 bin okul servisi yola çıkmadı

82
0
PAYLAŞ

Yeni eğitim öğretim yılında okullarda yüz yüze eğitime başlandı. Salgın nedeniyle temasların kapatıldığı okul servisleri ve personel araçları yola çıktı. Ancak bazı sürücüler, vaka sayısının tekrar artabileceği ve okulların kapanabileceği endişesiyle tekrar okullara servis kullanmak istemiyor.

İstanbul’da 10 bin okul servisi kalkmadı

İstanbul’da 10 bin okul servisi kalkmadı

İstanbul’da birçok otobüs şoförü vaka sayısının artması ve kapanma korkusuyla okullarda çalışmak istemiyor. İstanbul Kamu Hizmet Araçları İşletmeleri Esnaf Odası Hamza Öztürk, birçok okulda servis sıkıntısı yaşandığını belirterek, İstanbul’da 25 bin servis aracından 10 bininin işletilmediğini söyledi.

Yeni eğitim öğretim yılında okullarda yüz yüze eğitime başlandı. Salgın nedeniyle temasların kapatıldığı okul servisleri ve personel araçları yola çıktı. Ancak bazı sürücüler, vaka sayısının tekrar artabileceği ve okulların kapanabileceği endişesiyle tekrar okullara servis kullanmak istemiyor.

İstanbul Kamu Hizmet Aracı İşletmeleri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, özellikle özel okullarda hizmet sıkıntısı olduğunu söyledi. İstanbul’da 25 bin kayıtlı servis aracı bulunduğunu kaydeden Öztürk, bunların yaklaşık 10 bine yakınının pandemide yeniden kapanma olabileceği endişesiyle çalışmak istemediğini kaydetti.

Hamza Öztürk, “Şu anda servis aracına ihtiyaç var, servis şoförleri çalışmak istemiyor. Salgın nedeniyle önlerini göremedikleri için başka işlerde çalışıyorlar” dedi. Otobüs şoförleri de risk almak istemedikleri için okul yerine iş yerlerini tercih ettiklerini belirttiler.

“İSTANBUL’DA 10 BİN SERVİS ARACI MEVCUT”

Hamza Öztürk sözlerine şöyle devam etti:

* Servis sorunu var. Okullara giriş çıkış saatleri tek olduğu için bir araba sadece bir iş yapabilir. İnsanlar burada aldıkları para asgari ücretin altına düştüğünde bile okulda çalışmak istemiyor.

* İstanbul’da arabaya değil zaman ayarına ihtiyaç var. İstanbul’da şu anda 10 bin servis aracı atıl durumda. Pandemi döneminin etkisi var. İnsanlar okulda çalışmak istemiyor çünkü sadece bir iş yaparken bir sonraki adımda ne olacağını göremiyorlar.

* Bu kişiler tam 20 ay çalışmadı. Bu yüzden herkesin bir kaygısı vardır. Bu sorunun temelinde geçim var. Sürekli iş arıyoruz, sorunsuz bir ortam arıyoruz, yaptığımız işi almak istiyoruz.

* Özel okullarda hala başka model arabaları çalıştırmaya çalışıyorlar. Öğrenciden topladıkları paranın üçte birini araca verecekler. Sürücüler çalışmak istemiyor çünkü şu anda kimse yolunu göremiyor. Ertesi gün açıklama gelirse ‘vaka sayısı arttı, okullara ara verdik’ diye şoförler ortada kalacak. Bu konuda bir belirsizlik var.

* Shuttle şoförleri olarak şu anda her şeyi yapıyoruz. Oto yıkama, vale, kurye, tır şoförlüğü, halk otobüsü şoförlüğü ve hatta inşaatta çalışan arkadaşlarımız var. Öncelikle okul saatlerinin 07.30 ve 09:00 olmak üzere iki aşamaya ayrılmasını istiyoruz.

* Okulların giriş saatleri birbirine çok yakın olduğu için başka bir iş yapamazsınız. Şu anda özel okullarda %50-60 servis aracına ihtiyaç var, bunun nedeni tamamen maddi.

“OKULLAR BİR HAFTA SONRA TEKRAR KAPATILABİLECEĞİNDEN HİZMET ALMIYORUZ”

Otobüs şoförü Fatih Ocak, “Şu an pandemi nedeniyle biz de boştayız. Okullar açıldı ama ne olacağı belli değil. Okullar bir hafta sonra tekrar kapanabileceği için servis hizmeti alamıyoruz. Hizmet alırsak diğer işleri bırakacağız. Bu sefer ne olacak, okullar kapanınca bizde feshedilecek. Elbette zorlandık, işsizsin, iş bulamazsın, kredimiz var, borcumuz var, eve bakıyoruz” dedi.

“PANDEMİN ETKİSİ VAR”

Otobüs şoförü Sedat Taş, “Fabrikadan servise binmenin daha iyi olduğunu düşünüyorlar. Pandeminin de etkisi var, onsuz değil. Salgın sadece yetişkinlere gelmiyor, çocuklara da bulaşabiliyor. Fırlatırım; Bir yerle anlaşma yapmış, adamın maaşı iyi, onu da kurtarmış, okula gitme gereğini görmemiş, benim başım niye ağrısın? Hizmet sorunu yaşayan çocuğunu okuldan almaya gelen veli Tansu Çelik, “Okul hizmet sözleşmesini iptal etti. Trafik nedeniyle okula geç geliyorlar. Çocuklar çok acı çekti, bir saat yollarda dolaşıyorlar” dedi.

istanbul okul para türkiye yüz yüze
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK