İstanbulluların önerdiği projeler, İBB’nin 2020 bütçesine girecek

İstanbulluların önerdiği projeler, İBB’nin 2020 bütçesine girecek

47
0
PAYLAŞ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun “Bütçeniz kararınız” sözleriyle açıkladığı İstanbul’un ilk katılımcı bütçesi şekillenmeye başladı.

İstanbul halkının önerdiği projeler İBB'nin 2020 bütçesine girecek.

İstanbul halkının önerdiği projeler İBB’nin 2020 bütçesine girecek.

İstanbul halkının önerdiği projeler İBB’nin 2020 bütçesine girecek.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Katılımcı Bütçe Modeli” ile kente getirilecek projeleri açıkladı.

İstanbul halkının önerdiği projeler İBB'nin 2020 bütçesine girecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun “Bütçeniz kararınız” sözleriyle açıkladığı İstanbul’un ilk katılımcı bütçesi şekillenmeye başladı.

İmamoğlu’nun çağrısının ardından İstanbullular şehre değer katacak projelerini butcesenin.istanbul’a gönderdi.

İmamoğlu, Saraçhane’de İBB Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda vatandaşların yoğun katılımının olduğu “Katılımcı Bütçe Modeli” ile ilgili bilgileri kamuoyuyla paylaştı.

İmamoğlu, 7 Ağustos-15 Ağustos tarihleri ​​arasında geçen 8 günlük sürede butcesenin.istanbul’a toplam 4.873 proje teklifinin gönderildiğini, teknik ve hukuken uygun görülen 191’inin İstanbullulara sunulduğunu açıkladı.

Toplamda 147.837 oy kullanıldığını kaydeden İmamoğlu, 21-29 Ağustos tarihleri ​​arasında adres üzerinden yapılan seçimde çevre, sağlık, ulaşım, sosyal hizmetler, kültür, imar ve şehircilik alanlarında 27 projenin öne çıktığını ve “uygulanabilir” olduğunu kaydetti. butcesenin.istanbul. .

“İSTANBUL’U DİNLEMEZSENİZ YANLIŞ YOLDASINIZ”

Ünlü şair Orhan Veli’nin İstanbul’u dinlediği gibi şehri dinlediklerini söyleyen İmamoğlu, “Bu güzel şehrin tadını gerçekten çıkarmak için İstanbul’u dinlemek lazım. Çünkü İstanbul çok zengin bir insan kaynağına sahip. Ancak o zaman birlikte bu güzel şehrin tadına varacağız. Ama bu şehirde yönetici iseniz İstanbul’u da dinlemelisiniz. Dinlemiyorsanız yanlış yoldasınız. Ve aslında bizim gibi seçilmiş kadroların, bizim gibi yöneticilerin o dönemde seçmene verdiği sözü yerine getirmediği anlamına geliyor. Gözümüzü, kulağımızı sonuna kadar açarak İstanbulluları dinlemekle mükellefiz” dedi.

“DEMOKRASİ SADECE SEÇİM DEĞİLDİR”

“İstanbul Senindir” sloganı ve anlayışıyla vatandaşları da sürece dahil ettiklerini ifade eden İmamoğlu, “Yarın ve ertesi gün 3-5 siyasi aklın bir iş kurmasını engellemesi mümkün olmayacak. İstanbullular ortak fikir veya ortak akılla karar verecekleri bir meydan istiyor.Demokrasinin sadece seçim günü demokrasisi olduğuna inanmıyorum.Demokrasinin seçim günü ile başlayıp hiç bitmeyen bir kavram olduğuna inanan bir yöneticiyim. Bu nedenle yaşam alanlarınızda cesaretle ve en cesur şekilde demokrasiyi yarattığınız sürece gerçekten insani bir yaşamı mümkün kılabilir. Bir kişinin kimliğinden, inancından, kılık kıyafetinden söz edilmiyor. Bunu başarmak istiyoruz” dedi. dedi.

5 ÖRNEK PROJE

İçerik, kapsam, fayda ve kazanımlar açısından değerlendirilen projelerden 5’i İmamoğlu tarafından açıklandı. Kamudan ve sivil toplumdan gelen talepler, İBB yatırım planlaması ile birleştirilerek 2022 bütçesine dahil edilecek. Seçilen projelerin ilgili birimlerin bütçesine dahil edilmesi ve projelerin hayata geçirilmesi süreci de kamuoyu ile paylaşılacaktır. En iyi 5 proje şöyle:

YETERSİZ BAKİYE: İstanbulkart’ında yeterli bakiyesi olmayan vatandaşlara ulaşımlarının aksamaması için eksi kredi kullanma hakkı verilmesi “Yetersiz Bakiye” projesi adı altında önerildi.

AFET GÖNÜLLÜLERİ: Afet ve Şehircilik temasında öne çıkan “Afet Gönüllüleri” isimli proje ile afet durumunda ihtiyaç duyulabilecek tüm eğitimlerin verilmesi ile afet ve krizlerde gönüllüler aracılığıyla ilk müdahale kapasitesinin artırılması önerildi.

ELEKTRİK ROTTON: Proje kapsamında yeni İSBİKE istasyonları kurulması ve elektrikli bisikletlerin ulaşım aracı olarak daha etkin kullanılabilmesi için elektrikli bisikletlere dönüştürülmesi önerildi.

YAŞ DÜĞMESİ: Proje ile her ilçede kurulacak kontrol merkezleri ve dijital harita çalışmaları ile yerel yönetimlerin ihtiyaç sahibi yaşlı vatandaşlara sunduğu hizmetlere erişiminin sağlanması hedeflendi.

DENİZ ARTIK DAHA TEMİZ: Marmara Denizi’ni tehdit eden müsilaj sorununun çözümü için önerilen proje ile İSKİ’nin yetki alanına giren bölgelerde mevcut arıtmalara ek olarak net yöntemi kullanılarak kirliliğin önlenmesi önerildi.

İmamoğlu'ndan çok sert tepki: Kulun hakkını yiyorlar, hesap veremeyecekler ilginizi çekebilir İmamoğlu’ndan çok sert tepki: Kulun hakkını yiyorlar, hesap veremeyecekler

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK