İstanbul’un kâbusu oldular: En çok görülen ilçeler…

İstanbul’un kâbusu oldular: En çok görülen ilçeler…

16
0
PAYLAŞ

İstanbul’un sivrisinek üreme haritası çizildi. Buna göre İstanbul’da 193 bin aktif üreme noktası bulunuyor. Çoğu üreme, durgun sularda, saksılarının altındaki suluklarda, atık araba lastiklerinde ve mezarlardaki kuş suluklarında meydana gelir.

İstanbul’un kabusu oldular: En çok görülen semtler…

İstanbul’un kabusu oldular: En çok görülen semtler…

İstanbul’un sivrisinek üreme haritası çizildi. Buna göre İstanbul’da 193 bin aktif üreme noktası bulunuyor. Çoğu üreme, durgun sularda, saksılarının altındaki suluklarda, atık araba lastiklerinde ve mezarlardaki kuş suluklarında meydana gelir.

Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen kongrede, dünyada ve Türkiye’de tehlikeli boyutlara ulaşan ve İstanbul’da sayıları giderek artan Asya Kaplan Sivrisinek’e karşı alınabilecek önlemler tartışıldı. ve İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi.

Yerli ve yabancı birçok bilim insanının katılımıyla düzenlenen “İstilacı Sivrisinek Kongresi”nde İstanbul’un sivrisinek haritası açıklandı.

193 BİN AKTİF ÜREME ALANI VAR

İBB Vektör Kontrol Otomasyonu verilerine göre İstanbul’da tespit edilen 193 bin aktif sivrisinek üreme alanı bulunuyor.

En çok sivrisinek görülen ilçeler Beykoz, Sarıyer, Silivri Çatalca, Büyükçekmece, Şile, Ümraniye’dir.

Yine sivrisinek üremesi için en aktif alanlar durgun sular, saksıların altına yerleştirilen suluklar, atık araç lastikleri, mezarlık ve süs havuzlarındaki kuş suluklarıdır.

“İstilacı Sivrisinek Kongresi”nde verileri paylaşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Uzman Önder Yüksel Eryiğit, “Reel olarak tespit ettiğimiz kaynak sayısı yaklaşık 193.000. Üreme kaynaklarımız daha çok kırsal dediğimiz ilçelerde bulunuyor. yani kendi bölgesinde kırsal alan olan ilçelerde.İsim olarak telaffuz etmemiz gerekirse Sarıyer, Beykoz, Ümraniye, Şile, Çatalca, Silivri, Büyükçekmece olarak söyleyebiliriz.Bu bölgelerdeki üreme kaynakları Haftalık, yılda 12 ay ve haftalık olarak kontrol ediliyor, bu alanlarda larva görülürse biyolojik etkinliği test edilmiş ilaçlarla ilaçlama yapılıyor” dedi.

“ALANLARIN %80’İ İNSAN EL İLE YAPILIYOR”

Eryiğit, “Durgun su dediğimiz alanların tamamının üreme kaynağı olduğunu söyleyebiliriz ve üreme kaynağı olarak adlandırdığımız alanların ne yazık ki yüzde 80’i insan yapımı alanlardır. Evimizde balkonumuzdaki çiçeklerin altındaki suluklar uygun sıcaklıklarda üç gün veya dört beş gün içinde üreme kaynağı olabilir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında en fazla beş gün olmak üzere sık sık değiştirilmelidir. Bahçede kontrol dışı bırakılan süs havuzları, ikinci el lastikler, evin bahçesinde ikinci el lastikler kaldı. Yağmur sularının lastiklerde bıraktığı su birikintileri büyük bir sivrisinek üreme alanıdır” dedi. İkinci el lastiklerin depolanması ve depolanması konusunda yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirtti.

MEZARLIKLARA DİKKAT

İstanbul’da geniş bir alanı kaplayan mezarlıklara dikkat çeken Eryiğit, “Mezarlıklarda kuşlar su içsin diye suluklar var. Yine uygun sıcaklıkta ve uygun ortamda bu suluklardaki sular ve durgun sular çok kısa sürede üreme kaynağı olur. Geçen yıl bu alanlarda çalışmaya başladık. Ekiplerimiz periyodik olarak larvaların orada çoğalıp üremediğini kontrol ediyor” dedi. (DHA)

İstanbul'da sivrisinek alarmı... Bir uzmandan uyarı ilginizi çekebilir İstanbul’da sivrisinek alarmı… Bir uzmandan uyarı

Asya Beykoz Fen doktoru Hacettepe Üniversitesi İBB istanbul İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Üniversitesi Sağlık Sarıyer Teknoloji Türkiye yağmur
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK