İşte Galatasaray Adası’nın son görüntüleri

İşte Galatasaray Adası’nın son görüntüleri

152
0
PAYLAŞ

Halk arasında “Su Ada” olarak bilinen Galatasaray Adası’nda imar aykırı yapılaşma nedeniyle 2017 yılında yıkım sürecine girmiştir.

İşte Galatasaray Adası'ndan son görüntüler

İşte Galatasaray Adası’ndan son görüntüler

İşte Galatasaray Adası’ndan son görüntüler

2017 yılında İstanbul Kuruçeşme’de üzerindeki kaçak yapıların yıkılmasıyla başlayan süreçte adeta harap olan Galatasaray Adası sessiz bekleyişini sürdürüyor. Bir zamanlar eğlenceli partilerin yapıldığı Galatasaray Adası; Suyu yeşeren havuz, üzerindeki yarı yıkılmış binalarla kaderini bekliyor.

İşte Galatasaray Adası'ndan son görüntüler

Halk arasında “Su Ada” olarak bilinen Galatasaray Adası’nda imar aykırı yapılaşma nedeniyle 2017 yılında yıkım sürecine girmiştir.

Çalışmaların başlangıcında adaya denizden getirilen iş makineleri, adada yıllar önce yapılan bazı yerleri yıkmıştı. 2018 yılındaki ikinci yıkımda ise adadaki yazlık restoran ve bazı ofisler yıkıldı.

Boğaz’da kötü bir görüntü oluşturmamak için adanın kenarlarının kapatılmasına karar verilmiş ve moloz yığını halinde söküm işlemine başlanmıştır. Yıkımların tamamlanmasının ardından Boğaz’ın tek adası olan Galatasaray Adası’nda herhangi bir çalışma yapılmadı.

GALATASARAY SPOR KULÜBÜ BİR AÇIKLAMA YAPTI

Galatasaray Spor Kulübü, adayla ilgili başlattığı yasal süreç kapsamında Mart 2021’de Galatasaray Adası işletmecisi aleyhine açtığı tahliye davasını kazandığını açıklamıştı.

Galatasaray’ın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “18.03.2021 tarihinde yapılan duruşmada, Kulübümüzün Galatasaray Adası işletmecisi aleyhine 17.11.2020 tarihinde açtığı tahliye davası için işletmecinin Galatasaray Adası’ndan tahliyesine karar verilmiştir. . Camiamıza hayırlı olsun” dedi.

RESİM KİRLİLMEYE DEVAM EDİYOR

Yaşanan süreçlerin ardından Galatasaray Adası’ndaki yıkık binalarıyla Boğaz’da görüntü kirliliği yaratmaya devam ediyor. Galatasaray adasında bulunan yarı olimpik havuzun rengi bugün yeşile döndü.

Adadaki molozların bir kısmı taşınmış olsa da, bir zamanlar eğlenceli partilerin yapıldığı adadaki yıkık binaları ile sessizce kaderini bekliyor.

GALATASARAY ADASI

Kıyıdan 165 metre açıktaki Kuruçeşme semtinde, birkaç büyük kayadan oluşan ada, 1872 yılında Osmanlı Padişahı Abdülaziz tarafından Saray Baş Mimarı Serkis Kalfa’ya hediye edilmiştir.

Ada, Serkis Bey’in varisleri tarafından Şirket-i Hayriye Vapur Şirketi’ne kiralanmış ve uzun yıllar kömür deposu olarak kullanılmıştır. 2003 yılında Hazine, adanın kamulaştırılması için dava açmış ve hazinesi devredilen ada daha sonra Galatasaray Spor Kulübü’ne tahsis edilerek sosyal tesis ve yüzme havuzu olarak kullanılmıştır.

Galatasaray adası 2006 yılından bu yana Mels Turizm Otel İşletmeciliği Restoran Eğlence Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni işletmektedir. verilmiş

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK