İzmir Tabip Odası Başkanı’ndan 4’üncü pik ve sonbahar uyarısı

İzmir Tabip Odası Başkanı’ndan 4’üncü pik ve sonbahar uyarısı

88
0
PAYLAŞ

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, mevcut pandeminin aşısızlardan biri olduğunu belirterek, “Sonbaharda kapalı ortamlara geçişle birlikte vaka sayısının daha da artacağından ve 4. zirvenin yükseleceğinden endişe duyuyoruz. hatta daha yüksek.”

İzmir Tabip Odası Başkanı'ndan 4. zirve ve sonbahar uyarısı

İzmir Tabip Odası Başkanı’ndan 4. zirve ve sonbahar uyarısı

İzmir Tabip Odası Başkanı’ndan 4. zirve ve sonbahar uyarısı

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, mevcut pandeminin aşısızlardan biri olduğunu belirterek, “Sonbaharda kapalı ortamlara geçişle birlikte vaka sayısının daha da artacağından ve 4. zirvenin yükseleceğinden endişe duyuyoruz. hatta daha yüksek.”

İzmir Tabip Odası Başkanı'ndan 4. zirve ve sonbahar uyarısı

Dr. Lütfi Çamlı, Türkiye’deki korona virüs pandemisinin genel durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Çamlı, vaka artışında Delta varyantının etkili olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

* Sonbaharda kapalı ortamlara geçişle birlikte vaka sayılarının daha da artacağı ve 4. zirvenin daha da yükseleceği endişemiz var.

* Öncelikle kontrolsüz, kademesiz bir açılma sağlandı. Epidemiyolojik veriler böyle kontrolsüz bir genişlemeyi önermezken, hemen hemen tüm önlemler aniden kaldırıldı.

* İkincisi, Delta varyantının tüm dünyada giderek daha baskın hale geldiği bilinmesine rağmen, bu varyanta karşı özel bir önlem alınmamış ve Rusya ve İngiltere gibi Delta varyantının yoğun olduğu ülkelerden turist gelmesine izin verilmemiştir, yeterli kontrol olmadan ve karantina önlemleri uygulanmadan.

* O dönemde özellikle bu turistlerin yoğun olduğu Antalya’da vakalarda yoğun bir artış olduğunu biliyoruz. Bayram faaliyeti sırasında bunun ülke geneline yayıldığına dair düşüncelerimiz var.

“BÜTÜNLER BİRLİKTE YENİ BİR ZİRVE OLUŞUMUNDA ETKİLİ OLDU”

Etkili sürü bağışıklığına ulaşacak bir aşı düzeyinden uzak olduklarını belirten Dr. Çamlı, şunları kaydetti:

* Özellikle Delta varyantı gibi oldukça bulaşıcı bir varyanta karşı insanların en az yüzde 80’inin sürü bağışıklığı için aşılanması gerektiğini biliyoruz. Bu aşı 2 dozluk kesiler için geçerlidir.

* Ancak bugün ülkemize baktığımızda bu oran yüzde 42-43 civarında. Üstelik toplumda bu kontrolsüz açılmanın yarattığı bir rehavet duygusu var.

* Artık pandemi öncesi dönem gibi yaşayabileceğimize dair bir algı oluşturuyoruz ve baktığımızda restoran, kafe, parklarda fiziksel mesafelerin korunamadığını, bazı sosyal etkinliklerin devam ettiğini, kapalı alanlarda düğünlerin ve taziyelerin devam ettiğini gördük. maskesiz ve klimasız ortamlar. Tüm bunların birleşimi yeni bir zirvenin oluşmasında etkili oldu.

“AŞILARIN İKNA EDİLMESİ GEREKİYOR”

İnsanların aşı olmak istememesinin olası nedenlerine bakmak gerektiğini belirten Çamlı, şunları kaydetti:

* Burada aşı karşıtı bir grup var, aslında çok küçük bir grup. Aşı konusunda çok daha fazla şüphenin olduğu bir bölüm var. Bu tereddütlerin temelinde bir güvensizlik duygusu vardır.

* Burada özellikle sağlığı yönetenlere karşı bir güvensizlik var. Pandemi döneminde yaşadığımız çelişkili yaklaşımların ve açıklamaların maalesef kamuoyunda sağlık otoritelerinin yaptığı açıklamalara itibar etmediğini ve pek inandırıcı bulmadığını anlıyoruz.

* Bu nedenle toplumun bu konuda güvenilir, bilime dayalı açıklamalara ihtiyacı vardır.

“Aşılananların Pandemisi”

Çamlı, aşı olmanın bireysel bir tercih gibi görünse de bir halk sağlığı meselesi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

* Şu anda yaşadığımız pandeminin aşısızların pandemisi olduğunu ve yoğun bakımlarda yatanların büyük bir kısmının, yüzde 90’ından fazlasının aşısız olduğunu biliyoruz.

* Pandeminin uzaması yeni varyantlara yol açar ve yeni varyantlar yeni zirvelere yol açar. Bu nedenle aşısız olanlar halk sağlığı için risk oluşturmaktadır. Bu nedenle konuya halk sağlığı perspektifinden yaklaşmamız gerekiyor. Bu doğrultuda birçok uygulama hayata geçirilebilir. Bu kişilerin aşı olmuş kişilerle özellikle kamusal alanda bir araya gelmeleri risk oluşturacaktır.

* Dolayısıyla bu kişilerin yaşam hakkı da dikkate alınmalı ve aşısızların tercihi gibi görünen durum gözden geçirilmelidir.

* Bazı durumlarda aşı yasal olarak gerekli olabilir. Ancak ikna etmek gerekir, özellikle güven verici toplumsal kanaat önderleri, sanatçılar, aydınlar ve bazı liderlerin açıklamalarının bu konuda inandırıcı olacağını düşünüyorum. verilmiş

Komşuda korkutan korona gelişmesi ilginizi çekebilir Komşuda korkutan korona gelişmesi

Antalya Corona İngiltere İran izmir Rusya Sağlık Türkiye uygulaması

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK