İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü

46
0
PAYLAŞ

SÖZCÜ/İZMİR

İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü

Atamızın komutasındaki Türk Ordusunun Yunan işgaline son vermesinin üzerinden 99 yıl geçti. İzmirliler bugün Zafer Geçidi’nde bir araya gelecek. Efes’in vals, tango ve zeybek dansı gün boyu devam edecek.

İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü

SÖZCÜ/İZMİR

Büyük Türk ordusu, 9 Eylül 1922 sabahı Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz, ileri” emriyle İzmir’e girdi. 3 yıl 3 ay 24 gün süren Yunan işgaline son verdi. Lozan Barış Antlaşması’na giden tam bağımsızlığın yolunu açtı. Bugün tarihi zaferin 99. yıl dönümü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin işgalden kurtuluşunun 99. yıl dönümünü renkli etkinliklerle kutlayacak. 350 metrelik dev bayrağın taşınacağı geleneksel Zafer Geçit Töreni ile başlayacak etkinlikler gün boyu devam edecek. Türk Yıldızları ve Solo Türk’ün nefes kesen performanslarıyla heyecan ve coşku doruğa ulaşacak.

350 metre uzunluğundaki dev Türk bayrağını İzmirliler birlikte taşıyacak.

Büyük gün Fener Alayı geçit töreni ve on binlerce İzmirlinin katılması beklenen 9 Eylül konseri ile sona erecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in bu anlamlı günü ilk günkü gurur ve heyecanla kutladığını, kazandığımız bağımsızlığı korumanın yolunun Mustafa Kemal Atatürk ilkelerinden ayrılmamaktan geçtiğini söyledi. Soyer, “Dağlarında çiçeklerin açtığı, altın rengi güneş ışınlarının açtığı, tarihin en onurlu ve en haklı isyanının zaferle buluştuğu güzel İzmir, bir kez daha kurtuluş gününü kutluyor. Aynı gurur ve heyecanla 99. kez oluyor” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK