İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü coşkuyla kutlandı

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü coşkuyla kutlandı

49
0
PAYLAŞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kurtuluşunun 99. yılı, 99. Zafer Yürüyüşü, Derecine Belediye Başkanı Ömer Yıldız tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e Türk Bayrağı teslimi nedeniyle düzenlediği etkinlikler, 57. Afyon’dan İzmir’e. ile başladı. Türk Ordusunun 9 Eylül 1922’de İzmir’e girerken kullandığı güzergahta düzenlenen yürüyüş, Basmane Karakolu önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam etti.

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü coşkuyla kutlandı

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü coşkuyla kutlandı

İzmir’in kurtuluşunun 99. yıl dönümü kutlamaları yine büyük bir katılım ve coşkuya sahne oluyor. Bu anlamlı günün ilk etkinliği olan Zafer Geçidi’ne binlerce İzmirli katıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 350 metre uzunluğundaki bayrağı taşıyan İzmirlilerle birlikte, Türk Ordusu’nun 9 Eylül 1922’de şehre girdiği güzergahta Basmane Karakolu önünden Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kurtuluşunun 99. yılı, 99. Zafer Yürüyüşü, Derecine Belediye Başkanı Ömer Yıldız’ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e Türk Bayrağı teslimi nedeniyle düzenlediği etkinlikler, 57. Afyon’dan İzmir’e. ile başladı. Türk Ordusunun 9 Eylül 1922’de İzmir’e girerken kullandığı güzergahta düzenlenen yürüyüş, Basmane Karakolu önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in yanı sıra
CHP İzmir milletvekilleri Murat Bakan, Bedri Serter, Mahir Polat, Sevda Erdan Kılıç,
Kani Beko, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özcan Purçu ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ,
AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, MHP İzmir Milletvekili Tamer Karaosmanoğlu,
CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, ilçe belediye başkanları, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, her yaştan ve her kesimden binlerce İzmirli katıldı. .

350 METRE BAYRAK BOŞALTILMIŞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 350 metre uzunluğundaki Türk bayrağını taşıyan İzmirliler; Türk ordusunun şehre girdiği tarihi rotayı takip ederek Gaziler, Anafartalar ve İkiçeşmelik caddelerinden Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Yürüyüşlerin eşlik ettiği korteja çevre vatandaşlar da alkışlarla destek verdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 9 Eylül’ün önemine değinerek, “Bugün bir ülkenin esaretinin sona erdiği gündür. Ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile kurtuluşu arasındaki köprüdür.
Dolayısıyla İzmir sadece İzmir değildir. 9 Eylül sadece İzmir’in kurtuluşu değildir. 9 Eylül bir ülkenin esaretten kurtuluşudur. Bu nedenle en büyük bayramdır. Çok gururluyuz” dedi.

ATATÜRK ANITINA Çelenk Takdimi

İzmir Büyükşehir Belediyesi bandosunun eşlik ettiği yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Ali Sivri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

TÖRENLER TÜM GÜN DEVAM EDECEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 9 Eylül kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda konser ve gösteriler yapılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer burada İzmirlilere hitap edecek. Süvari Birliklerinin 15.45’te Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na yürüyüşünün ardından, 16.15’ten itibaren Genel Havacılık Uçakları ve İzmir Kulüpleri karşılama uçuşlarına İzmir semalarında sahne olacak.

ATHENA SAHNE OLACAK

Ardından Hürkuş Gösteri uçuşu, Solo Türk, Türk Yıldızları, Jandarma Çelik Kanatları gösterisi, Polis Havacılık Üzüm Kümesi, Sahil Güvenlik Arama Kurtarma ve Selam ve Çelik Kanatlar Zeybek nefes kesen gösteriler yapacak. Saatler 20.15’i gösterdiğinde İzmir’de coşku doruğa ulaşacak. İzmir Büyükşehir Bandosu eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’ndan hareket edecek Fener Alayı, yürüyüşler eşliğinde Gündoğdu Meydanı’na ilerleyecek. Athena saat 21:00’den itibaren sahne alacak.

AK Parti Atatürk CHP Hamza Dağ izmir Kerem Ali Sürekli konser MHP Murat Bakan Neptun Özcan Purçu Polis Türk Yıldızları Türkiye
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK