İzmir’in kurtuluşu kutlama mesajları ve Atatürk’ün sözleri: Resimli 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu...

İzmir’in kurtuluşu kutlama mesajları ve Atatürk’ün sözleri: Resimli 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu sözleri…

23
0
PAYLAŞ

Bugün İzmir’in kurtuluşunun 99. yılı! Büyük Taarruz Harekatı sonucunda Türk ordusu 9 Eylül 1922’de Yunan işgali altındaki İzmir’e girerek burayı düşman işgalinden kurtardı. Bugünün önemini paylaşmak isteyenler için kurtuluş kutlama mesajları ve Atatürk’ün sözleri haberimizde yer almaktadır.

İzmir'in kurtuluşu kutlama mesajları ve Atatürk'ün sözleri: 9 Eylül'de İzmir'in kurtuluşunun resimli sözleri…

İzmir’in kurtuluşu kutlama mesajları ve Atatürk’ün sözleri: İzmir’in 9 Eylül’de kurtuluşunun resimli sözleri…

İzmir’in kurtuluşu kutlama mesajları ve Atatürk’ün sözleri: İzmir’in 9 Eylül’de kurtuluşunun resimli sözleri…

9 Eylül 1922’de Türk ordusunun Yunan işgali altındaki İzmir’i düşmandan kurtarmasının üzerinden 99 yıl geçti. İzmir’in kurtuluşu her 9 Eylül’de tüm Türkiye’de kutlanıyor. Bu mübarek günün önemini merak edenler için haberimiz İzmir’in kurtuluşunun öneminin yanı sıra tebrik mesajları ve Atatürk’ün sözlerine de yer veriyor.

İzmir'in kurtuluşu kutlama mesajları ve Atatürk'ün sözleri: İzmir'in 9 Eylül'de kurtuluşunun resimli sözleri…

Bugün İzmir’in kurtuluşunun 99. yılı! Büyük Taarruz Harekatı sonucunda Türk ordusu 9 Eylül 1922’de Yunan işgali altındaki İzmir’e girerek burayı düşman işgalinden kurtardı. Bugünün önemini paylaşmak isteyenler için kurtuluş kutlama mesajları ve Atatürk’ün sözleri haberimizde yer almaktadır.

İZMİR’İN Kurtuluş KUTLAMA MESAJLARI

9 Eylül, Türk milletinin bağımsızlık taahhüdünün belgelerinden sadece biri, İzmir’in işgalden kurtarıldığı günümüz kutlu olsun.

Kanı çekilmiş kefenler; Hiç geri dönerler mi? Sana selam gönderdi; Peygamberler, azizler! 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu kutlu olsun!

İşgal edildiği gün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış; İzmir, işgalin sona erdiği gün Kurtuluş Savaşı’nı bitiren dünyadaki tek şehirdir. İzmirimizin kurtuluşu kutlu olsun!

9 Eylül İzmir’in kurtuluşu kutlu olsun! Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle anıyoruz. Rabbim işgal günlerini bir daha göstermesin.

Laikliğin son kalesi olan güzel İzmir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü kutlu olsun.

Akdeniz Karadeniz; Ah, Ege’de yüzersen! Yunanca denemeyin! Biz çılgın Türkleriz… İzmir’in kurtuluşunun 99. yılı kutlu olsun!

Babam gibi sadece zeybek oynarken diz çöker İzmir, biliyorum. O yüzden bazılarının gözünde cahildir… Doğum günün kutlu olsun İZMİR!

Güzel olan, dinsiz olmayan, laik kalan, Atatürk kokan şehir İzmir’im! Doğum günün kutlu olsun. Yaşasın Mustafa Kemal Paşa!

ATATÜRK’ÜN ÖZETLERİ

Tüm dünya duysun beyler, İzmir artık kirli ayakların basamayacağı kutsal bir topraktır! 1925 (Atatürk’ün SDII, s.227)

Tüm İzmir’i ve tüm İzmirlileri seviyorum. Güzel İzmir’in temiz kalpli insanlarının da beni sevdiğine eminim. Bir tesadüf beni Karşıyaka’ya daha da çok bağladı. Karşıyakalılar, benim anam senin koynunda, senin toprağında yatıyor. Karşıyakalılar, İzmir’i ilk gördüğüm gün Karşıyaka’yı ve orada Türk toprağınızda yatan annemin mezarını gördüm! 1925 (Atatürk’ün SDII, s.227)

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki önünde zincirler erir, taçlar, tahtlar yanar ve yok olur.

Merhamet ve merhamet dilenerek milletin işi olmaz; Milletin ve devletin onuru ve bağımsızlığı sağlanamaz, merhamet ve merhamet dilenmek gibi bir kural yoktur. Türk milleti ve Türkiye’nin çocukları bunu bir an olsun unutmamalıdır.

Bağımsızlık, onun için ölmesini bilen toplumların hakkıdır.

Dünyada ve dünya milletleri arasında sulh, sükûnet ve rızık yoksa, bir millet kendisi için ne yaparsa yapsın barıştan mahrumdur.

Başka hiçbir millete karşı değil, Türkiye’nin güvenini hedefleyen bir barış yolu her zaman ilkemiz olacaktır.
İzmir kırk asırlık bir ata yurdudur. İzmir bu kadar derin bir tarihe sahip olmasına rağmen coğrafi konumu nedeniyle büyük bir ekonomik ve siyasi öneme sahiptir. Bu nedenle Türkiye’yi yok etmek isteyen düşmanların gözü öncelikle bu tarihi ve önemli şehre çevriliyor. Nitekim düşmanlarımız önce burayı işgal etti, sonra doğuya doğru ilerledi. İzmir’in işgali tüm milletin kalbinde derin bir yara açmıştır. Herkes İzmir için ağlıyordu. İzmir, halkın acılarını, çığlıklarını, kararlılığını ve inancını ifade eden bir motto haline gelmişti. Çeşitli açılardan çok değerli olan İzmir, elbette düşmanların eline bırakılamadı ve aslında bırakılmadı. 1923 (Atatürk’ün SDII, s.84)

9 EYLÜL İZMİR’İN Kurtuluşu

Türk ordusunun Büyük Taarruz Harekatı sonucunda 9 Eylül 1922’de Yunan işgali altındaki İzmir’e girmesi ve süreci başlatması ile Milli Mücadele sonunda Türk milletinin kurtuluşunun ve bağımsızlığının simgesi haline gelmiştir. Mudanya Ateşkes Antlaşması ve Lozan Barış Antlaşması’na yol açtı. tarihi bir olaydır. 15 Mayıs 1919’da İzmir’in Yunan kuvvetleri tarafından işgali, Anadolu’da Milli Mücadele’nin başlamasında önemli bir aşama olarak kabul edilir. O tarihe kadar Anadolu’da işgallere karşı dağınık düşünce ve örgütlenme biçimleri vardı. İzmir’in işgali, Anadolu halkının direniş ve muhalefet fikrini körükledi. örgütlenme ve protesto mitingleri Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar yayıldı.

İzmir artık Anadolu seferinin ana simgelerinden biri haline gelmişti ve her yıl işgalin yıldönümünde Anadolu’nun çeşitli il ve ilçelerinde İzmir’in işgaline karşı protesto mitingleri tekrarlanıyor; Konu her zaman gündemdeydi. Birinci İnönü, İkinci İnönü, Aslıhanlar-Dumlupınar ve Sakarya Meydan Muharebelerinde milli mücadelenin zaferinde önemli adımlar atılmıştır.

BÜYÜK SALDIRI, BÜYÜK ZAFER

Türk ordusunun 26 Ağustos 1922’de başlattığı Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı’nın son aşamasıydı. Nihai sonuç beş gün içinde alındı; 30 Ağustos’ta Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ordulara bir açıklama yaptı: “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz. İleri!” tarihi emrini verdi ve 2 Eylül’de Uşak’a girdi. Dumlupınar Savaşı’nda, bilgisi dışında Küçük Asya Yunan Ordusu’nun başkomutanlığına atanan General Nikolaos Trikupis esir alındı. Türk birlikleri hızla İzmir’e doğru ilerledi Yunan birlikleri ve Rum siviller Anadolu’dan çekildi 9 Eylül 1922 sabahı Ahmet Zeki Bey komutasındaki 2. Süvari Tümeni ve ardından Mürsel Paşa komutasındaki 1. Süvari Tümeni girdi. Ardından 5’inci Süvari Kolordu Komutanı Mirliva Fahrettin Paşa, komutasındaki birliklerle saat 10:00’da İzmir’e girdi.

Dördüncü Alay Komutan Yardımcısı İkinci Tümen komutanlığına atanan Yüzbaşı Şerafeddin Bey’in komutasında yaya olarak giden sekiz asker, ilerlerken Punta’daki Tuzakoğlu fabrikasına yaklaştıklarında fabrika pencerelerinden ateş açtı. Bornova’dan Halkapınar’a. Bu olayda 4 asker hayatını kaybetmiş ve hemen oraya defnedilmiştir. İzmir’in kurtarılması sırasında şehit olan askerlerin isimleri şöyle: Akşehir’den Bekiroğlu Mehmet, Antalya’dan Ömer oğlu Hakkı (Sarıarslan), Nevşehir’den Ahmet oğlu Seyit Mehmet ve Nevşehir’den Ahmet oğlu Ahmet.

Konak’a ulaşmayı başaran Şerafettin Bey, Hükümet Konağı önünde göğsüne isabet eden kurşunlarla yaralandı, ancak konağa girip balkona Türk bayrağı dikmeyi başardı. Hükümet Konağı’na bayrak dikildikten hemen sonra Yüzbaşı Zeki komutasındaki süvari birliği, Hükümet Konağı’nın hemen sağında bulunan ve günümüze ulaşmayan Sarıkışla’ya gönderildi. ‘ın işgalden kurtuluşu ilan edildi. Birinci Süvari Tümeni Komutanı Mürsel Paşa, Ankara’ya bir Fransız savaş gemisi telsiziyle İzmir’e girildiğini bildirdi. Tarihi günü Belkahve’den izleyen Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Fevzi ve İsmet Paşalar eşliğinde 10 Eylül sabahı İzmir’e girerek Fahrettin Paşa ile görüşerek doğruca Hükümet Konağı’na gitti. Köşkün balkonundan başarıyı millete atfeden kısa bir konuşma yaptı.

Mustafa Kemal Paşa’nın 1 Eylül’de ordulara verdiği tarihi emirle başlayan ve 18 Eylül 1922’ye kadar sürdürülen Takip Harekatı ile Batı Anadolu’daki tüm Yunan askerleri Türk sınırlarından çıkarıldı. Takip harekâtı sonucunda İzmit bölgesinden İstanbul Boğazı’na, Balıkesir bölgesinden Çanakkale Boğazı’na kadar Türk ordusu için hayati önem taşıyan diğer stratejik hedefler de İtilaf Devletleri’nin işgalinden olaysız ve barışçıl bir şekilde kurtulmuştur. Türk Ordusu’nun bu zaferi, Mudanya Ateşkes Antlaşması’na giden süreci başlatmış; Mudanya Mütarekesi’nden sonra Türkiye, 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşması’nı imzalayarak bağımsızlığını kazandı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK