Katledilen Azra’nın haberini gözyaşlarıyla yazdılar

Katledilen Azra’nın haberini gözyaşlarıyla yazdılar

29
0
PAYLAŞ

Antalya’da vahşice katledilen Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu’nun okul arkadaşları ve öğretmenleri, 20 yıldır yayınlanan Akdeniz İletişim Gazetesi’nin ilk sayfasını Azra’ya adadı.

Öldürülen Azra’nın haberini gözyaşlarıyla yazdılar

Öldürülen Azra’nın haberini gözyaşlarıyla yazdılar

Antalya’da vahşice katledilen Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu’nun okul arkadaşları ve öğretmenleri, 20 yıldır yayınlanan Akdeniz İletişim Gazetesi’nin ilk sayfasını Azra’ya adadı.

Azra’nın fotoğrafının bulunduğu sayfada, Güldeste Demirtaş ve Altuğ Perakendesiz imzalı haberin girişinde, “Fakültemizin hayattan kopmuş gazetecilik öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu’nu asla unutmayacağız. Sizi hayallerinizle hatırlayacağız. , umutların, hayat doluluğun… Seni kadın hakları mücadelenle, mesleğine olan bağlılığınla ve güler yüzünle hatırlayacağız. Acımız anlatılmaz.”

Antalya Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu, 28 Temmuz’da evden ayrıldığından beri kendisinden haber alınamıyor.

Telefonu da kapatılan Haytaoğlu’na ulaşılmayınca Adana’dan gelen babası Mustafa Haytaoğlu kızını aramaya başladı ve polise kayıp başvurusunda bulundu.

Azra’yı bulmak için sosyal medyadan da aramalar yapıldı.

ÇAPRAZ SORU ÇATIŞMASI

Antalya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Azra’nın en son inşaat mühendisi ve emlak ofisi sahibi Mustafa Murat Ayhan ile cep telefonundan konuştuğunu belirledi.

Cinayet masası ekibi Ayhan’ı sorguya çekti. Sorgulama sırasında cinayeti işlediğini itiraf eden Ayhan, ekiplere Azra Gülendam Haytaoğlu’nun Varsak’taki ormanlık alana gömüldüğü yeri gösterdi.

Cesedi defnedilen yerden çıkaran ekipler, bulunan parçaları otopsi yapılmak üzere Antalya Adli Tıp Kurumu morguna gönderdi. Mustafa Murat Ayhan tutuklandı.

ARKADAŞLAR GAZETEYİ AZRA’YA ADANMIŞ

Haytaoğlu’nun öldürülmesi, üniversitedeki ailesini, arkadaşlarını ve öğretmenlerini şok etti. İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan ve 20 yıldır yayınlanan Akdeniz İletişim Gazetesi’nin Ağustos sayısı Azra’nın ölüm haberiyle durduruldu. Basım aşamasına gelen gazetenin ilk sayfası, arkadaşlarının ve öğretmenlerinin isteği üzerine Azra’ya ayrıldı. Gazetenin bu sayısı da Azra’ya ithaf edilmiştir.

‘GÜLEN YÜZÜNÜZLE HATIRLAYACAĞIZ’

Azra’nın fotoğrafının bulunduğu sayfada, Güldeste Demirtaş ve Altuğ Perakendesiz imzalı yazının başında, “Fakültemizin hayattan kopmuş gazetecilik öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu’nu asla unutmayacağız. Sizi hayallerinizle hatırlayacağız. , umutlarınız, yaşam doluluğunuz… Sizi kadın hakları mücadeleniz, mesleğinize olan bağlılığınız ve güler yüzünüz ile hatırlayacağız. Acımız tarif edilemez” dedi.

‘BÜTÜN KADINLARIN DURUMU ONUN DURUMUYDU’

Sınıf arkadaşı Aleyna Esmer, Haytaoğlu hakkında şunları yazdı:

* Azra hayatımda gördüğüm en hayat dolu insandı. Tüm kadınların sesi olmak için birçok yerin üyesiydi.

* Bütün kadınların davası onun davasıydı. Hayat dolu, hayattaki her güzel şeye değer veren ve ona mükemmel bir gelecek vaat eden arkadaşımız melek oldu.

En yakın arkadaşlarından Yusuf Kaplan, yazısında Azra ile bir gençlik dergisi çıkarmak istediklerini belirterek, “Hayat doluydu. Kardeşim hiçbir canlıya zarar verebilecek bir insan değildi. Onunla tanıştığımdan beri Azra’yı sevmeyen ve onun hakkında iyi düşünmeyen birine rastlamadım çünkü o herkesle iyi geçiniyor ve herkese iyi niyetle yaklaşıyordu.

‘HAYALLERİ OLAN GÜZEL KIZ GÜZEL BİR KIZ OLDU’

Ceren Sümbül, Azra’nın çok yüksek bir yaşam enerjisine sahip olduğunu ve sürekli gülümsediğini yazdı. Cansu Tetik de Azra’nın seçim döneminde kendisine yardımcı olduğunu belirterek şunları yazdı:

“Sevgi dolu, hayat dolu bir kızdı. Bölümünü ve okulunu çok seviyordu. Gazetecilik onun için bir meslek değil, bir tutkuydu. O genç bir kızdı, hayalleri olan güzel bir kızdı. Babası ona Gülendam adını boşuna koymamış, keşke biz de Gülendam’ı koruyabilsek. Keşke hayallerinizi gerçekleştirebilseydik.”

‘HAYAT HAYATIMIZDAN GİDİYOR’

İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Murad Karaduman, bu olayın fakültedeki herkesi üzdüğünü belirterek, “Azra Gülendam Haytaoğlu tüm öğrencilerimiz gibi en sevdiğimiz öğrencilerden biriydi. Haberi aldığımız andan itibaren olayla ilgili bilgi almaya çalıştık ama maalesef sonunda üzücü haberi aldık. Fakültemiz bu süreçte yaşadığımız en acı olay olan 20. yılına girdi. Bu olay hepimizi derinden sarstı. Ölüyoruz, fakültemizin bir parçası eksik gibi hissediyoruz. Olayın kendisi zaten yeterince üzücü. Medyanın olayı ele alış ve yansıtma şekli de fakülte olarak bizleri üzdü.”

OKUMA SALONU AZRA’NIN ADI OLACAK

Öğrencilerinin sadece başarıları ve mutlulukları ile haberlerde yer almasını istediklerini belirten Doç. Dr. Karaduman, “Öğrencilerimize belli değerler katmak için buradayız. Öğrencilerimizi haber yapmak için değil, haber yapmak için yetiştiriyoruz. Haberdelerse başarıları ve mutlulukları ile haber olsunlar. Fakültemizde Akdeniz İletişim Gazetesi adında 20 yıllık bir gazete bulunmaktadır. Aslında bu sayımızı da bitirmiştik ve baskı aşamasına gelmiştik. Bu haberi aldıktan sonra baskıyı durdurduk ve yeni sayımızı Azra’ya ithaf etmek istedik. Azra’yı asla unutmayacağız, öte yandan onu bu gazete ile yaşatacağız. Fakültemizdeki okuma salonuna Azra’nın adının verilmesine karar verildi. Bundan sonra Azra hep bizimle olacak. Ben burada olduğum sürece hiçbir öğrencimiz onu ve mücadelesini tanımadan mezun olamayacak.”

‘BAZI MAKALELER KALEMLE YAZILIR, BAZILARI YAŞLANIR’

Öğrencilerini sorunlarını kendileriyle paylaşmaya ve birlikte çözüm aramaya çağıran Doç. Dr. Karaduman, “Azra çok insancıl ve samimi bir insan olduğu için arkadaşları tarafından sevilirdi. Arkadaşlarıyla güçlü bağları vardı. Bu olay onları derinden etkilemiştir. Aslında bu gazetenin hazırlanmasında arkadaşları inisiyatif almış ve tüm bu aşamaları anlatıp yazmışlar. Kimi yazılar kalemle yazılır, kimileri gözyaşlarıyla okunur. Gazetemizin bu sayısı, gözyaşları içinde de olsa onu yaşatmak için arkadaşları tarafından hazırlanmıştır.” (DHA)

Azra Gülendam Haytaoğlu'nun ablası: Koltuğa oturmaya gitti tabutuyla döndü. ilginizi çekebilir Azra Gülendam Haytaoğlu’nun ablası: Koltuğa oturmaya gitti tabutuyla döndü.

Adana Akdeniz Üniversitesi Antalya Cinayet Polis Haber Kadın okul Ölüm
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK