Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yeni seçim vaadi…

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yeni seçim vaadi…

157
0
PAYLAŞ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da konuştu’Pandemi sonrası Türkiye ve dünya Maltepe Ekonomi Forumu’nda kullanılabilir.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yeni seçim vaadi…

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yeni seçim vaadi…

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Ekonomi Forumu’nda organizatör, “Bozulan için ne gerek var?” diye sorarak yeni kadrolar, yeni düzenlemeler adı altında 3 kuralı açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da konuştu’Pandemi sonrası Türkiye ve dünya Maltepe Ekonomi Forumu’nda kullanılabilir.

“BÜROKRASİDEKİ ÇÜRÜMENİN, YOZLAŞMANIN TEMEL NEDENİ LİYAKAT SİSTEMİNİN YOK EDİLMESİDİR”

“Bozulan düzeni için ne lazım?” diye soran Kılıçdaroğlu, 3 temel kuraldan söz sık sık şu ifadeleri kullanırlar:

*Yeni kadrolar, yeni kurallar yeni kurallar uyguluyoruz. Biz bu üç katkıyı, yanıltıcı sonuçların üstesinden gelebilmeyi aşmış olabilir.

*Yeni kadrolardan kastımız devlette liyakatin kalitesidir. Yani işi ehline teslim etmek. Bugün devlette bürokraside var olan çürümenin temel nedeni liyakat sisteminin yokluğudur. İkinci önemli kural, yeni kurallar.

*Yeni kurallardan kastettiğimiz, birincisi olması olması gerekir. İkinci kural siyasette hesap verebilirlik.

*Siyasetçi eğer devleti yönetmeye kalkıyorsa, bürokrasiyi yönetmeye kalkıyorsa kesinlikle hesaplamalısınız.

“KESİN HESAP KOMİSYONU KURACAĞIZ”

Siyasette hesap verebilirlik kuralını iki başlık altında değerlendiren Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullanımlar:

* bizimki bizim, İkinci Yüzyıla Çağrı’nde hem de güçlü parlamenter sistem modelini açıklarken, kesin Hesabını.

*Yani harcanan bütçenin, harcandıktan sonra paraların harcandığını gösteren yasanın bütçe hesap hesabıdır. Biz kesin hesap komisyonu kurulacak, meclis binası ana muhalefet partisinden olacak.

*Dolayıştırma tasarımında yapılacak işlerin eserini yapacak. Temel amacım, tasarımın planlamasını, kullanımlar açısından yasama planlamasını hesaplamaktır.

*Bu komisyonun bir başka genç, ‘ ben nasıl olsa hesap’ diyecek ilgili bakan, kratlar da hazır olacaklar, bir kilometre taşlarının kullanımında önemlidir.

*İkincisi denetim yapan Sayıştay, uluslararası Sayıştay tarafından kontrol edilir.

*Bize düşen dayı denize indirmek için göz önünde bulundurulması gereken Sayıştay’ın deneyz.

“SİYASETİN AHLAKLI, ERDEMLİ, HESAP VEREBİLİR KONUMDA OLMASI LAZIM”

*İsrafla ile ilgili programlamayı bir genelge çıkaracak ve israfın kesin olarak yasaklanmasını öngören yasallaştırmayı yasaklamayı taahhüt eder.

*Siyasi Ahlak Kanunu. Siyasetinli ahlak, erdemli, hesap verebilir olmalıdır. Bu kanunu çıkaracağımızı sağlayacağımız. Yeni bakanlardan kastımız mı?

*Stratejik Planlama Teşkilatı kuracağız. Ulusal Vergi Müzesi kuracağız. İnsan Hakları Eşitlik Kurumu yeni bir kurum olarak ortaya çıkacak. Dolayısıyla demokrasinin güçlenmesi için bir çaba, kurum.

*Aile Destekleri Sigortaları Kurumu kurulacak. Yardımı insan yakışır bir şekilde eğitim sağlamak. Bu stratejide programda belirli bir hedefte kilitlenmesi gerekir.

*Stratejinin de dört ayaklı olması gerekir. Ankara demokrasisi. inşaat mühendisliği Türkiye. Katma değeri yüksek ürün üretimisi Türkiye’nin gereğidir.

*Üçüncü ayak güçlü bir sosyal devlet inşası. Dördüncüsü de sürdürülebilirlik.

Kılıçoğlu’ konuşmanın ardından, “Türkiye’de sorunlu ve çözümlerde büyüyendar ekonomik büyümede yoksulları yoksullaştırabilir, bozulan gelirinizi, sıkıntılı sorunlar ve çözüm geleceğine inandırıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan iktidara 'Montrö' çıkışı İlginizi Çekebilir Kemal Kılıçdaroğlu’ndan iktidara ‘Montrö’ çıkışı

Günün Trend Videosu

daha fazla göster

aile Ankara CHP demokrasi Denizli Dünya Ekonomi istanbul Kemal Kılıçdaroğlu Parlamenter sistem Sayıştay seçici TBMM Türkiye
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK