Konyaaltı sahilinde 15 yılda 5 metre kayboldu

Konyaaltı sahilinde 15 yılda 5 metre kayboldu

24
0
PAYLAŞ

Türkiye’nin dünyaca ünlü plajı Antalya Konyaaltı’nda 6 yıldır çalışan bilim insanları, “Ünlü plajdaki erozyon 5 metreye ulaştı” sonucunu açıkladı. Erozyonda ocakların ve limandaki inşaatın etkili olduğu belirlendi. Doç. Rıfat Tür, “Plajın özellikle bazı kısımları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bir veya iki şezlong koymak için yeterli alanın olmadığı kısımlar da var. Bu alanların korunması gerekiyor.”

Konyaaltı sahilinde 15 yılda 5 metre kayıp

Konyaaltı sahilinde 15 yılda 5 metre kayıp

Konyaaltı sahilinde 15 yılda 5 metre kayıp

Türkiye’nin dünyaca ünlü plajı Antalya Konyaaltı’nda 6 yıldır çalışan bilim insanları, “Ünlü plajdaki erozyon 5 metreye ulaştı” sonucunu açıkladı. Erozyonda ocakların ve limandaki inşaatın etkili olduğu belirlendi. Doç. Rıfat Tür, “Plajın özellikle bazı kısımları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bir veya iki şezlong koymak için yeterli alanın olmadığı kısımlar da var. Bu alanların korunması gerekiyor.”

Konyaaltı sahilinde 15 yılda 5 metre kayıp

Kıyı ve deniz mühendisliği alanında uzmanlaşan AÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Bölümü öğretim üyesi Doç. Rıfat Tür, Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı sahilinde, özellikle Boğaçay’ın neden olduğu kıyı kaybıyla ilgili 6 yıldır yürüttükleri bilimsel çalışmaların sonuçlarını ilk kez açıkladı.

Doç. Rıfat Tür, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile ortak yürütülen ve 2 yıl önce sona eren TÜBİTAK 1001 projesi kapsamında 3 yıl boyunca her sezon 10 gün hem kıyıda hem de denizde ölçümler yaptıklarını kaydetti.

Doç. Dr. Tür, AÜ’nün desteğiyle bilimsel bir araştırma projesinin devam ettiğini, ulusal ve uluslararası birçok yayının bulunduğunu belirtti.

BOĞAÇAY’IN 1.5 KM DOĞU VE BATISI

Yaklaşık 7,5 kilometre uzunluğundaki Konyaaltı plajını Antalya halkının ve turistlerin aktif olarak kullandığını belirten Doç. Dr. Tür, Boğaçay’ın denize döküldüğü noktanın 1.5 kilometre batısında ve doğusunda oldukça dinamik bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Kıyı şeridindeki değişimlerin genel olarak bu bölümde gözlemlendiğini anlatan Doç. Dr. Tür, diğer alanlarda kayda değer bir erozyon veya kum birikimi gözlemlememiştir.

“KUM-PEVEL OCAĞINDAN DA EROZYON OLDU”

Boğaçay’ın denize döküldüğü noktanın 1.5 kilometre doğu ve batı olduğunu belirten Doç. 2 kilometre yükseklikteki “Karaman, Doyran ve Çandır” adlı üç derenin bir araya gelmesiyle oluşan ve taşkın özelliği taşıyan Dr. Boğaçay, malzeme açısından Konyaaltı kıyılarını besleyen en önemli ve en büyük akarsu. Buradan gelen kum çakılları sahili beslemektedir. Ancak 50-60 yıl önce Antalya inşaat sektörünün ihtiyacını karşılamak için kum-çakıl ocakları açılarak kum-çakıl satın alınmaya başlandı. Bu nedenle sahilin bazı kesimlerinde daralma var” dedi.

ocaklar yasaklandıktan sonra gelişmeye başladı

Doç. Dr. Tür, 90’lı yılların sonunda malzeme alımının yasaklanmasıyla birlikte, ilerleyen yıllarda derede oluşan büyük hacimlerdeki boşlukların doldurulduğunu, ardından kumsalın havzalardan yavaş yavaş gelen kum ve çakıllarla beslendiğini ifade etti. mevcut. Bu sürecin hızlı olmadığını vurgulayan Tür, özellikle akım yüksek olduğunda hızlı iken, akım düşük olduğunda çok daha zayıf olduğunu kaydetti.

HAVUZ PLAJIN BESLENMESİ İLGİNÇ

750 metre uzunluğunda ve 250 metre genişliğinde devasa bir havuzun bulunduğunu hatırlatan Doç. Dr. Tür, “Buradan 480 bin metreküp malzeme alındı. Bu boşaltılan kısım su ile doldurulmuştur ve günümüzde rekreasyon alanı olarak kullanılmaktadır. Bununla ilgili sorun neydi? Nehrin taşıdığı malzeme bir daha denize ulaştırılamıyor” dedi.

NEHİRDEKİ EŞİK

Boğaçay’da havuzun hemen iri katılarla dolmaması için havuzun hemen üstüne bir eşik yapıldığını belirten Doç. Dr. Rıfat Tür, “Bu eşik Konyaaltı sahilini besleyecek granülometrili malzemeyi tutar ve arka tarafta toplar. Havuz durgun bir su ve akıntı olmadığı için malzeme geçişi yoktur ve üzerinde de bu eşik vardır. Bu ikisi bir araya geldiğinde Boğaçay’dan Konyaaltı kıyılarına tortu akışı olmuyor ve beslenmiyor.”

5 metre daralma var

Doç. Dr. Tür, “Belli ki aşınmış. Orada kıyı şeridinin 3-5 metreye düştüğü görülüyor. Esasen malzeme naklinin engellenmesi o kıyı şeridinin beslenmesini de engellemektedir. Şu anda Boğaçay denize bağlı değil ve denize deşarjı kapalı, çok az akıntı var. Boğaçay’ın batı kesiminde az miktarda tortu birikimi vardır. Ölçümlerimizi Boğaçay denize boşaltılırken yaptık. Yaklaşık 15 yıllık bir dönemi inceledik. Kasılmanın maksimum olduğu yerlerde 4-5 metreye kadar çıkmaktadır. Bazı yerlerde çok daha az, ortalama 2-3 metre daralma var” dedi.

BOĞAÇAY’DA MEVCUT ENGELLER KALDIRILMALI

Doç. Dr. Tür, bunun süresini de kimsenin söyleyemeyeceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu aktif bir süreç ve iklim değişikliği nedeniyle biraz hızlandı. Kıyı kesimleri özellikle yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bir veya iki şezlong koymak için yeterli alanın olmadığı kısımlar da vardır. Bu yerlerin korunması gerekiyor. Kıyı ve deniz mühendisleri buna bir çözüm bulabilir ama her şeyden önce doğal bir çözüm bulunmalı. Dere burayı beslerse tekrar eskiyebilir, vermese de sabit kalacaktır. Her şeyden önce doğal olarak kendini onarması beklenmelidir.”

BOĞAÇAY YENİLENMELİ

Boğaçay’ın denizle buluştuğu noktadaki havuzdaki büyük otlatma sorununun altta çakıl birikiminin önlenmesinden kaynaklandığını anlatan Doç. Dr. Tür, “Kocaman bir alan ve temiz bir havuzu aynı anda görmenin imkanı yok ve çok maliyetli” dedi. Kaba malzeme girişi eşik tarafından engellendiğinden ve eksi 2,5 metreye kadar tarandığından, artık altta çakıldan daha fazla çamur var. Bu da kokuya ve sinek gibi canlıların sayısında ve çeşitliliğinde artışa neden olabilir. Belki daha da önemlisi, yataktan çıkan 480 bin metreküp malzeme tekrar yatağa yatırılır. Bu yatak genişliği daraltıldığı için ileride bir su baskını veya yüksek akım geldiğinde yatak daralacağı için taşkınlara neden olabilir. Onu geri yüklemek çok daha uygun olacaktır. Rastgele dökülen malzeme yataktaki akış düzenini bozacağı için bölge sel olaylarına çok daha yatkın olacak” dedi.

İKİNCİ EROZYON LİMAN BÖLGESİNDE

Doç. Rıfat Tür, Konyaaltı sahilinde erozyonun yaşandığı ikinci bölgenin liman tarafında olduğunu belirterek, bunun Boğaçay ile değil, Antalya Limanı ile ilgili olduğunu kaydetti. Kıyı tahkimatı ile erozyonun önlendiğini belirten Tür, limanın doğusunda erozyon olurken, buradaki yapı nedeniyle Sarısu tarafında yığılma olduğunu söyledi. Tür, “Denizde herhangi bir yapı inşa ettiğinizde dalga iklimine bağlı olarak bir tarafta oyulma, diğer tarafta birikim olması gerekir. Kıyı yapılarının mekanizmasından dolayı liman yapıldıktan sonra doğuda oyulma, batıda Sarısu sahilinde yığılma olmaktadır. DHA

Konyaaltı'nda denizin dibi çöplüğe döndü ilginizi çekebilir Konyaaltı’nda denizin dibi çöplüğe döndü

Antalya Bilim iklim değişikliği Karaman Konyaaltı Mehmet Akif Ersoy Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Türkiye
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK