Mahkeme yaban keçilerinin avlanma ihalesini iptal etti

Mahkeme yaban keçilerinin avlanma ihalesini iptal etti

74
0
PAYLAŞ

CHP ve İYİ Parti, Giresun’un Alucra ilçesinde 2 yaban keçisi avlama ihalesini mahkemeye çıkardı. Ordu 1. İdare Mahkemesi’ne dava açan partililer, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için koruma altına alınan yaban keçilerinin yaşam hakkının sona erdirilemeyeceğini, hayvanların öldürülerek paraya çevrilmesinin hukuka aykırı olduğunu ifade etti. kamu düzeninin sağlanması, turizmin ölümü değil, doğayı koruyarak gelişeceği ve av ihalesinin kamu yararına olmadığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı’na bildirildiği belirtildi. dava açtı.

Mahkeme yaban keçisi avlama ihalesini iptal etti

Mahkeme yaban keçisi avlama ihalesini iptal etti

Mahkeme yaban keçisi av ihalesini iptal etti

CHP ve İYİ Partililerin, Tarım ve Orman Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Giresun Şubesi tarafından kentin Alucra ilçesindeki avlanma alanlarında 2 yaban keçisi avlama ihalesinin iptali için açtığı dava sonuçlandı ve mahkeme iptal edildi.

Mahkeme yaban keçisi av ihalesini iptal etti

CHP ve İYİ Parti, Giresun’un Alucra ilçesinde 2 yaban keçisi avlama ihalesini mahkemeye çıkardı. Ordu 1. İdare Mahkemesi’ne dava açan partililer, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için koruma altına alınan yaban keçilerinin yaşam hakkının sona erdirilemeyeceğini, hayvanların öldürülerek paraya çevrilmesinin hukuka aykırı olduğunu ifade etti. kamu düzeni, turizm ölümü değil doğayı koruyarak gelişecek ve av ihalesi kamu yararına değil. dava açtı.

MAHKEME İHALEYİ İPTAL ETTİ

Ordu 1. İdare Mahkemesi, yaban keçilerinin neslinin tehlikede olması nedeniyle Bakanlık tarafından koruma altına alındığını belirterek, “Ancak, yaban keçilerinin artan nüfus nedeniyle tarıma, hayvancılığa ve ormancılığa zarar verdiğinin tespit edilmesi halinde; sayıları olması gerekenden fazla ise bu amaca hizmet edecek uygun yöntemler izlenerek avlanabilirler. Davalı idare, koruma altına alınan bu hayvanların turizm amaçlı olarak avlanmasının Kara Avcılığı Kanunu’nun 4. maddesine aykırı olacağını göz önünde bulundurarak (söz konusu alandaki yaban hayvanlarının sayısı, avlanmaya uygun olanların sayısı, avlanma gerekçeleri ile ilgili olarak) , avlanacakları alanlar ve avlanma sonuçları) Somut ve kapsamlı araştırma ve tespitler yapılmadan Giresun Güney Alucra-Devlet Avlağı bölgesinde yaşayan 2 yaban keçisi kotası Devlet hükümlerine göre açık teklif usulü ile avlanmıştır. 2886 sayılı av turizmi amaçlı ihale kanunu. Davaya konu olan ihalede hukuka aykırılık bulunmadığı kanaatine varılarak, davanın kabulüne ve ihalenin iptaline karar verildi.

CHP İl Başkanı Fikri Bilge, mahkemenin kararının sevindirici olduğunu vurgulayarak, “İdare Mahkemesi’nin verdiği karardan çok memnunuz. Partimiz sadece insan sağlığı ve refahı için değil, doğa ve hayvan hakları için de mücadele etmeye devam edecektir. 2 yaban keçisi tahmini 26 bin 200 lira bedelle ihaleye çıkarıldı.

Koruma altındaki yaban keçileri görüldü ilginizi çekebilir Koruma altındaki yaban keçileri görüldü

CHP davası Giresun İYİ Parti mahkemesi Ordu Tunceli
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK