Mansur Yavaş’ın çağrısı sonrası 3 günde 6 bin başvuru

Mansur Yavaş’ın çağrısı sonrası 3 günde 6 bin başvuru

53
0
PAYLAŞ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, öğrenci dostu uygulamalarına hız kesmeden devam ediyor.

Mansur Yavaş'ın aramasından sonra 3 günde 6 bin başvuru

Mansur Yavaş’ın aramasından sonra 3 günde 6 bin başvuru

Mansur Yavaş’ın aramasından sonra 3 günde 6 bin başvuru

“Ankara’da Üniversite Okur” dediği öğrencilerin barınma sorununa çözüm üreten Mansur Yavaş, başkente üniversitede okumak için gelen ancak barınma sorunu yaşayan öğrencilerin; Merhamet Evleri, kiralık otel ve yurtlara yerleştirdiklerini açıkladı. Konferans Salonu’nda karşılanan ve kayıt yaptıran öğrencilerle bir araya gelen Yavaş, “Bundan böyle Ankara Büyükşehir Belediyesi sizin anneniz babanızdır” dedi.

Mansur Yavaş'ın aramasından sonra 3 günde 6 bin başvuru

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, öğrenci dostu uygulamalarına hız kesmeden devam ediyor.

“Ankara’da Üniversite Okunur” çağrısının ardından üniversiteyi kazanan Yavaş, Başkent’e gelen öğrencilerin en temel ihtiyaçlarından biri olan barınma sorununu çözmek için Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarını seferber etti.

küçük resim

Ankara’ya üniversite okumak için gelen ancak konaklama sorunu yaşayan öğrencilerle kayıt işlemlerinin yapıldığı Konferans Salonu’nda bir araya gelen Yavaş, “Umarım kimseyi dışarıda bırakmayız. Belediyenin diğer çalışmalarını bir kenara bıraktık, önceliğimiz öğrencilerimiz. Artık Ankara Büyükşehir Belediyesi sizin anneniz babanız.

küçük resim

ÜÇ GÜNDE 6.000’DEN FAZLA BAŞVURU

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü koordinasyonunda geçici barınma işlemleri yapılırken, 3 günde 6 binden fazla başvuru yapıldı.

Yoğun talep üzerine harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, AŞTİ’de ağırladığı çok sayıda öğrencinin yanı sıra Başkent 153 üzerinden başvurarak Ankara’ya gelen öğrencileri de karşılıyor ve kayıt işlemlerini yürütüyor. Başkentteki tarihi ve kültürel mekanlar başta olmak üzere ulaşım konusunda bilgilendirilen öğrenciler; Merhamet Evleri, Büyükşehir Belediyesi’nin araçlarıyla kiralık otel ve yurtlara götürülüyor.

“ŞİMDİDEN ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ANNE VE BABANIZDIR”

Konferans Salonu’nda öğrenci ve velilerle konuşan Yavaş, Başkent’te okumak için gelen ve konaklama sorunu yaşayan öğrencilerin yanında olmaya devam edeceklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

*Ankara’da tüm otel, yurt veya yurt olabilecek yerlere ulaşmaya çalışıyoruz. Belediyemizin sahip olduğu yerleri tamamlamaya çalışıyoruz. İnşallah kimseyi dışarıda bırakmayız.

* Bundan sonra da gençlerimizle iletişim halinde olmaya devam edeceğiz. Çünkü belediye bir şehrin hem anası hem de babasıdır. Annen baban seni bize emanet etti. Artık Ankara Büyükşehir Belediyesi sizin anneniz babanız.

*Bundan sonra sadece yurt ve konaklama konusunda değil, eğitim hayatınızda da herhangi bir sorununuz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

*Gençlerden sadece başarı bekliyoruz. Sorun çözülene kadar çocuklarımızın sorunlarıyla ilgileneceğiz.

*Buradaki hiçbir arkadaşımız başka bir işle ilgilenmiyor. Belediyenin diğer çalışmalarını bir kenara bıraktık, önceliğimiz öğrencilerimiz.

ÖĞRENCİLER VE AİLELERİ KOLAY NEFES ALIR

Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde birçok ihtiyacı karşılanan öğrenci ve veliler, konut sorununun çözülmesiyle birlikte derin bir nefes aldı.

Şu ana kadar 1.500’den fazla öğrenci yurt ve otellere yerleştirilirken, geçici konaklama sorununu çözdüğü için Büyükşehir Belediyesi’ne şu sözlerle teşekkür ettiler:

– Umut Topal: 20 yıllık hayatımda ilk kez bir devlet dairesinde insan gibi muamele gördüm. Bize yurtlarımızın henüz hazır olmadığını söyleyebilirlerdi ama onları mağdur etmemek için bizi otele bile koydular. Acıktıysanız sıcak çorba ikram ediyorlar. Eğer burada olmasaydı, seçeneğim okulumu dondurmaktı, başka seçeneğim yoktu.

-Şüle Çakar: Burayı Mansur Yavaş’ın Twitter’ından gördüm. Çok basit ve kolay giden bir süreçti, çok yardımcı oldular.

– Sami Çakar: çok şaşırdım açıkçası. Geldim, yemek var, simit var, çay var. Yurtta da bir garanti vardı. Allah Mansur Yavaş’tan razı olsun.

-Enes Coşar: Burada çok iyi karşılandım. Ülkemde ilk kez kendimi değerli hissettim. Buraya büyük bir ilgi var… Burası olmasaydı gitmezdim çünkü başka seçeneğim, kalacak yerim yoktu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK