Mantar zehirlenmeleri arttı… Uzmanı uyardı

Mantar zehirlenmeleri arttı… Uzmanı uyardı

168
0
PAYLAŞ

Trabzon’un Araklı ilçesindeki yaylada topladıkları mantarları akşam yemeğinde tüketen Bakırtaş ailesinden üç kişi, rahatsızlanarak Araklı Bayram Halil Devlet Hastanesi’ne, ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne kaldırıldı.

Mantar zehirlenmesi arttı... Uzman uyardı

Mantar zehirlenmeleri arttı… Uzman uyardı

Mantar zehirlenmesi arttı… Uzman uyardı

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde son zamanlarda mantar zehirlenmesi dikkatleri üzerine çekiyor. Son gün Trabzon, Ordu ve Gümüşhane illerinden yaklaşık 15 kişi yedikleri mantarlardan zehirlenirken, uzmanlar yerel halkın zehirli mantarlara karşı duyarlı olması gerektiği konusunda uyarıyor.

Mantar zehirlenmeleri arttı… Uzman uyardı

Trabzon’un Araklı ilçesindeki yaylada topladıkları mantarları akşam yemeğinde tüketen Bakırtaş ailesinden üç kişi, hastalanarak Araklı Bayram Halil Devlet Hastanesi’ne, ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne kaldırıldı.

Yapılan müdahalelerin ardından Bakırtaş ailesinden 3 kişi sağlığına kavuştu.

57 yaşındaki Tahsin Bakırtaş, mantar yedikten sonra halüsinasyonlar görmeye başladığını söyledi. Bakırtaş, “Önce eşim hastalandı, ambulansla Araklı Bayram Halil Hastanesi’ne götürüldük. Oradaki ilk müdahalenin ardından durumumuzun ciddiyeti nedeniyle KTÜ Farabi Hastanesi Toksikoloji Bölümü’ne sevk edildik. Halüsinasyonlar gördüğümü hatırlıyorum. Sonrasında kendimi kaybettim ve gözlerimi açtığımda çevremdeki sağlık çalışanlarının hummalı çalışmaları nedeniyle ne kadar ciddi bir süreçten geçtiğimi anladım.

Bakırtaş, hastane personeline minnettar olduğunu belirterek, salamura mantar tüketilmemesini istedi.

KTÜ Farabi Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Tıbbi Toksikoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Aynur Şahin ise konuyla ilgili açıklama yaparak, “Geldiklerinde ağır halüsinojenik zehirlenme durumunda olan hastalarımız tedavi edildi ve tedavi edildi. hızlı ve etkili müdahalemizden sonra 12 saat içinde taburcu edildi.”

Aynur Şahin, son 10 günde Trabzon, Ordu, Gümüşhane’den yaklaşık 15 hastaya konsülte edildiğini, bu vakalardan 10’unun KTÜ Farabi Hastanesi Toksikoloji ünitesinde tedavi edildiğini, geri kalanının ise hastanede teletıp ile konsülte edildiğini söyledi. yer almışlardır.

Hasta yakınlarından alınan mantar örnekleri ile hastalardan alınan serum ve idrar örneklerinin analizinden bu kadar çok zehirlenme vakasına neden olan mantarın Amanita Muscaria (sinek mantarı) ve Amanita pantherina olduğu öğrenildi.

Amanita Muscaria zehirlenmesi nedeniyle bugüne kadar başvuran en ciddi vakanın, derin koma nedeniyle solunum cihazına bağlanan ve KTÜ Farabi Hastanesi Yoğun Bakım’da takibinin ardından taburcu edilen 70 yaşındaki erkek hasta olduğu belirtildi. Ünite yaklaşık 2 hafta.

Şahin, doğadan toplanan yabani mantarların, halk arasında ‘ev yıkan, köy yıkan’ mantar olarak bilinen ve ciddi karaciğer yetmezliğine ve karaciğer nakli ihtiyacına neden olan, daha da ölümcül olan ‘Amanita Phalloides’ zehirlenmesine neden olabileceğinin de altını çizdi.

“BİR MANTAR BİR İNSANI ÖLDÜREBİLİR”

“En önemli sorun, doğadan toplanan mantarların da potansiyel olarak zehirli olması ve her yıl dünyada çok sayıda ölüme neden olmasıdır. Mantarlar ılıman ve nemli iklimleri sevdiğinden, Karadeniz Bölgesi yabani mantar yetiştirmek için en uygun iklime sahip bölgedir ve yağışların yüksek olduğu ilkbahar ve sonbaharda önemli oranda zehirlenme görülmektedir. Zehirli mantarların toksinleri; ısıya, pişirmeye, donmaya ve kurumaya karşı dayanıklıdır. Tek bir zehirli mantar bile yetişkin bir insanı öldürebilecek bir toksine sahip olma potansiyeline sahiptir.” (İHA)

Mantar iki can aldı ilginizi çekebilir Mantar iki can aldı

Gümüşhane hastanesi Karadeniz Teknik Üniversitesi Kastamonu Ordu Sağlık TRABZON
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK