Marmaris’teki inşaat yanan alanlara taştı, çevreciler tepkili

Marmaris’teki inşaat yanan alanlara taştı, çevreciler tepkili

89
0
PAYLAŞ

Muğla’nın Marmaris ilçesi İçmeler Mahallesi Kızılcabük mevkiinde proje değiştirilerek konut yerine devremülk inşaatına devam edilmiş ve çevrecilerin tepkisine neden olan inşaat alanı Çevre Bakanlığı’nın “ÇED gerekli değildir” kararıyla… ve Kentleşme, yanan ormanlık alana yayılıyor. Marmaris Kent Konseyi Çevreden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Halime Şaman, SÖZCÜ’ye verdiği demeçte, projenin bu süreçte periyodik olarak geliştiğini, ruhsatın revize edildiğini ve inşaat alanının otuz yıl öncesine göre daha büyük bir alanı kapladığını ifade etti.

Marmaris'te inşaat yanan bölgelere taştı, çevreciler tepki gösterdi

Marmaris’te inşaat yanan bölgelere taştı, çevreciler tepki gösterdi

Marmaris’te inşaat yanan bölgelere taştı, çevreciler tepki gösterdi

Muğla’nın Marmaris ilçesi Kızılcabük’te projesi değiştirilen ve konut yerine devremülk inşaatına devam edilen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “ÇED gerekli değildir” kararıyla çevrecilerin tepkisine neden olan şantiye inşaatı sürüyor. yanan ormanlık alana yayılıyor.

Marmaris'te inşaat yanan bölgelere taştı, çevreciler tepki gösterdi

Muğla’nın Marmaris ilçesi İçmeler Mahallesi Kızılcabük mevkiinde proje değiştirilerek konut yerine devremülk inşaatına devam edilmiş ve çevrecilerin tepkisine neden olan inşaat alanı Çevre Bakanlığı’nın “ÇED gerekli değildir” kararıyla… ve Kentleşme, yanan ormanlık alana yayılıyor. Marmaris Kent Konseyi Çevreden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Halime Şaman, SÖZCÜ’ye verdiği demeçte, projenin bu süreçte periyodik olarak geliştiğini, ruhsatın revize edildiğini ve inşaat alanının otuz yıl öncesine göre daha büyük bir alanı kapladığını ifade etti.

EMİN HATTAT BANKACILIĞIYLA İNŞAAT DURDURDU

Merhum Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. Beş yıldızlı otel inşaatına başlandı. Ancak 550 oda, 1100 yatak kapasiteli oteli çeşitli nedenlerle bitiremeyen Hattat, 2006 yılında iflas etti ve inşaat durdu. Otel 2009 yılında Sinpaş Holding’e satılsa da buraya 1.400 lüks konut yapılması talebi üzerine İçmeler Beldesi Belediyesi izin vermeyerek, doğal doku bozulmadan tatil köyü ya da beş yıldızlı otel yapılırsa, bir tatil köyü inşa edileceğini bildirdi. yapı kullanma izin belgesi verilebilir. Yıkılan yapı, yıllarca Ulusal Medikal Kurtarma Timi (UMKE) ve Afet ve Acil Durum (AFAD) ekipleri tarafından deprem tatbikatlarında kullanıldı.

YENİ PROJE YENİ TARTIŞMALAR GETİRİYOR

Proje değişikliği, konut yerine devre mülk yapılması gibi bir çözüm bulan Sinpaş A.Ş. Marmaris Körfezi girişinde inşaata yeniden başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, salgın döneminde halkın hizmetine bile sunulan ve hatta 13 Ağustos’ta piyasaya çıktıktan sonra satılan projede, yani bölge gelirken “ÇED gerekli değildir” kararı aldı. orman yangınlarıyla mücadele ediyordu. Böyle bir dönemde bu karara tepki gösteren sivil toplum ve meslek kuruluşları, yaptıkları araştırmalar sonucunda 2027 yılında tamamlanması planlanan proje ile ilgili bazı sorunlar tespit etmişlerdir.

ALAN GERÇEKTEN DA BÜYÜYOR

Marmaris Kent Konseyi Çevre Yürütme Kurulu Üyesi Halime Şaman, bu süreçte projenin periyodik olarak geliştirildiğini, ruhsatın revize edildiğini ve inşaat alanının otuz yıl öncesine göre daha büyük bir alanı kapladığını belirtti. Sinpaş’ın “ÇED gerekli değildir” kararı aldığı proje tanıtım dosyasında sadece 2518 nolu parselin bulunduğuna dikkati çeken Şaman, “Halka arzdan önce kanunen gerekli olduğu için izahname ve değerleme raporu hazırladılar. . Burada iki parselden bahsedilmektedir. Ancak yapılacak olan 1598 numaralı bir parsel daha bulunmaktadır. Bu parsel üzerinde ihtiyati tedbir vardır. Proje tanıtım dosyasında belirtilen 2518 nolu parsel için belediye tarafından 3194 sayılı İmar Kanunun 32 nci maddesine göre yapılan şerh daha sonra İl Müdürlüğü Yapı ve Kayıt Belgesi Değerlendirme Komisyonu kararı ile kaldırılmıştır.

BÖYLE DOSYA ONAYLANAMAZ

Jeotermal kaynakların kullanımı için sondaj izinlerinin alındığını belirten Şaman, bu kaynakların kullanımı için “ÇED gerekli değildir” dedi. Bu kararın 55. madde yerine 43. madde uyarınca verildiğini; Yani henüz sondajı yapılmayan kaynağın işletilmesi ve kullanılması için “ÇED gerekli değildir” diyen Şaman, şunları kaydetti:

“Henüz yayınlanmamış bir kaynağın kullanımı, hatta var olup olmadığı hakkında bu karar verilemez. Yeterince söyleyemem ama burada harika bir oyun var. Marmaris limanına tek giriş ve çıkış noktası burasıdır. Orada oluşabilecek herhangi bir çevre kirliliği hem kendi kendini temizleme imkanı olmayan bir iç deniz olan Marmaris Körfezi’ni hem de açık denizi etkileyecektir. Proje dosyasına baktığımızda 200 metrekarelik bir alanda sondaj yapılacağı söyleniyor. Bunu hayatın olağan akışı içinde yapmak mümkün değildir. Proje demo dosyası hatalarla dolu. En temel sorun olarak, çıkarılacak ve zehirli maddeler içerecek olan sıcak suyun nereye boşaltılacağı yazılmaz. Böyle bir dosyanın onaylanma veya onaylanma şansı olur mu? Bu nedenle faaliyete geçmiş gibi onaylanmıştır.”

KÖY HALKA KAPATILDI

Şaman, Marmaris’in girişinde görüntü kirliliğinin insanları selamladığını ve insanları incittiğini belirterek, “Yedi katlı bir bina yapıldı. Doğanın dokusuna uygun, silüeti bozmayan, şehrin kimliğini değiştirmeden katma değer sağlayan bir proje olmalıydı. Şu anda tüm koy ve kıyı kullanımı halka kapalıdır. Kendi tapusu sınırları içinde olmamasına rağmen ‘Özel mülkiyet’ tabelası çok daha uzağa yerleştirildi ve giriş ve çıkışlar kapatıldı.

DEPREM RİSKİ YÜKSEK

“Ormanlarımızın yüzde 70’ini kaybettik. Bu süreçte ‘ateşten kaçakçılık’ ifadesinin ne anlama geldiğini anladık. Çünkü biz yanarken bina için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. Şaman bunun imkansız olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ormandan ayrılan ve yenilenmesine izin verilmesi gereken bir alan var, ikincisi burası Marmaris için kilit bir koy. Üstelik 1988 yılında eski mevzuata göre yapılan bina Deprem Yönetmeliği’ne bile uymuyor. Ayrıca şantiye, Türkiye Deprem Bölgeleri Haritasına göre deprem riski yüksek bir bölgede yer almaktadır. Sırf bu nedenle bile bölgenin bina kat sayısı yeniden sorgulanmalıdır.”

SADECE KARASI DEĞİL DENİZİ DE DEĞİŞTİRİYORLAR

Resmi kurumlara onaya sunulan dosya ile halka arz için sunulan dosya arasındaki farkları dile getiren Şaman, proje tanıtım dosyasının iki aşamada oluşturulurken, izahname ve değerleme dosyalarında projenin dört aşamadan oluştuğunun açıklandığını söyledi. . Proje dosyasının 9.600 metrekarelik marina alışveriş merkezinden bahsettiğini kaydeden Şaman, “Marina terimi tanıtım filmlerinde de kullanılıyor. Yanan alanlarda açtıkları terastan çıkan taşlar şimdiden sahile yığılmaya başladı. Madem oraya bir marina yapılacak ve siz bunu halka arz edeceksiniz, neden hiçbir yerde marina projesi için ruhsat veya tebliğ yok? Bu, açıklığa kavuşturulması gereken çok önemli bir noktadır. Bu sadece karasal alanda değil, deniz alanında da bir değişiklik yapılacağı anlamına geliyor.” dedi. Shaman, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile birlikte yasal itiraz süresi içinde dava sürecini başlatacaklarını ve sonuna kadar takip edeceklerini söyledi.

KIZILBÜK GYO: YANGINLA HİÇBİR ŞEY YOK

Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. projeyi Kızılbük GYO’ya devretti. Kızılbük GYO, gelen tepkiler üzerine sosyal medya hesaplarından açıklama yaptı. Proje faaliyetlerinin ve yasal izinlerin yangınla ilgisi olmadığı ve kendi alanlarındaki yangının proje alanına ulaşmadığı belirtildi. Açıklamada, ormanlık alanlarla ilgili herhangi bir inşaat faaliyetinde bulunmadıkları ve yapmayacakları da belirtildi.

Muğla'da çam balı yangını vurdu: Üreticiler arıları yaşatmaya çalışıyor ilginizi çekebilir Muğla’da çam balı yangını vurdu: Üreticiler arıları yaşatmaya çalışıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK