Mersin’de ardıç ağaçlarına kıymayın eylemi

Mersin’de ardıç ağaçlarına kıymayın eylemi

85
0
PAYLAŞ

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Güzeloluk yaylasının üst kesimlerinde yer alan yayla niteliğindeki 6 köyde yaklaşık iki ay önce başlayan ardıç ağaçlarının kesilmesine köylülerin son verme çabaları sürüyor.

Mersin'de ardıç ağaçlarının kesilmemesi eylemi

Mersin’de ardıç ağaçlarının kesilmemesi eylemi

Mersin’de ardıç ağaçlarının kesilmemesi eylemi

Mersin Erdemli ilçesinde köylüler, “Gençleştirme” kapsamında ardıç ağaçlarının kesilmesini önlemek ve seslerini yetkililere duyurmak için harekete geçti. Köylüler, bölgedeki ardıç ağaçlarının kesilmesinin bir an önce durdurulmasını talep etti.

Mersin'de ardıç ağaçlarının kesilmemesi eylemi

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Güzeloluk yaylasının üst kesimlerinde yer alan yayla niteliğindeki 6 köyde yaklaşık iki ay önce başlayan ardıç ağaçlarının kesilmesine köylülerin son verme çabaları sürüyor.

Köylülerden Ali Topal, ardıç kesiminin durdurulması için İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

“YÜKLENİCİ PERSONEL ARAZİDE AĞAÇ KESİYOR”

Çıngılık bölgesinde basın açıklaması yapan Ali Topal, ekolojik değer ve kültür açısından son derece değerli olan bölgede yetişen ardıç ağaçlarının yetiştirilmesinin son derece zor olduğunu belirterek, ardıç bitkisi olduğunu ifade etti. uzun ardıç) pamukçuk’a bağımlı ağaç türleridir.

Orman idaresinin bu kesimlerin yapıldığı alanların bozuk orman sınıfında olduğunu söylediğini hatırlatan Topal, şunları kaydetti:

“Daha önce 12-15 yıl dikilen ve bugün boyları 2 metre ile 6 metre arasında olan sedir fidanlarının büyümelerini engellediği söyleniyor.
Ancak bu fidanlar bugüne kadar kesilen ardıç ağaçlarıyla birlikte büyümüştür.

Orman İşletme Müdürlüğü adına araziyi kesen müteahhit firma personeli. Çünkü bölgede orman işletmeciliğine ait personel bulunmadığı ve tüm kontrolün müteahhit firmanın kontrolünde olduğu, hatta orman işletmeciliği personelinin bölgeye girişine yetkili olmadığı bile söylenmektedir.

“BÜYÜK BİR ÇATIŞMA VAR”

Topal, Ocak 2014’te Orman Genel Müdürlüğü’nün tüm kuruluşlarına iletilen Silvikültürel uygulamalarla ardıç ağaçlarının nasıl gençleştirileceğinin anlatıldığını ancak maddelerin büyük bir çelişki gösterdiğini belirtti. Topal, şöyle devam etti:

“Ayrıca kesilen ardıç ağaçları bölge halkının ve köylerin yararına kullanılmamakta ve üç ay boyunca her gün Karaman’a nakledilmektedir. Buradaki endişemiz ne siyasi ne de ticari. Doğaya olan saygımız tamamen ağaca olan sevgimizden kaynaklanmaktadır. On binlerce ardıç ağacının kesildiğini görüp tepkisiz kalmamız insani yanımızla örtüşmüyor. Kurtarılacak her ardıç, hem ekolojik bir miras hem de geleceğimiz için bir nefes olacaktır. Bozuk orman olarak nitelendirilen bölgede dekara 20 ila 40 ardıç ağacı düşmekte ve tıraşlanarak kesilmektedir.”

BAKANIN AÇIKLAMASINI UNUTMAYIN

Ardıç ağaçlarının kesilmesinin durdurulması için büyük çaba sarf ettiğini belirten Topal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamasını da hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Bakanımız diyor ki, ‘Ardıç ağacı ülkemizin geleceğinin sigortasıdır. Ardıç, iklim koşullarına dayanıklı olmasının yanı sıra, yoğun iğne yapıları ve besin değeri yüksek tohumları ile yaban hayvanları için iyi bir barınak ve besin kaynağı olurken, aynı zamanda yaygın kökleri sayesinde erozyonla mücadelede ülkemiz için son derece önemli bir türdür. sistemler.’ Bu söz bakanımıza aittir.

Buradan, çağımızda küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin ormanlarımızı tehdit ettiğini ve hiçbir bilim adamının gelecekteki iklim döngüsünün nasıl olacağını tahmin edemediğini iyi anlıyoruz. binlerce yıldır doğa ile uyum içinde, endüstriyel türler üzerinde. Hata.”

Jandarma ekiplerinin çevrede önlem aldığı basın açıklamasına katılan çevreciler, daha sonra bölgeden uzaklaştı.

Mersin'de ardıç katliamı: Bu vahşeti durdurun! ilginizi çekebilir Mersin’de ardıç katliamı: Bu vahşeti durdurun!

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK