Naci Görür beklenen İstanbul depremi için uyardı: Hazır değiliz

Naci Görür beklenen İstanbul depremi için uyardı: Hazır değiliz

31
0
PAYLAŞ

İstanbul’da beklenen 7,2-7,6 büyüklüğündeki deprem konusunda uyarıda bulunan Bilim Akademisi Üyesi Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, “Yapı stoğu büyük ölçüde depreme dayanıklı değil. Halk deprem konusunda yeterince bilinçli değil. Kentsel dönüşüm çalışmaları” genellikle deprem odaklı değiller ve operasyonda çok fazla insan yok. Ortam koşulları nedeniyle depreme hazır değil.”

Naci Görür, beklenen İstanbul depremi konusunda uyardı: Hazır değiliz

Naci Görür, beklenen İstanbul depremi konusunda uyardı: Hazır değiliz

Naci Görür, beklenen İstanbul depremi konusunda uyardı: Hazır değiliz

İstanbul’da beklenen 7,2-7,6 büyüklüğündeki deprem konusunda uyarıda bulunan Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimcisi Prof. Dr. Naci Görür, “Bina stoğu büyük ölçüde depreme dayanıklı değil. Halk deprem konusunda yeterince bilinçli değil. Kentsel dönüşüm çalışmaları” genellikle deprem odaklı değiller ve operasyonda çok fazla insan yok. Ortam koşulları nedeniyle depreme hazır değil.”

Naci Görür, beklenen İstanbul depremi konusunda uyardı: Hazır değiliz

Bilim Akademisi Üyesi Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’u depreme hazırlama konusundaki görüşlerini paylaştı.

Beklenen depremden önce İstanbul’un durumunu belirleyen Görür, kentin 7.2-7.6 büyüklüğünde bir deprem beklediğini hatırlattı.

“ÇEVRE DEPREM İÇİN HAZIR DEĞİL”

Kentteki yapı stokunun büyük ölçüde depreme dayanıklı olmadığını ve halkın deprem konusunda yeterince bilinçli olmadığını belirten Görür, “Kentsel dönüşüm çalışmaları genellikle deprem odaklı değil ve işletmede çok fazla insan yok. Çevre koşulları nedeniyle depreme hazır değil” dedi.

Görür, depreme hazırlık konusunda şunları söyledi:

* Bunun için tüm şehir bileşenlerinde hazırlıklar yapılmalıdır. Kentin bileşenleri hükümet, insanlar, altyapı, yapı stoğu, çevre ve ekonomidir. Deprem öncesinde deprem tehlike analizi, risk yönetimi analizi ve afet yönetimi çalışmaları yapılarak yönetim hazır olmalıdır. Ayrıca depremden sonra afeti en etkin şekilde yönetmelidir. Halkın depreme nasıl tepki vereceği konusunda bilinçlendirilmesi gerekir.

* Şehrin altyapısının tamamı yollar, köprüler, tüneller, barajlar, kanalizasyon, su, doğalgaz şebekeleri vb. içerir. Depremden önce elden geçirilmeli ve depreme dayanıklı hale getirilmelidir. Depremden sonra bu yapılar hızlı bir şekilde kontrol edilmeli ve onarılmalıdır.

“BİNA STOK REVİZYONU YAPILMALI”

* Şehirdeki yapı stoğu en riskli yerlerden başlayarak elden geçirilmeli, depreme dayanıklı olmayanlar güvenli hale getirilmelidir. Halkın da bu işe dahil olması, uzun vadeli ve düşük faizli krediler vererek teşvik edilmesi gerekiyor. Benzer tarama depremden sonra yapılmalı ve binalar güçlendirilmelidir.

* Depremin aynı zamanda bir çevre felaketine dönüşmemesi için deprem enkazının nasıl ve nereye döküleceği ve geri dönüşüm için neler yapılacağı önceden planlanmalıdır. Akarsular, göller ve denizler asla bertarafı düşünülmemelidir.

“BEKLENEN DEPREM MARMARA BÖLGESİNİ EKONOMİK OLARAK ENGELLEYEBİLİR”

* Deprem anında tehlikeli atıkların çevreye dağılmaması için deprem öncesinde önlemler alınmalıdır. Beklenen deprem Marmara Bölgesi’ni ekonomik olarak devre dışı bırakabilir. Bu, tüm ülkenin krizde olduğu anlamına gelir. Tüm iş dünyası ekiplerini ve ekipmanlarını depreme karşı güvenli hale getirmeli ve sakat kalmamak için önlemler almalıdır.

Ekim ayında İstanbul'da deprem tatbikatı yapılacak ilginizi çekebilir Ekim ayında İstanbul’da deprem tatbikatı yapılacak Birinci derece deprem bölgesi ve sit alanı olan Yesemek'te gölet skandalı ilginizi çekebilir Birinci derece deprem bölgesi ve sit alanı olan Yesemek’te gölet skandalı

Bilim depremi Gaziantep istanbul İstanbul depremi Naci Görür
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK