Narlıdere Metrosu’nda 14,5 kilometrelik tünel inşaatı tamamlandı

Narlıdere Metrosu’nda 14,5 kilometrelik tünel inşaatı tamamlandı

235
0
PAYLAŞ

İzmir’de toplu ulaşımın çağdaş standartlara getirilmesi hedefi doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin raylı sistem yatırımları tüm hızıyla devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in görevi devraldığı dönemde yüzde 12 olan Fahrettin Altay-Narlıdere Metro hattındaki inşaat çalışmalarının yüzde 82’si tamamlanırken, bugün 14,5 kilometrelik ikinci ve son tünel Fahrettin Altay’dan Narlıdere’ye ulaştı. Tünel açma makinesinin son tüneli gün ışığına çıkardığı tarihi an, Narlıdere Kaymakamlığı’nda düzenlenen törenle ekranlara yansıdı.

Narlıdere Metrosu'nda 14,5 kilometrelik tünel inşaatı tamamlandı

Narlıdere Metrosu’nda 14,5 kilometrelik tünel inşaatı tamamlandı

Narlıdere Metrosu’nda 14,5 kilometrelik tünel inşaatı tamamlandı

İzmir’de toplu ulaşımın can damarlarından biri olacak Narlıdere Metrosu inşaatındaki tünel kazıları bu sabah tamamlandı. Tünel açma makinesi (TBM), toplam 14,5 kilometrelik kazı işleminin ardından Fahrettin Altay ile Narlıdere arasındaki hattı bağladı. İkinci tünelin de gün yüzüne çıktığı tarihi an, Narlıdere Kaymakamlığı’nda düzenlenen törenle ekranlara yansıdı.

Narlıdere Metrosu'nda 14,5 kilometrelik tünel inşaatı tamamlandı

İzmir’de toplu ulaşımın çağdaş standartlara getirilmesi hedefi doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin raylı sistem yatırımları tüm hızıyla devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in devraldığı tarihte yüzde 12 olan Fahrettin Altay-Narlıdere Metro hattındaki inşaat çalışmalarının yüzde 82’si tamamlanırken, bugün 14,5 kilometrelik ikinci ve son tünel Fahrettin Altay’dan Narlıdere’ye ulaştı. Tünel açma makinesinin son tüneli gün ışığına çıkardığı tarihi an, Narlıdere Kaymakamlığı’nda düzenlenen törenle ekranlara yansıdı.

Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları katıldı. Ertuğrul Tugay, Eser Atak, Barış Karcı, CHP ilçe başkanları, muhtarlar, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

“HIZLI GELDİK”

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, göreve geldiğinde yüzde 12’si tamamlanan Fahrettin Altay-Narlıdere Metro Hattı’nda büyük bir hızla hareket ettiklerine dikkat çekerek, “Bugün çok önemli bir kilometre taşı. Mart 2019’da başladığımız hizmet yolunda geride bıraktık. Bugün itibarıyla iki yönde toplam 14,5 kilometrelik tünel açma çalışmasının sonuna geldik. Yakın zamanda Narlıdere metro inşaatının yüzde 82’si tamamlanacak, tünel kazma makinesi TBM son tüneli de gün ışığına çıkaracak. Aynı zamanda metro inşaatımızda istasyon yapılarının yüzde 35’i, demiryolu işlerinin yüzde 23’ü tamamlandı. Yaklaşık 3 bin 300 metre ray döşendi. Müteahhit firmamız Gülermak’a çalışmalarından dolayı teşekkür ederim. İnşallah Cumhuriyetimizin 100. yılında Fahrettin Altay Narlıdere Metro Hattımızı hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız.

“BANKA’NIN DÜNYADA BİR YEREL YÖNETİME VERDİĞİ İLK ALTYAPI KAYNAĞI 50 MİLYON EURO KREDİ”

2,5 milyar liralık yatırım tutarıyla bu proje için toplam 205 milyon Euro kredi sağlandığına işaret eden Soyer, “Çin merkezli Asya Altyapı ve Yatırım Bankası’ndan İstanbul’un inşası için sağladığımız 50 milyon Euro kredi. Narlıdere Metrosu, herhangi bir hazine garantisi olmaksızın, banka tarafından dünyada bir yerel yönetime verilmiştir. Verilen ilk altyapı kaynağıdır.”

“TOPLAM HAT UZUNLUĞU 27 KİLOMETRE OLACAK”

Hat hakkında bilgi veren Soyer, “Fahrettin Altay – Narlıdere Metro Hattı 7 istasyondan oluşuyor. Hattın işletmeye alınmasıyla birlikte raylı sistem ağımızdaki istasyon sayısı 24’e, toplam hat uzunluğu ise 27 kilometreye yükselecek. Bornova EVKA-3’ten metroya binenler direkt Narlıdere Kaymakamlığı’na seyahat edebilecek. EVKA-3’ten Narlıdere’ye günde ortalama 470 bin yolcu taşınacağı tahmin ediliyor. Öte yandan Balçova İstasyonu’nda 498, Narlıdere Kaymakamlık İstasyonu’nda 207 olmak üzere toplam 705 araç kapasiteli tam otomatik otoparkı devreye alacağız.

“SÖZÜMÜZÜN ARDINDAYIZ”

Aynı anda işlettikleri Narlıdere – Fahrettin Altay, Buca Metrosu, Karabağlar – Gaziemir Metrosu, Otogar-Kemalpaşa Metrosu, Çiğli Tramvayı ve Yeni Girne – Örnekköy Tramvayı ile İzmir’i demir ağlarla öreceklerini söyleyen Soyer, konuşmasını şöyle tamamladı:

“İzmir’i demir ağlarla öreceğimizi her fırsatta söyledik. Biz sözümüzü tutarız. Bu altı raylı sistem projesi için 26 milyar lira harcayacağız. Bunu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin güçlü mali altyapısı sayesinde oluşturduğumuz kaynaklarla yapıyoruz. Sizden aldığımız büyük güçle yapıyoruz. İzmir’in bu en önemli projelerinin hayata geçmesinde emeği geçen ekip arkadaşlarıma ve çalışkan çalışanlara teşekkür ederim. Neyse ki bugün Narlıdere Metro tünelinin ucundaki ışık göründü. Alnının teri sayesinde ortaya çıktı. Teşekkürler, var. Narlıdere Metro projemizin tüm İzmirlilere ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“DEVLETTEN DESTEK İSTİYORUZ”

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Soyer, raylı sistem yatırımlarına kendi kaynaklarıyla devam edeceklerini söyledi. Soyer, “Devletimizin ve hükümetimizin İzmir’de bir metrelik tüneli yok. Şimdiye kadar olduğu gibi kendi kaynaklarımızla ve dış finansman kaynaklarımızla devam edeceğiz. Narlıdere Metro hattımızla birlikte metro hatlarımızı 27 kilometreye çıkarıyoruz. Bununla da gurur duyuyoruz. 4’ü metro olmak üzere eş zamanlı yürüttüğümüz 6 raylı sistem projesi var. İzmir Büyükşehir Belediyesi tüm bunları toplam 26 milyarlık dev bir yatırımla yapıyor. 3 milyar Euro’luk bir yatırımdan bahsediyoruz. İzmir’deki metro ağına katkı sağlayacak çalışmalarda hükümetimizin ve hükümetin desteğini almak isterdi” dedi.

'Bursa'daki metro istasyonu için 600 milyon TL fazla ödeme yapılacak' ilginizi çekebilir ‘Bursa’daki metro istasyonu için 600 milyon TL fazla ödeme yapılacak’

Altay Asya bankası Bursa CHP Çin Devlet Konseyi Euro Hükümeti İYİ Parti izmir Parlamento metro
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK