Öğrenciye ve öğretmene ilk hafta toplu ulaşım 5 kuruş

Öğrenciye ve öğretmene ilk hafta toplu ulaşım 5 kuruş

35
0
PAYLAŞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 6 Eylül Pazartesi günü okulların açılmasından önce şehir içi trafik ve toplu ulaşım hizmetlerinin sorunsuz akışı için bir dizi önlem aldı. Bu yıl ilk kez öğrenci ve öğretmenler ilk hafta toplu taşıma hizmetlerinden 5 kuruşa yararlanacak.

Öğrenciler ve öğretmenler için toplu taşıma ilk hafta 5 kuruş.

Öğrenciler ve öğretmenler için toplu taşıma ilk hafta 5 kuruş.

Öğrenciler ve öğretmenler için toplu taşıma ilk hafta 5 kuruş.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 6 Eylül Pazartesi günü okulların açılmasından önce şehir içi trafik ve toplu ulaşım hizmetlerinin sorunsuz akışı için bir dizi önlem aldı. Bu yıl ilk kez öğrenci ve öğretmenler ilk hafta toplu taşıma hizmetlerinden 5 kuruşa yararlanacak.

Öğrenciler ve öğretmenler için toplu taşıma ilk hafta 5 kuruş.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 6 Eylül Pazartesi günü okullar açılmadan önce “kış trafik düzeni” kapsamında bir dizi önlem uyguluyor. Devam eden ve yeni devreye alınan uygulama ve hizmetlerin yanı sıra toplu taşımanın her alanında araç sayısı ve sefer sıklığı büyük ölçüde artırılacak.

Ayrıca UKOME’un aldığı kararla bu yıl ilk kez öğrenci ve öğretmenler toplu taşımadan sadece ilk hafta 5 kuruşa yararlanabilecek. Başvuru, 5 Eylül Pazar ile 6 Eylül Pazartesi arasında bağlanacak gece saat 02:00’de başlayacak; 10 Eylül Cuma’yı 11 Eylül Cumartesi’ye bağlayan gece saat 02:00’de sona erecektir.

Uygulama, TCDD-Büyükşehir ortaklığı ile işletilen İZBAN’da ilk 25 kilometre için geçerli olacak. Bundan sonra mevcut tarife üzerinden fiyatlandırma yapılacaktır. Aynı şekilde Kullandıkça Öde tarifesinin uygulandığı hatlarda öğrenci ve öğretmenler ilk 10 kilometrede 5 kuruşa binebilecek. Bundan sonra mevcut tarife üzerinden fiyatlandırma yapılacaktır. Baykuş ve havalimanı uçuşları uygulamadan muaf tutulacaktır.

Okullarda eğitim-öğretim düzeni ve hizmet planlamasının genellikle ilk hafta netleştiğini vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu nedenle ilk hafta öğrencilerimize ve eğitimcilerimize kolaylık sağlamak istedik. Ayrıca toplu taşıma araçlarını kullanma bilincini artırmayı ve teşvik etmeyi amaçlıyoruz.”

SOYER: “TOPLU TAŞIMACILIK ZAMAN TASARRUFU”

Okulların açılmasıyla birlikte servis araçlarının, velilerin ve eğitimcilerin de trafiğe gireceğinin öngörüldüğünü belirten Başkan Soyer, “Uzun bekleme süreleriyle karşılaşmak istemiyorsak önlem almalıyız. Yetkili kurumlar olarak ulaşımın sorunsuz olması için tüm önlemleri almış bulunmaktayız; almaya devam edeceğiz. Ama bir yandan da insanlarımız var. Hepimizin bir sorumluluğu var. Toplu taşıma araçlarımızı mutlaka kullanmalıyız. Tüm ulaşım modlarında temiz, güvenli ve konforlu araçlarımız her yere ulaşır ve zamandan tasarruf sağlar. Özellikle sabah ve akşam yoğun saatlerde; Lütfen zorunlu olmadıkça özel araçlarımızla trafiğe çıkmayınız.”

6 Eylül Pazartesi gününden itibaren kış trafik düzeni kapsamında devam edecek ve başlayacak olan uygulamalar şu şekilde olacak: Tüm hatlarda okulların açılmasıyla birlikte otobüs, metro ve tramvay hatları ek servislerle güçlendirilecek. Yoğun saatlerde metro seferleri 3 dakikada bir yapılacaktır. Her 5 dakikada bir Konak Tramvay; Karşıyaka Tramvayı 7,5 dakikada bir hareket edecek. Böylece metro ve tramvay hatlarında toplam günlük sefer sayısı 938’den 1188’e çıkacak. ESHOT Genel Müdürlüğü, kalkan otobüs sayısını da artıracak. Daha önce günde 1347 araç varken, okulların açılmasıyla birlikte toplam 1497 otobüs 336 hatta hizmet verecek. Tüm otobüslerin günlük sefer sayısı 24 bin 390’dan 26 bin 120’ye çıkacak. Ayrıca ESHOT’un tüm idari personeli 6 Eylül Pazartesi günü sahada olacak. Servis akışının devamlılığı için olası kaza ve arızalara hızlı bir şekilde müdahale edilecektir.

YENİ FERİBOTLAR GELİYOR

İZDENİZ Genel Müdürlüğü yolcu gemileri ve arabalı vapurlar, özellikle yoğun saatlerde 15 dakikada bir seferlerine devam edecek. Gerekirse ek uçuşlar hızlı bir şekilde etkinleştirilebilir. Öte yandan vapur filosu da güçlendiriliyor. Yeni kiralanan Mavi Ege Araba Vapuru’nun Eylül ayının ilk yarısında hizmete girmesi planlanıyor. Üçkuyular-Bostanlı hattında hizmet veren vapur sayısı, kiralama çalışmaları devam eden diğer vapurlarla birlikte kısa sürede 6’ya çıkacak. Böylece iki vapur aynı anda iskelelerden kalkabilecek ve bekleme alanlarındaki araç yoğunluğu büyük ölçüde azaltılmış olacaktır.

YANLIŞ OTOPARKLARDAN KAÇINILACAK

Trafik sıkışıklığının en büyük nedenlerinden biri olan ‘hatalı park etme’ konusunda polis ve zabıta ekipleri birlikte çalışacak. Özellikle yoğun saatlerde; Şehrin dört bir yanındaki ana arterlerde hatalı park ve beklemelerin önüne geçilmesi için titiz bir çalışma yapılacak. Trafik sıkışıklığına neden olabilecek yükleme ve boşaltma faaliyetleri de incelenecek. UKOME kararı uyarınca; Ulaşımın yoğun olduğu cadde ve bulvarlarda 06.00-10.00 ile 16.00-19.00 saatleri arasında bu tür faaliyetlere izin verilmeyecek.

EK ŞERİTLER
İl Emniyet Müdürlüğü koordinasyonunda inşa edilen Altınyol’da ek şerit uygulamasına devam edilecek. Karşıyaka’dan Konak yönüne 07.30 – 09.30 arasında; 17.30-19.30 saatleri arasında Konak’tan Karşıyaka’ya ek şerit açılacak. Çankaya Fevzi Paşa Bulvarı ile Cumhuriyet Bulvarı’nın kesiştiği yerde ek şerit uygulamasına devam edilecek.

ÜCRETSİZ YOL YARDIM

Hafta içi 07.30 – 10.30 ve 16.30 – 20.30 saatleri arasında verilen “ücretsiz çekici” hizmeti de devam edecek. Ana arterlerin uygun noktalarında hazır bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi çekiciler, kaza veya arıza nedeniyle yolda kalan araçları hızla kaldırıyor. 9 Eylül 2020 tarihinden itibaren devam eden uygulama kapsamında ortalama 19 dakika içerisinde toplam 150 araç çekilerek trafiğe açıldı. İHA

TTB okulları açarken alınması gereken 13 önlemi açıkladı ilginizi çekebilir TTB okulları açarken alınması gereken 13 önlemi açıkladı

Çankaya Cuma Cumartesi dizisi Güvenlik vapuru izmir kaza metro öğrenci pazar pazartesi trafik uygulaması
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK