Orman Genel Müdürü: Yanan alanların hepsini ağaçlandıracağız

Orman Genel Müdürü: Yanan alanların hepsini ağaçlandıracağız

62
0
PAYLAŞ

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Antalya ve Muğla’da çıkan orman yangınlarında yanan ağaçların sökülme sürecinin başladığını söyledi. Karacabey, “Yakılan alanların imar veya başka amaçlarla kullanıma açılması ve kullanılması kesinlikle mümkün değildir. Bu alanların hepsini ekeceğiz.

Orman Genel Müdürü: Yanan tüm alanları yeniden ağaçlandıracağız

Orman Genel Müdürü: Yanan tüm alanları yeniden ağaçlandıracağız

Orman Genel Müdürü: Yanan tüm alanları yeniden ağaçlandıracağız

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Antalya ve Muğla’da çıkan orman yangınlarında yanan ağaçların sökülme sürecinin başladığını söyledi. Karacabey, “Yakılan alanların imar veya başka amaçlarla kullanıma açılması ve kullanılması kesinlikle mümkün değildir. Bu alanların hepsini ekeceğiz.

Orman Genel Müdürü: Yanan tüm alanları yeniden ağaçlandıracağız

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, 28 Temmuz’da çıkan ve günler sonra kontrol altına alınan Antalya ve Muğla yangınlarında hasar gören alanlarda yürütülen çalışmalarla ilgili DHA’ya açıklama yaptı.

Karacabey, yanmış ormanlık alanlarda nelerin yapılıp yapılmayacağının Anayasa’da açıkça belirtildiğini söyledi.

Antalya ve Muğla’da yanan ağaçların kaldırılması için çalışmalara başladıklarını kaydeden Karacabey, “Yangınları söndürürken, bu alanlarda yanan ağaçların kaldırılması ve yanan alanların tespiti için de hazırlıklara başladık. İlk olarak, yanan ağaçlar sahadan kaldırılmalıdır. Bunun için ‘altyapı tesisleri’ dediğimiz yollar ve ilgili çalışmalara hemen başladık. Şu anda Adana, Mersin, Antalya, Muğla ve Aydın’daki arkadaşlarımız yanan ağaçların sahadan kaldırılması sürecini başlattı. Yanan ağaçların boşaldığı tarlalarda ‘arazi hazırlığı’ dediğimiz tarlaya tohum ekmeye veya fidan dikmeye uygun hale getirmek için çalışmalara başladılar. Bu yıl sonbaharda yağmurlar yağar ve toprak fidan dikimine uygun hale gelir gelmez bu alanlarda fidan dikilecek olan alanlara fidan dikimine başlayacağız ve tohum ekilecek alanlarda bu çalışmalara başlayacağız. ekildi.”

3 YÖNTEMLE AĞAÇLAMA

Karacabey, doğa şartları ihlal edildiğinde orada başarılı olmanın mümkün olmadığını söyledi. Karacabey, “Dolayısıyla doğayı taklit ederek çalışıyoruz. Oradaki doğal ağaç türlerinin korunması önemli ayrıca iklim değişikliği ile gelecekte bu yangınların tekrar çıkabileceğini de göz önünde bulundurarak, zaman zaman şeritler oluşturarak olası yangınların diğer bölgelere yayılmasını engelleyecek tesisler oluşturacağız. yapraklı ağaçlar ve ormanların oranı toprak ve iklim yapısına uygun. Yanan alanların bir kısmını doğal haliyle koruyacağız. Doğal olarak kendini yenileyecektir. İkincisi, bazı yerlerde o bölgede tohumlarını dökecek kadar ağaç yoksa tohum veya fidan takviyesi yapacağız. Üçüncüsü, ormanın bazı yerlerinde uzun ağaçlar vardı, o ağaçların tohumları yanmadı. Kızılçam ateşinde tohumlarını muhafaza eder ve yanan ağaçları tarladan çıkardığımızda düşen tohumlarla kendini yeniler. O ağaçların tohumlarıyla oradaki orman varlığımızı sürdüreceğiz.”

‘BAŞKA AMAÇLAR İÇİN KULLANILAMAZ’

Yakılan alanların ağaçlandırılmadığı ve başka amaçlarla kullanıldığı iddialarının doğru olmadığını söyleyen Karacabey, “Muğla’da her zaman örnek alınan bir yer var. Yandıktan sonra turizme tahsis edilmiş bir yer değil. Önce turizme tahsis edilmiş, kişi daha işe başlamadan yakılmış. Yandığı için turizme tahsis edilmemiş. Bu nedenle özellikle vatandaşlarımıza bir kez daha ifade etmek istiyorum; Ormanlık alan yakılmadığı için başka bir amaçla kullanılamaz. Aksine ormanlık alanlarda yapılabilecek tesisler kanunla belirlenir. Bu alanlarda bir yangın varsa, bu izinler kabul edilemez hale gelir. Bu yüzden kimse endişelenmemeli. Tüm vatandaşlarımızın gönlünü ferah tutsun. Bu yanan alanların başka bir amaçla açılması ve kullanılması kesinlikle mümkün değildir. Bütün bu alanları ağaçlandıracağız. Bu ağaçlandırma çalışmalarına sonbaharda başlayacağız. Bildiğiniz gibi 11 Kasım her yıl Cumhurbaşkanımızın ‘Ulusal Ağaçlandırma Günü’ olarak ilan edilmesiyle birlikte ‘ağaçlama günü’ olarak kutlanacak. 11 Kasım 2021’de inşallah Muğla veya Antalya’da yanan tarlalardan birine törenle fidan dikeceğiz.”

‘GÖNÜLLÜ SAYISINI 100 BİNE HEDEFİYORUZ’

Karacabey, 2019 yılında orman yangınlarının söndürülmesine katılmak isteyenler için ‘orman gönüllülük sistemi’ni geliştirdiklerini kaydederek, “Duyarlı vatandaşlarımızın kendilerine en yakın orman işletme müdürlüğüne başvurmaları ve orman yangınları konusunda eğitim almaları gerekmektedir. Onlara hem eğitim hem de uygun kıyafet sağlıyoruz. İletişim bilgilerini alıyoruz, bir yerde yangın çıktığında oraya gelmeleri için telefonlarına mesaj gönderiyoruz. 14 bin olan orman gönüllülerimizin sayısını Mayıs ayı sonuna kadar 100 bine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

‘DÜNYADA HİÇBİR ŞEY OLAMAZ’

Karacabey, 17 günlük süreçte bir gün yastığa dokunmayan dev bir organizasyon olduğunu, 600 dereceye ulaşan yangın karşısında bir ağacı daha kurtarmak için çalışan dev bir organizasyon olduğunu vurguladı. dedi, “Bunun dünyada bir karşılığı yok. Bu insanların çabalarının ve çabalarının karşılığı olamaz. Özellikle herkesten bu insanların emeklerine saygısızlık etmemesini rica ediyorum. Bu insanların ‘çalışmadılar, yeterince çabalamadılar, orman yangınlarını söndüremediler’ demek onların emeklerine karşı en büyük saygısızlık olur ve onları incitir. O iki kişi yangında yanarak can verdi, sıcak yataklarında yatarken ölmediler, 600 derecelik ateşte yanarak öldüler. Bu insanların ‘kavga etmedikleri’ söylenebilir mi? Bu insanlar büyük bir başarı gösterdiler ve bu kadar büyük yangınları 15 gün gibi kısa bir sürede kontrol altına alarak ormanlarımızı kurtardılar. Bu insanların çabalarının yüreklerini incitecek şekilde eleştirilmemesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Adana Antalya aydın Mayıs Mersin Muğla yangını
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK