Osmanlı padişahlarına ait portreler İngiltere’de satışa sunulacak

Osmanlı padişahlarına ait portreler İngiltere’de satışa sunulacak

193
0
PAYLAŞ

İngiltere’deki müzayede evi Christies, 6 Osmanlı padişahının portrelerinin satışa sunulacağını duyurdu. 28 Ekim itibarıyla satışa sunulacak portreler 800 bin ile 1 milyon 200 bin lira arasında değerlendi. Yağlı boya yöntemiyle yapılan resimlerde I. Bayezid, İsa Çelebi, I. Mehmet, I. Selim ve II. Selim’in portreleri var.

Osmanlı padişahlarının portreleri İngiltere'de satılacak

Osmanlı padişahlarının portreleri İngiltere’de satılacak

İngiltere’de Osmanlı padişahlarının portreleri satılacak

İngiliz müzayede evi Christie’s, 1600’lü yıllardan 6 Osmanlı padişahının portrelerini 800 bin ile 1 milyon 200 bin lira arasında değer biçtiğini ve satışa çıkaracağını duyurdu.

Osmanlı padişahlarının portreleri İngiltere'de satılacak

İngiltere’deki müzayede evi Christies, 6 Osmanlı padişahının portrelerinin satışa çıkarılacağını duyurdu. 28 Ekim itibarıyla satışa sunulacak portreler 800 bin ile 1 milyon 200 bin lira arasında değerlendi. Yağlı boya yöntemiyle yapılan resimlerde I. Bayezid, İsa Çelebi, I. Mehmet, I. Selim ve II. Selim’in portreleri var.

Müzayede evinin resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, portrelerden birinin “16. 19. yüzyılda Osmanlı ile Avrupa arasındaki en ilginç ve etkili kültürel alışverişlerden birinin muhteşem bir yansıması olarak bahsedildi.

1600’lü yıllara ait portreler, Osmanlı Sadrazamı Sokullu Mehmed Paşa’nın isteği üzerine 1579’da Venedik’te üretilmeye başlandı. Venedik’te hazırlanan portreler daha sonra aynı yılın Eylül ayında İstanbul’a gönderildi.

Portrelerin üslubundan dolayı İtalyan ressam Paolo Veronese ya da onun önderliğindeki ressamlar tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Veronese, Hristiyanlara göre Sokullu Mehmet Paşa ve III. Murad’ın portrelerini yapan Venedikli ressama da öncülük ettiği belirtiliyor. (İHA)

Avrupa İngiltere internet istanbul
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK