Pandemide sıkış tepiş okula

Pandemide sıkış tepiş okula

111
0
PAYLAŞ

Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Eylül 2021’de başlayan yüz yüze eğitim dönemi öncesinde pandemiye karşı tüm önlemlerin alındığını duyurdu. Ancak İzmir Bergama’dan gelen görüntüler hiç iç açıcı değil. Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ulaşım sistemiyle eğitim gören ilkokul çocukları için servis ve yemek ihalesini yapmayınca öğrenciler hem ulaşımdan hem de yemek ihtiyacından mahrum kaldı. Köylülerin sağladığı minibüsle okula giden çocukların oluşturduğu görüntü, pandemi nedeniyle yürekleri ağza getirdi.

Pandemide okulda mahsur kaldı

Pandemide okulda mahsur kaldı

Pandemide okulda mahsur kaldı

Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Eylül 2021’de başlayan yüz yüze eğitim dönemi öncesinde pandemiye karşı tüm önlemlerin alındığını duyurdu. Ancak İzmir Bergama’dan gelen görüntüler hiç iç açıcı değil. Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ulaşım sistemiyle öğrenim gören ilkokul çocukları için servis ve yemek ihalesini yapmayınca öğrenciler hem ulaşımdan hem de yemekten mahrum kaldı. Köylülerin sağladığı minibüsle okula giden çocukların oluşturduğu görüntü, pandemi nedeniyle yürekleri ağza getirdi.

Pandemide okulda mahsur kaldı

İzmir’in Bergama İlçesi Tekkedere Köyü’nün çocukları taşımalı eğitim sistemiyle Yenikent Mahallesi’nde okula gidiyor. Ancak bu yıl Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet aracı vermedi. İlkokul çocukları mağdur oldu.

Köylüler çocukları kendi imkanlarıyla okula götürdü. Bunun için bir minibüs sağlandı. Ancak öğrenciler minibüse zor sığdı. Çocuklar okula gitmek için arabaya bindiğinde sosyal mesafe kuralı uygulanamadı. Birçok çocuğun da maske takmadığı görüldü. Bu tablo pandemiden korkan ebeveynleri, sağlık çalışanlarını ve eğitimcileri isyan ettirdi.

ÇOCUKLAR MAL GİBİ TAŞINIR

Öğrenci Velileri Derneği (Veli-Der) Bergama Şubesi, servis aracı ihalesi ile birlikte yemek ihalesinin de yapıldığını ancak bu yapılmayınca öğrencilerin yiyecek ihtiyacının karşılandığını duyurdu. Dernek şu açıklamayı yaptı:

* Bu konuyla ilgili birçok açıklama yaptık ve yetkililerle görüştük. Hatta Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüştük ve sözünü aldık.

* Ancak geldiğimiz noktada, çocukların üç dönem aradan sonra okula başladığı gün (6 Eylül 2021), verilen sözlerin tutulmadığını gördük. Köylerde yaşayanlar, dezavantajlılar ve maddi imkanları yetersiz çocuklar mağdur oluyor. Çocuklar evden okula, okuldan eve bir eşya gibi kendi imkanlarıyla hareket etmektedirler.

* Yenikent Mahallesi’ndeki çocuklar, sosyal mesafe önlemi alınmadan Tekkedere Köyü’nden tek araçla okula gitmek zorunda kaldı. Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz’ın birçok köy için ulaşım ve yemek ihalesi yapamadığı öğrenildi. Dezavantajlı köylerde yaşayan çocuklar hem ulaşım sisteminden hem de gıdadan yararlanamadı.

İzmir Maske Milli Eğitim Bakanlığı öğrencisi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK