Papazları da dolandıran çete çökertildi

Papazları da dolandıran çete çökertildi

77
0
PAYLAŞ

İstanbul’da Beyoğlu’ndaki Süryani Kilisesi’nde 2’si rahip olan Süryani cemaatinden 4 kişi savcılığa başvurarak tanıdıkları aracılığıyla temasa geçti. Piyasa değerinin altında alım vaadiyle para topladıklarını, bir süre sonra bu kişilere ulaşamadıklarını ve dolandırıldıklarını şikayet etti.

Rahipleri dolandıran çete yakalandı

Rahipleri dolandıran çete yakalandı

Rahipleri dolandıran çete yakalandı

İstanbul’da piyasa değerinin altında satılan daireleri verme vaadiyle ikisi rahip dört kişiyi dolandıran şebeke çökertildi. İstanbul ve Şırnak’ta düzenlenen operasyonlarda 8 kişi yakalandı.

Rahipleri dolandıran çete yakalandı

İstanbul’da Beyoğlu’ndaki Süryani Kilisesi’nde 2’si rahip olan Süryani cemaatinin 4 üyesi savcılığa başvurarak tanıdıkları aracılığıyla temasa geçti. Piyasa değerinin altında alım vaadiyle para topladıklarını, bir süre sonra bu kişilere ulaşamadıklarını ve dolandırıldıklarını şikayet etti.

Soruşturma kapsamında harekete geçen İstanbul Mali Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, yurtdışındaki Süryani cemaat mensubunun liderliğinde 12 kişilik dolandırıcılık ağını takibe aldı. “Suç İşleme Amacıyla Örgüt Kurma, Yönetme veya Üye Olma”, “Nitelikli Dolandırıcılık”, “Resmi Belgede Sahtecilik”, “Özel Belgede Sahtecilik”, “Para Sahteciliği” suçları kapsamındadır. ” ve “Güven İhlali”, ikisi rahip. 4 kişiyi dolandırdıklarını öğrendi.

ELEBAŞI AYNI TOPLULUKTANDIR

Söz konusu 2 rahip ve cemaat mensubunu bu yöntemle aldatan şebekeye, infazdan piyasa değerinin çok altında makul bir fiyata daire alabilecekleri vaadiyle İstanbul ve Şırnak’ta eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda 12 zanlıdan 8’i yakalanarak gözaltına alındı. 3’ü Şırnak’ta, 5’i İstanbul’da yakalanan zanlılar, ifadeleri alınmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Öte yandan dolandırıcılığı organize eden suç örgütünün elebaşının da Süryani cemaatinin mensubu olduğu ve yurt dışında yaşadığı öğrenildi. Şüphelilerin tapu ve gayrimenkullerle ilgili parayı banka hesaplarına havale ederek akladıkları ortaya çıktı.

1 MİLYON LİRA ÖNEMLİ

Şebekenin bu yöntemle 25 bin dolar, 25 bin euro ve 530 bin dolardan oluşan yaklaşık 1 milyon TL’lik haksız kazanç elde ettiği kaydedilirken, baskın yapılan konutlarda yapılan aramalarda çok sayıda belge ve dijital belgeye el konuldu. Şebeke üyelerinin gösterdikleri dairelerde “kiracı var” diyerek rahipleri aldattıkları ve İstanbul’a hiç gitmemiş bir askeri personelin kimlik bilgilerini kullanarak ev sattıkları iddia edildi. Şüphelilerin karakoldaki işlemlerinin sürdüğü, firari 4 zanlının yakalanması için operasyonların devam ettiği bildirildi.

istanbul Şırnak
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK