Prof. Dr. Baki Akkuş: Mikro dalga ve biyolojik savaşlara hazırlıklı olmalıyız

Prof. Dr. Baki Akkuş: Mikro dalga ve biyolojik savaşlara hazırlıklı olmalıyız

19
0
PAYLAŞ

Türk Fizik Derneği 37. Uluslararası Fizik Kongresi Onur Ödülleri töreninin açılış konuşmasını yapan Başkan Prof. Dr. Baki Akkuş, “Dünyayı bekleyen onlarca tehlike var ama mikrodalga ve biyolojik savaşlara hazırlıklı olmalıyız. ” Törende ayrıca SÖZCÜ Yazarı Sultan Uçar’a Basın Özel Onur Ödülü verildi.

Prof. Dr. Baki Akkuş: Mikrodalga ve biyolojik savaşlara hazırlıklı olmalıyız

Prof. Dr. Baki Akkuş: Mikrodalga ve biyolojik savaşlara hazırlıklı olmalıyız

Türk Fizik Derneği 37. Uluslararası Fizik Kongresi Onur Ödülleri töreninin açılış konuşmasını yapan Başkan Prof. Dr. Baki Akkuş, “Dünyayı bekleyen onlarca tehlike var ama mikrodalga ve biyolojik savaşlara hazırlıklı olmalıyız. ” Törende ayrıca SÖZCÜ Yazarı Sultan Uçar’a Basın Özel Onur Ödülü verildi.

Türk Fizik Derneği 37. Uluslararası Fizik Kongresi Muğla, Bodrum’da başladı. 1-5 Eylül tarihleri ​​arasında Herodot Kültür Merkezi’nde başlayan etkinliğin açılışı bugün yapıldı.

Yüz yüze ve online olarak başlayan toplantının açılışına Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Fizikçi Rektörü katıldı. Abdulhalik Karabulut, Ardahan Üniversitesi Fizikçi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Celal Bayar Üniversitesi Fizikçi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Fırat Üniversitesi Fizikçi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ve bilim insanları katıldı.

AKKUŞ DÜNYA İÇİN TEHLİKEYİ SÖYLEDİ

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Türk Fizik Derneği Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş, kongre konularının Vietnam’ın Yükselişi, Küresel Çip Pazarı, Yeni Teknoloji Silahı, Mikrodalga, Virüsler, Biyolojik Silahlar?

Prof. Dr. Baki Akkuş konuşmasında, “Her konu çok önemli ama ülke olarak yakından takip etmemiz gerekiyor. Şu anda savaş uçaklarına entegre edilmesi beklenen mikrodalga silahlarla düşman kuvvetlerinin elektronik taleplerinin hedeflenmesi planlanıyor. Ayrıca virüsler ABD’den ürkütücü bir açıklamaya göre, evet Virüsler silah olarak kullanılabilir. Bu nedenle ülke olarak ne yazık ki bilimsel araştırmalara bütçe ayıracak durumda değiliz. Bu nedenle biyolojik öncesi ve sonrası her türlü tehditle mücadele edip ortadan kaldıracak önlemler almalı ve bu yönde çalışmalarımızı hızlandırmalıyız.

AKKUŞ: TÜRKİYE AR-GE ÇALIŞMALARINA HIZLANMALI

Akkuş konuşmasına şöyle devam etti:

* THOR’un, dronları veya dron sürülerini kısa mesafede mikrodalgalara maruz bırakarak elektronik aksamını körelttiği bildiriliyor.

* ABD’de insansız hava araçlarına karşı da lazer silahları geliştirildi. Uzmanlar, “Lazer silahlarını keskin nişancı tüfeklerine benzetecek olursak, bunlar THOR pompalı tüfekleri sayılabilir” diyor.

* ABD Hava Kuvvetleri, üsleri insansız hava araçlarına karşı savunmak için orta/uzun menzilli bir mikrodalga sistemi olan CHIMERA üzerinde de çalışıyor.

* Geçtiğimiz yıllarda benzer bir çalışma B-52 uçaklarının bombaları üzerinde denenmişti. Test uçuşlarında, yüksek mikrodalga gücüne sahip savaş başlıklarıyla uçan B-52 uçakları, 1100 kilometre menzilli elektronik hedefleri başarıyla eritti.

* ABD ordusu için projeler geliştiren Raytheon’un yöneticisi Misty Holmes, mikrodalga silahların sessiz bir sisteme sahip olduğunu vurgulayarak, “Alev de patlama da görülmüyor. “Görünen tek şey gökten düşen insansız hava araçları” dedi.

* Yani alev veya patlama olmaz. Türkiye’de bulunan Harp Uçakları, İHA’lar, SİHA’lar, Helikopterler ve Askeri Amaçlı Drone’lar gibi hava savunma kuvvetimizin bu mikrodalga silahlarına karşı önleyici/önleyici Ar-Ge çalışmaları yapılmalıdır.

KONUŞMACI YAZAR SULTAN UÇAR’A ONUR ÖDÜLÜ

Akkuş’un konuşmalarının ardından fizik ve bilimsel araştırma alanında yaptığı çalışmalar ve hizmetlerle kendisine destek verenlere ödülleri verildi. Türk Fizik Derneği 2021 Basın Özel Onur Ödülü Sözcü Gazetesi yazarı Sultan Uçar’a verilirken, Türk Fizik Derneği 2021 Prof. Dr. Engin Arık Bilim Adamı Ödülü, Türk Fizik Derneği 2021 Prof. Dr. Şevket Erk Genç Bilim Adamı Ödülü, Türk Fizik Derneği 2021 Özel Onur Ödülü, Türk Fizik Derneği 2021 Sanayici ve İşadamı Özel Onur Ödülü ve Türk Fizik Derneği 2021 Onur Ödülleri sahiplerini buldu.

Basın Özel Onur Ödülü, Türk Fizik Derneği tarafından SÖZCÜ Yazarı Sultan Uçar’a verildi.

HAYATIMIN EN ZOR GÜNÜNDE EN ANLAMLI VE ÖZEL HEDİYEYİ ALDIM

Ödülünü alan Sultan Uçar konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

* Yaklaşık bir ay önce uzun zaman önce geçirdiğim bir trafik kazası nedeniyle sağlık sorunları yaşıyordum. Bilinç kaybı sorunuyla boğuşuyor ve tedavi görüyordum.

* Ciddi bir sağlık sorunumuz olduğunu gördük, belliydi. Çapa Tıp Fakültesi’ndeydim. Fakülteden ayrıldım, kendimi kötü hissettiğimde Baki Akkuş hocamız aradı.

* Yağmur yağıyordu, masanın üzerine yapraklar düşüyordu. Düşündüm ki, bu öğretmenler nasıl şimdi kafamı kıracaklar? Geldiğimiz nokta bu diye düşünürken hocam ‘Sultan sana fizik ödülü vermek istiyoruz’ dedi. Böyle bir günde nasıl olur, tesadüf mü? Aynı gün fiziki müdahale yapılacağından ve aynı gün fizik ödülünden bahsediliyor.

*Tabi hocamıza nedenlerini sorduğumuzda hocalarımız verilerin akademik olarak çelişkili olmadığı konusunda hemfikir olduklarını söylediler. Bundan çok memnun kaldım.

* Aslında fiziği bu kadar sevdiğimi bilmiyordum ve fiziğin ya da hesaplamalı bilimlerin sosyal bilimlerle uğraşanlarla bu kadar iç içe olduğunu bilmiyordum. Fizik, günlük hayatımızda olduğu kadar yazılı dilimizde ve basında da işimizi cesaret ve gerçeğe yaklaşmak açısından o kadar kolaylaştırıyor ki, pek farkına varamadık. İyisin.

BİLİM ADAMLARIMIZ YURT DIŞINDA YÜZMEYİ DURDURMALI

Sultan Uçar’ın konuşmasının devamında;

* Bütün bunları bilimsel verilerle desteklememiz gerekiyor. Elbette bilim insanlarından uzak değiliz. Biz bilimin gücüne inanan insanlarız. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet henüz kuruluş aşamasındayken tren garında olduğunu ve Cumhuriyet kurulduğunda kalkınmada dinamik kadronun birinci önceliğe sahip olduğunu ve projenin şimdiden başladığını gördük. büyük insanların yurt dışında büyüdüğünü ve millete şuur ve vatanseverlikle döndüğünü gördü.

* Yine 1940’lı yıllara damgasını vuran Hitler döneminde Almanya’da yaşayan Alman bilim adamlarının ev sahipliği yaptığı ve dünyada insanlık suçu olarak görebileceğimiz dünyanın gözünde ve gönlünde Türkiye; Cumhuriyetin ilk yıllarında yeni kurulmuş ve ekonomik gelişimini henüz tamamlamamıştır. Ancak onu bilimin sığınabileceği bir kapı haline getirmiştir.

* Yine ne yazık ki 1950’lerin ilk yarısından itibaren Türkiye’den gelen bilim adamlarımız çok ciddi bir şekilde yurtdışına çıkmakta ve bu eğilim halen hızla devam etmektedir. Türkiye’nin kimliğini kaybettiğini ve beyin göçü yaşadığını görmek bizi üzüyor.

* Türkiye’de evlerimizde sıcacık kalmak, günlük sosyal sohbetler ve sosyal medya mecraları kurmak, sosyal alanda çalışan insanlarla mutlu ve mesut yaşamak istiyorsak, istersek kahkahalarla gülebilmek istiyorsak. Kahkahalarımızı doldurabilmek için bir sorunumuz, önceliğimiz, bilim adamlarımızı ülkemizde tutabilmemiz gerekiyor.

* Hepinizin bildiği gibi bu pandemi döneminde en uzun süre okulları kapatan 5 ülkeden biriyiz. Üniversitelerde ekonomik olarak zor durumda olan bilim insanlarımızın projelere odaklanmakta zorlandığına tanık olduk. Onlara tanık olmak istemiyoruz.

* Bilim insanlarının sadece çalışma alanlarıyla gündemde olmasını istiyoruz ve yapıyorlar. Bilim adamlarının zekasına güveniyorum. Bence bunlar açılmalı. İnsanlık, cepheleri açıldığında nasıl mucizeler yaratabileceğini görüyor.

* İnsanlar zaten geçmişten günümüze ciddi katkılarda bulunmuşlardır. O insanlığın bir parçası olarak bugün karşınızda olmamı bilime borçluyum. Çünkü yaşadığım travmalar sonucunda maalesef ayakta durma yeteneğimi bile kaybettim. Çok ciddi bir trafik kazası geçirdim. Burada sizlerle olmanın mutluluğunu gerçekten bilime borçluyum.

400 BİLİMCİ KATILDI

Dünyanın farklı ülkelerinden 31 davetli konuşmacının yer aldığı kongreye 400’e yakın bilim insanı katıldı. Fizik kongresinde bu yıl 200’den fazla sözlü ve 60 poster bildiri sunulacağı açıklandı. Kongre ödül töreninin ardından Avrupa’nın önde gelen araştırma merkezi olan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi – CERN’de İnsanlık için Hızlandırıcı Teknolojiler başlıklı bir panel düzenlendi.

Panelin moderatörlüğünü Serkant Ali Çetin (İstinye Üniversitesi) yaptı. Panele konuşmacı olarak Karl Jakobs (Freiburg Üniversitesi), Joachim Mnich (CERN), Tatsuya Nakada (CERN), Saleh Sultansoy (TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi) ve Frank Zimmermann (CERN) katıldı.

ABD Atatürk Avrupa bodrum Freiburg Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk patlama Sağlık Sözcü Sözcü Gazete Teknoloji trafik trafik kazası yağmur
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK