Rıza Bey Apartmanı davasında ara karar açıklandı

Rıza Bey Apartmanı davasında ara karar açıklandı

54
0
PAYLAŞ

Mahkeme heyeti, binanın ekspertizi olarak projeye imza atan Durak Kayar’ın tahliyesine karar verirken, tutuklu diğer sanıklar, statik betonarme proje tasarımcısı Tamer Peker, müteahhit Hasan Hüseyin Özkan ve Ali’nin tutukluluk hallerine devam etti. Projeye mimar ve teknik sorumlu olarak imza atan Serdar Bayram. Karar verildi. Dava 19 Kasım’a ertelendi.

Rıza Bey Apartmanı davasında ara karar açıklandı

Rıza Bey Apartmanı davasında ara karar açıklandı

Rıza Bey Apartmanı davasında ara karar açıklandı

İzmir depreminde 36 kişinin hayatını kaybettiği Rıza Bey Apartmanı’nın sorumlularının yargılandığı davanın ikinci duruşmasında ara karar açıklandı.

Rıza Bey Apartmanı davasında ara karar açıklandı

Mahkeme heyeti, binanın ekspertizi olarak projeye imza atan Durak Kayar’ın tahliyesine karar verirken, tutuklu diğer sanıklar, statik betonarme proje tasarımcısı Tamer Peker, müteahhit Hasan Hüseyin Özkan ve Ali’nin tutukluluklarına devam etti. Projeye mimar ve teknik sorumlu olarak imza atan Serdar Bayram. Karar verildi. Dava 19 Kasım’a ertelendi.

“DİĞER BİNALARIMDA HERHANGİ BİR ÇİZİK YOK”

Ara kararın açıklanmasından önce savunması alınan müteahhit Hasan Hüseyin Özkan, 21 yıldır Uşak’ta oturduğunu ve televizyondan Rıza Bey Apartmanı’nın yıkıldığını öğrendiğini ve çok şaşırdığını ifade etti.

Özkan, şunları söyledi:

* İlkokul mezunuyum ama bu çalışmalara çok emek verdim. Yüzlerce bina yaptım, diğerlerinde bir çizik yok, bu yıkılmış. Bunun benimle ilgisi olmayan sebepleri var.

* Bazı daire sahiplerinin dairelerini satmak için bu binada mantolandığını duydum. Metrekare başına 8 delik açılmıştır. Binanın içinde çok fazla oyun oynandı.

* Beton kalitesinin düşük olduğu söyleniyor, ben bu binayı yaparken hazır beton kullandım. Hazır betonla ilgili bir sorun varsa bunu bilmem mümkün değil. 28 yıl önce atılan beton, 28 yıl sonra aynı dayanıklılığı gösteremez.

“Ben ANLAR ETMİYORSANIZ NE OLACAK, NE ANLAR OLACAK”

Müteahhit Özkan, bir müştekinin avukatı kendisine “İlkokul mezunu olduğunuzu söylüyorsunuz Rıza bey şantiyedesiniz ve çeşitli kontroller yaptınız. Teknik detayları ve şartları anlayacak düzeyde misiniz? Anlarsam ne olur, anlamazsam ne olur Bunun üzerine avukat, “Anlamayınca böyle sonuçlar çıkıyor, o yüzden soruyoruz. ”

“BABAM ŞİKAYETÇİ OLSA BİLE”

Nilay Yücel, “Her gün 2 çocuğumuzu babaannelerine teslim edip işe öyle gidiyorum. 20 yıldır anaokulu öğretmeniyim ve birçok insan 20 yıldır çocuklarını bana emanet ediyor. Ben kentsel dönüşüm gitmesini Bu daireyi önlemek bütün kat maliklerinin şikayet ediyorum. Bu kişi benim babam olsa bile şikayet edeceğim. İki çocuğumu bu dünyada büyütmediğim için hesap sorulmasını istiyorum.”

“EVDE YÜRÜRKEN BİLE EV SALLANIYORDU”

Şikayetçi Leyla Dilan Tezcan ise depremde anne ve babasını kaybettiğini belirterek, “Yürürken bile ev sallanıyordu. Babam depremden 10 gün önce ‘Ev üzerimize çökecek hadi gidelim buradan’ dedi. Kimse hasarlı olduğunu söylemedi. Herkes birbirini suçluyor. Depreme kadar epoksiden, renovasyondan haberimiz yoktu. Kiracıydık, hiçbir toplantıya davet edilmedik. Şikayetçiyim” dedi.

Bir diğer şikayetçi Sercan Turgut ise deprem sırasında ofisinde yalnız olduğunu belirterek, “Sağlam bir masa sayesinde hayatta kaldım. 10 gün hastanede kaldım. 2018 yılında geldiğimden beri binanın tadilatından haberim yoktu. 4-5 saattir enkaz altında kalmış biri olarak toplumun vicdanını rahatlatacak bir karar istiyorum” dedi.

Şikayetçi Sema Okay, deprem günü kızıyla birlikte evde olduğunu belirterek, “Ölümle karşı karşıya geldik. Travmamız bitmedi. Kim suçluysa onu suçluyorum. Diş hekimliğinde yapılan tadilattan sonra ağır bir araç geçtiğinde sarsıntı oldu” dedi. verilmiş

36 kişinin hayatını kaybettiği binanın zanlıları: İnşaata gitmedik ilginizi çekebilir 36 kişinin hayatını kaybettiği binanın zanlıları: İnşaata gitmedik

anne avukat dava deprem izmir mahkemesi Uşak
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK