Prof. Dr. Azap’dan umutlandıran açıklama

Prof. Dr. Azap’dan umutlandıran açıklama

209
0
PAYLAŞ

Prof. Azap’tan Dr. Umutlu açıklama

Prof. Azap’tan Dr. Umutlu açıklama

Prof. Alpay Azap, “Birkaç ay içinde kullanılacak aşılar ve yeni ilaçlar sayesinde covid pandemisinin önümüzdeki 6-9 ay içinde endemik yani mevsimsel bir hastalığa dönüşeceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

Prof.  Azap'tan Dr. Umutlu açıklama

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) tarafından İstanbul’da düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanından enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı 400’e yakın hekimin katıldığı “KLİMİK COVID-19 Sempozyumu”nda SARS-COV-2 virüsü, yönleri tartışıldı.

Düzenlenen basın toplantısında KLİMİK Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, Sağlık Bakanlığı Genel Sekreteri ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Doç. Dr. Suda Tekin ve Prof. Dr. Neşe Demirtürk ve Doç. Dr. Mehtap Aydın katıldı.

Basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Alpay Azap, “2 yıl öncesine baktığımızda covid-19’da geldiğimiz nokta oldukça iyi” dedi, “Çok etkili aşılarımız var tabii. Hastalığın tüm dünyada kontrol altına alınabilmesi için ülkelerde eşit ve yaygın aşılama son derece önemli, bu sağlanana kadar aşı ile birlikte diğer önlemlerin de devam etmesi gerekiyor” dedi.

“MU VARYANT HENÜZ ‘ENDİKASYON VARYANTINDA’ DEĞİL”

SARS-CoV-2’nin beklenenden daha fazla mutasyona uğramasının en önemli nedenlerinden birinin de enfeksiyonun kontrolsüz hızlı yayılması olduğuna dikkati çekti. Azap, şu ana kadar 4 ‘endişe verici varyant’ tespit edildiğini, ancak Mu varyantının henüz bunlardan biri olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Azap dedi ki:

* Ancak dikkatle takip edilmesi gereken bir varyant. Delta’nın enfeksiyon oranıyla karşılaştırıldığında, Mu türü yarışı kaybeder. Delta çok daha bulaşıcı olduğundan, Mu varyantının toplulukta yayılmasını bastırır.

*Ancak Mu varyantının (kendi başına) bir avantajı vardır, ön verilerin söylediği gibi, aşılara Delta’dan biraz daha dirençlidir. Bu açıdan aşı olmuş veya hastalık geçirmiş kişilerde Delta’ya göre daha avantajlıdır.

*Delta gibi birkaç ayda tüm topluma yayılmıyor. Düşük oranda görüldüğü ülkelerde yüzde 10’un altında.

*Ama bir tehdit var, o yüzden çok yakından izliyoruz çünkü insanlarda dolaşmaya devam ediyor, hastalandıkça değişme riski var.

*Üzerinde mutasyon biriktirme riski vardır ve bu yeni mutasyonlar onu yayılma açısından Delta’dan daha avantajlı hale getirebilir.

*Aniden, Delta’nın Alfa varyantını süpürdüğü gibi, Mu varyantı da Delta’yı temizleyebilir ve bu da aşıların etkinliğini azaltabilir.

*İşte aşıdan kaçan daha bulaşıcı varyantlar ortaya çıkmadan salgını kontrol altına almak için tüm çabamız, tüm dünyanın çabası.

“KÖTÜ AŞI YOK, SADECE UZUN VADELİ KORUMA DOZLARINI BİLMİYORUZ”

Prof. Alpay Azap, şu anda kullanımda olan hiçbir aşının “kötü aşı” olarak değerlendirilemeyeceğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

* Şu anda acil kullanım için onaylanmış 12 farklı aşının tümü, DSÖ’nün gerektirdiği korumanın yüzde 50’sinden fazlasını sağlamaktadır.

* Ancak tüm aşılarda bir sorun vardır, kişiyi uzun süreli hastalıklardan koruyacak birincil doz şeması henüz belirlenmemiştir.

* Örneğin bu 0, 1 ve 6. ayda 3 doz hepatit B aşısıdır. Hepatit A için 0 ve 6. ayda 2 dozluk bir aşıdır.

*Ülkemizde uygulanan her iki aşı için de 3. doz zorunluluğu var gibi görünmektedir.

* Ama bu 3. doz aralığı inaktive virüs aşısında (Sinovac) daha erken bağışıklığın azalması nedeniyle 3 ay gibi makul görünürken BioNTech için 8-9 ay gibi görünüyor.

“SEYAHAT İÇİN 4. DOZ DÜNYADA DÜZELTİLMESİ GEREKİYOR”

BioNTech aşısında belirli bir risk grubu dışında kalanlar için iki doz üzerinden 3. dozun gerekli olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Azap, şunları kaydetti:

* Çünkü mRNA aşılarında 2 dozun ağır hastalık ve ölümden korunmadaki etkisi oldukça uzun süre devam etmektedir. Ancak bazı risk grupları için faydalı olabilir.

*Dünyadaki birçok ülke bunu zaten yapıyor ve DSÖ tam olarak bunu söylüyor. Çünkü tüm dünyada belli bir orana ulaşmadan üçüncü dozu geçseniz bile aşılamanın düşük olduğu ülkelerde virüs değişecek ve kaçamak hale gelecektir.

*Bundan sonra 3 doz için nüfusun yüzde 90’ını geçseniz bile insanlar hastalanır. Tüm aşılar boşa gidecek. KLİMİK Derneği olarak Sinovac’tan sonra BioNTech ile 3. dozunu alanların 4 dozdan kaçınması gerektiğini daha önce belirtmiştik.

*Maalesef dünya bu konuda çok kötü bir sınav veriyor. Seyahat zorunluluğu nedeniyle kişiler ihtiyaç duymasa da 4. dozunu almak zorundadır. DSÖ gibi kurumların bunu düzeltmesi gerekiyor (DHA)

Mehmet Ceyhan'dan kritik uyarı: Çocuklarda klinik seyir değişti ilginizi çekebilir Mehmet Ceyhan’dan kritik uyarı: Çocuklarda klinik seyir değişti

“Aşılanan SİGORTA İKİ KAT AZ, SIRSIZ İYİLEŞİYOR”

Aşı karşıtlarının “Aşı da bulaşır, hasta olur, aşı işe yaramaz” iddialarına yanıt veren Prof. Dr. Azap, sözlerine şöyle devam etti: “Bu çok yanlış. Aşılı insanlar hastalansalar bile, aşılanmayanlara göre her zaman daha az bulaşıcıdırlar. İngiltere’de yapılan çok iyi bir araştırma bize, aşılı bir birey hastalanırsa, hastalığı aynı hanedeki haneye bulaştırma riskinin aşısızların yarısı kadar olduğunu gösterdi. Yani bir evde 4 kişi yaşıyorsa aşısız bir kişi 2 kişiye, aşılı kişi ise sadece 1 kişiye bulaştırıyor. ‘Nasıl olsa hasta olacağım’ diye bir şey yok. Tüm aşılar ayrıca hastalanma şansınızı yüzde 60’tan fazla azaltır. Ayrıca hastalansanız bile kesinlikle hafiflemenizi sağlar. Ağır bir hastalığınız olduğunda, hasar riski çok daha yüksektir. Akciğerlerde hasara, felç, kalp krizi gibi durumlara neden olabilir. Yani hafif bir vaktin olduğu zaman onlardan da korunuyorsun.”

“YENİ İLAÇLAR PANDEMİYİ SONLANDIRMAYA DA YARDIMCI OLACAK”

Dünyada aşılamanın hızlanması, aşılama oranlarının artması ve en önemlisi bu virüsü etkili bir şekilde durdurabilen kullanımı kolay ilaçlar sayesinde Kovid-19 pandemisinin ‘endemizm’e dönüşeceğini düşündüğünü vurgulayan Prof. Ağızdan kullanılacak hap şeklinde ve birkaç ay içinde kullanılacaktır. Dr. Azap sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu hastalığın 6-9 ay içerisinde bir pandemiden çıkıp, tıpkı kış aylarında artan, yaz aylarında azalan grip gibi endemik bir hastalığa dönüşme ihtimali var. Ancak bunu belirleyen en kritik faktör, yeni bir varyantın ortaya çıkmamasıdır. Dünya pandemiyi gelecek yılın ortasına veya sonuna doğru atlatmış olabilir. Ülkemiz dahil gelişmiş ülkeler bile pandemiyi gelecek yılın ortasından önce aşabilir. Ancak aşıdan kaçan bir varyant varsa, bize en az bir yıl daha pahalıya mal olacak. Bu yeni varyantı önlemenin tek yolu, insanların hastalanmasını önlemektir. Bu, kişisel önlemlere, maske mesafesi temizliğine, havalandırma önlemlerine, kalabalığın bir süre bir araya gelmesini engelleyecek sosyal kısıtlamalara dikkat edilerek ve en önemlisi DSÖ pandeminin bittiğini söyleyene kadar yaygın aşılamaya dikkat edilerek sağlanabilir.”

Aydın Bilim BioNTech Corona World Influenza İngiltere istanbul Kalp krizi mRNA Sağlık Sağlık Bakanlığı sınavı Sinovac Türkiye

Prof. Azap’tan Dr. Umutlu açıklama

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK