7 saatten az 9 saatten fazla uyumayın!

7 saatten az 9 saatten fazla uyumayın!

91
0
PAYLAŞ

7 saatten az 9 saatten fazla uyumayın!

7 saatten az 9 saatten fazla uyumayın!

Pandemi sürecinde uyku düzenimiz bozuldu. Bazıları daha az uyumaya, bazıları daha fazla uyumaya başladı. Ancak her iki durumun da hayati tehlike oluşturduğunu kaydeden Prof. Dr. Uludüz, “Sağlığınız için düzenli uyuyun” dedi.

7 saatten az 9 saatten fazla uyumayın!

Koronavirüs Salgın beraberinde fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkların yanı sıra uyku problemlerini de getirdi.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, özellikle son iki yılda uyku sorunu yaşayan kişilerde artış olduğunu ifade ederek, bu durumun sakıncalarını şöyle anlattı:

ÇOCUKLAR VE ERGENLER RİSK ALTINDA

Sağlıklı bir uyku; Kaç saat uyuduğumuza ve uyku kalitemize bağlı. İhtiyacımız olan uyku miktarı yaşa göre değişir. Yenidoğanlar 16-18 saat, okul öncesi çocuklar 11-12 saat, okul çağındakiler ve ergenler en az 10 saat uyumalıdır. Ergenlik döneminde hormonal etkiler biyolojik saati değiştirme eğilimindedir. Sonuç olarak gece 9-10 saat uyuması gereken genç geç yatmakta ve sabah geç kalkmak istemektedir. Ne yazık ki günümüzde özellikle çocuklar ve ergenler gereğinden çok daha az uyuyorlar. Bu durum hem pandemi ile hem de son yıllarda hayatın bir sorunu haline gelen dijital çağın araç ve gereç kullanımındaki artışla alakalı görünüyor. Bu açıdan bakıldığında, gelecekte bizi öfkeli ve huzursuz, hastalıklarla boğuşan bir toplumun beklediğini söyleyebiliriz.

VÜCUDA ASKIBEN PROBLEMLER VARSUR?

Yetişkinlerin 7 ila 9 saat uykuya ihtiyacı vardır. İlerleyen yaşla birlikte vücudumuzdaki melatonin hormonunun azalmasına bağlı olarak uyku süremiz kısalıyor ve geceleri daha sık uyanıyoruz. Yaşlılar uyuyamamaktan, sabah erken uyanmaktan, gece sık sık uyanmaktan ve rahat bir uyku uyuyamamaktan şikayet ederler. ‘Kaç saat uyuyorsun’ diye sorduğumda bazı hastalarım ‘Ben 6 saatten az uyuyorum ama bana yetiyor’ diyor.

Ancak 7 saatten az uyumak kalbi dinlendirmez. Uykusuzluk vücudumuzu strese sokar ve daha fazla adrenalin, kortizol ve diğer stres hormonlarının salınmasına yol açar. Bu hormonlar uyku sırasında kan basıncımızın düşmesini engeller ve kalp hastalığı riskimizi artırır. 9 saatten fazla uyumak REM uykusunda geçirdiğimiz süreyi artırır. İnsanlar genellikle 9 saatten fazla uyuduklarında kendilerini daha kötü hissettiklerini söylerler. Buna ‘uyku yükleme’ diyoruz. Bu durumda tansiyon, nabız ve nabız hızlanır ve aşırı çalışır, yine kalp hastalıklarının önünü açar. Sonuç olarak; 7 saatten az 9 saatten fazla uyumamaya özen göstermeliyiz.

İŞTE İKİ YENİ ARAŞTIRMA

Yeni bir bilimsel çalışmada, Alzheimer hastalığının erken evrelerinde incelenen 4500 hastada kısa uykunun (gecede 6 saat veya daha az) beyinde daha yüksek Amiloid Beta (Aβ) yükü ve daha düşük hafıza performansı ile ilişkili olduğu belirlendi. JAMA Neurology dergisinde yayınlanan bir başka araştırma, uzun süreli uyku süresinin (9 saat veya daha fazla) aynı zamanda daha kötü yönetici işlev performansıyla bağlantılı olduğunu gösterdi. Hem kısa hem de uzun uyku, daha yüksek bazal metabolik indeks, kilo alımı, daha sık depresif şikayetler, gün içinde daha fazla şekerleme ihtiyacı, ayrıca daha kötü bilişsel işlev ve zayıf odaklanma ile ilişkilendirildi.

7 saatten az 9 saatten fazla uyumayın!

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK