8 yaşında Covid-19 yüzünden felç oldu

8 yaşında Covid-19 yüzünden felç oldu

123
0
PAYLAŞ

8 yaşındaki Covid-19 felç oldu

8 yaşındaki Covid-19 felç oldu

ABD’de yaşayan 8 yaşındaki Avella Braun, korona virüsün ardından yakalandığı ADEM hastalığı nedeniyle felç geçirdi. Braun’un tedavisi devam ederken uzmanlar, benzer vakaların tüm dünyada görüldüğünü belirtiyor ve uyarıyor…

8 yaşındaki Covid-19 felç oldu

ABD’nin Minnesota kentinde yaşayan 8 yaşındaki Avella Braun, korona virüsüne yakalandıktan sonra felç oldu. Küçük kızın vücudunun sol kısmı, Covid-19’un nadir görülen bir otoimmün hastalığı tetiklemesi sonucu felç oldu.

8 yaşındaki Braun’da önce ateş çıktı. Annesi Lani Bauer, düşük ateşine rağmen kızını hastaneye götürdü. Birkaç gün sonra küçük kızın ateşi düşmeyince entübe edilerek yoğun bakıma alındı.

8 yaşındaki Braun’un vücudunun bağışıklık sisteminin kendisine saldırdığı belirlendi. Bu durumun omuriliğe ve beyne zarar verdiği ve beyinde iltihaplanmaya neden olduğu belirlendi.

ADEM İLE CORONA ARASINDA BAĞLANTI VAR

Avella’nın çocuk doktoru Dr. Michael Pitt, “Bu vakada yaşananların en büyük tetikleyicisi korona virüs oldu” dedi. Braun’un merkezi sinir sisteminin immün aracılı bir bozukluğu olan Akut dissemine ensefalomiyelit (ADEM) geçirdiği bildirildi.

Tıp uzmanları haziran ayında korona virüsü ile ADEM arasındaki bağlantıyı kurmaya başladıklarını açıklamıştı.

Uzmanlar, dünyada korona virüsünden kurtulan kişilerde de benzer vakalarla karşılaştıklarına dair uyarıda bulunuyor.

Corona virüsü resminde çarpıcı değişiklik: Ölüm sayısı 5,7 kat arttı ilginizi çekebilir Corona virüsü resminde çarpıcı değişiklik: Ölüm sayısı 5,7 kat arttı Corona'ya yakalanan öğretmen doğum yaptıktan 10 gün sonra öldü ilginizi çekebilir Corona’ya yakalanan öğretmen doğum yaptıktan 10 gün sonra öldü

ABD Avrupa Bursa Çocuk Corona Ölümü Reuters Türkiye

8 yaşındaki Covid-19 felç oldu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK