ABD’de hayvanlara özel Covid-19 aşısı uygulanacak

ABD’de hayvanlara özel Covid-19 aşısı uygulanacak

93
0
PAYLAŞ

ABD’de hayvana özel Covid-19 aşısı uygulanacak

ABD’de hayvana özel Covid-19 aşısı uygulanacak

ABD’nin Atlanta kentindeki hayvanat bahçesinde bazı gorillerin Kovid-19 salgını geçirmesinin ardından yetkililer, Kovid-19’a duyarlı hayvan türleri için özel olarak yapılmış Kovid-19 aşısı uygulanacağını duyurdu.

ABD'de hayvana özel Covid-19 aşısı uygulanacak

Georgia, Atlanta’da bulunan ‘Zoo Atlanta’ Hayvanat Bahçesi, 10 Eylül’de Kovid-19’lu gorillerle ilgili yaptığı basın açıklamasında, söz konusu gorillere iyileştikten sonra hayvanlar için özel olarak yapılmış Kovid-19 aşısı verileceğini duyurdu. Yetkililer, Zoetis’in hayvanlar için geliştirdiği aşının daha önce ülkede Kovid-19’a duyarlı hayvan türlerine uygulandığını, aşıyı hasta goriller dışında orangutanlar, kaplanlar, Afrika aslanları ve leoparlara da uygulayacaklarını belirtti. Açıklamada, “Zoo Atlanta, ABD Tarım Bakanlığı (USDA) ve Georgia Eyalet Veteriner Hekimi tarafından Zoetis aşısını kullanma yetkisi verildi” denildi.

GORİLLER NASIL İÇERİR?

Atlanta Zoo Hayvanat Bahçesi’ndeki goriller, öksürük, burun akıntısı ve iştahsızlık gözlemledikten sonra bakıcıları tarafından test edildi. Semptomatik gorillerin ilk testlerinin pozitif çıkmasının ardından tedaviye başlayan veteriner hekimler, 20 gorili herhangi bir semptom göstermeden yakından takibe aldı. Hayvanlara Kovid-19’un nasıl bulaştığına dair açıklama yapan yetkililer, “Gorillerin virüsü nasıl kaptığı kesin olarak bilinmese de Hayvan Bakım ve Veteriner Ekipleri, enfeksiyonun Kovid-19 pozitif bir bakım ekibi üyesinin neden olduğuna inanıyor. Ekip üyesi aşıları tamdı, Kişisel Koruyucu Ekipman (KKD) kullanıyordu ve işe geldiği gün asemptomatikti.”

HAYVANLAR İÇİN ZOETİS COVID-19 AŞISI

Hayvanlara yönelik COVID-19 aşısı, ilk olarak ABD’de faaliyet gösteren ve hayvan sağlığı konusunda çalışan özel bir tıp şirketi olan Zoetis tarafından geliştirilmeye başlandı. Ocak 2021’de San Diego Hayvanat Bahçesi’nde yakalanan büyük maymunlarla Zoetis Ar-Ge ekibi deneysel Kovid-19 aşısını acil kullanım için hayvanat bahçesi yetkililerine gönderdi. Aşının güvenli olduğu ve virüse karşı makul bir etkinliğe sahip olduğu belirtildi.

Kedi ve köpekler için hayvanlara yönelik Kovid-19 aşısının tamamlandığı belirtilirken, Danimarka’da milyonlarca vizonun Kovid-19’a yakalanmasının ardından aşı geliştirme çalışmalarının vizonlara odaklandığı belirtildi.

Hayvanat bahçesindeki 13 goril Covid-19'a yakalandı ilginizi çekebilir Hayvanat bahçesindeki 13 goril Covid-19’a yakalandı Dünya tıp literatüründe bir ilk: Kovid-19 akciğer kanserini taklit etti ilginizi çekebilir Dünya tıp literatüründe bir ilk: Kovid-19 akciğer kanserini taklit etti

ABD Afrika Akciğer kanseri ameliyatı Corona Danimarka Dünya Kahramanmaraş Kedi korona Veteriner

ABD’de hayvana özel Covid-19 aşısı uygulanacak

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK