Ağustos ayında 36 sağlık çalışanı şiddete maruz kaldı

Ağustos ayında 36 sağlık çalışanı şiddete maruz kaldı

65
0
PAYLAŞ

36 sağlık çalışanı ağustosta şiddet gördü

36 sağlık çalışanı ağustosta şiddet gördü

Sağlık-Senin’in “Sağlıkta Şiddet Raporu”na göre, Ağustos ayında sağlık çalışanlarına yönelik 16 şiddet olayı meydana geldiği ve 36 sağlık çalışanının mağdur olduğu belirtildi.

36 sağlık çalışanı ağustosta şiddet gördü

Sağlık-Sen’den yapılan yazılı açıklamada, Ağustos ayında şiddet olaylarında önceki iki aya göre artış olduğu belirtildi. Şiddetle mücadelede öncelikle bu yaklaşımın değiştirilmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, Ağustos ayı boyunca 16 şiddet vakasıyla karşılaştık. 39 saldırganın düzenlediği olaylarda 36 sağlık çalışanı mağdur oldu. Ağustos ayında yaşanan şiddete baktığımızda faillerin pek değişmediğini görüyoruz.

Hastalar ve yakınları 16 şiddet olayının baş faili olarak dikkat çekiyor. Ay içerisinde şiddet olaylarının 4’ü hastalardan, 8’i ise hasta ve yakınlarından kaynaklanmıştır. Maganda tarafından 1 olay gerçekleşirken maalesef 3 olay mobbing şeklinde gerçekleşti. 16 şiddet olayının 11’i sözlü ve fiili, 3’ü sözlü ve 2’si mobbing idi. Faillerin isimleri, eğitim seviyeleri ve sosyal statüleri değişse de sağlıkta şiddetin adresi Ağustos ayında da değişmedi. Şiddet olaylarının 10’u hastanelerde, 4’ü sahada ve 2’si aile sağlığı merkezlerinde meydana geldi. Sağlık hizmetlerinin yükünü önemli ölçüde üstlenen hemşireler, bu ay şiddete en çok maruz kalan grubu oluşturuyor. Şiddet olaylarında 13 hemşire darp edilirken, 5 doktor, 4 Acil Tıp Teknisyeni (ATT), 6 sağlık çalışanı ve 8 güvenlik görevlisi şiddete maruz kaldı.

15 kadın ve 21 erkek sağlık çalışanının bu ay şiddete maruz kaldığının belirtildiği açıklamanın devamında, şiddete neden olan 39 saldırgandan 10’u gözaltına alınmazken, 15’i tutuklanarak serbest bırakıldı. 3 saldırgan hakkında adli işlem başlatılırken, 5 saldırgan tutuklandı. Olaylara karışan 6 saldırgan için arama emri çıkarıldı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINI TEHDİT

Sağlık-Sen Başkanı Semih Durmuş, sağlık alanında şiddetin diğer iş kollarına göre daha fazla olduğunu, başta doktor ve hemşireler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının artık kendilerini güvende hissetmediklerini kaydetti. Ancak bu insanların görevi hayat kurtarmak, yaraya merhem olmaktır. Bu durumda onlardan kutsal görevlerini sağlıklı bir şekilde yapmalarını nasıl bekleyebiliriz? Şiddet bugün sağlık çalışanlarını tehdit ediyor. Önlenmezse korkarım yakında sağlık sistemini tehdit edecek bir noktaya gelecek” dedi. (verilmiş)

'İlaçlar şiddet nedeniyle ülkeyi terk etmek istiyor' ilginizi çekebilir ‘İlaçlar şiddet nedeniyle ülkeyi terk etmek istiyor’

Ağustos ailesi Balıkesir CHP Darpli doktor hemşire Kadın Sağlığı Sağlık Bakanı

36 sağlık çalışanı ağustosta şiddet gördü

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK