Bağışıklığınızı gözden geçirmenin tam zamanı

Bağışıklığınızı gözden geçirmenin tam zamanı

107
0
PAYLAŞ

Bağışıklığınızı gözden geçirme zamanı

Bağışıklığınızı gözden geçirme zamanı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Hem mevsim geçişi hem de devam eden pandemi nedeniyle vücut direnciniz zayıflamış olabilir” diyerek etkili reçeteler verdi.

Bağışıklığınızı gözden geçirme zamanı

Sonbaharla birlikte fiziksel aktivitelerimiz azalırken, havaların soğumasıyla enfeksiyon riskimiz artıyor. Ayrıca okulların açılması, artan iş yükü ve yeni bir düzen kurmanın stresi ile birlikte devam eden Covid-19 faktörünü de göz önünde bulundurarak bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gerekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek bu günlerde vücut direncimizi artırmanın yollarını şöyle anlattı:

Tuba Örneği

BU GIDALARA DİKKAT!

Bağışıklık güçlendirici beslenme, dengeli beslenme kavramıyla başlar. Öncelikle şeker ve şeker katkılı yiyecekler-içecekler, hamur işleri, kızarmış yiyecekler, katkılı hazır yiyecekler, işlenmiş et ve katı yağ ile yapılan yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Bir sonraki kural, 4 besin grubundan yeterli besin almaktır. Bunlar süt ve süt ürünleri, et grubu, sebze/meyve grubu ve tahıllardır. Başta soğan, sarımsak, turpgiller, turpgiller, brokoli, nar, portakal ve avokado olmak üzere tüm sebze ve meyveler beslenme programında yer almalıdır. Probiyotik sayımızı arttırmak için yoğurt, kefir, turşu ve sirke gibi fermente ürünlerin yanı sıra doktor ve diyetisyen tavsiyesi ile probiyotik/prebiyotik takviyelerden faydalanacağız.

Ekmek Tüketin AMA…

Karbonhidrat olarak basit şekere (sofra şekeri ve şekerle yapılan gıdalar) ihtiyacımız olmadığı için bu tüketim şekli bağışıklık sistemimizi zayıflatır. Bu nedenle kepekli ekmek, karabuğday, yulaf, bulgur vb. Kompleks karbonhidratlar (rafine edilmemiş, tam tahıllar, kabuklu tahıllar) tercih edilmelidir. Bağışıklık sistemi tarafından salgılanan antikorlar doğada proteindir. Protein alımı yeterli düzeyde tutulmalı ve ihmal edilmemelidir. Kırmızı et, tavuk, hindi, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, bakliyat protein içeren besinlerdir. Ayrıca bu gruptaki çinko minerali vücut direncimizi artırmamıza yardımcı olur.

BALIKLARI UNUTMAYIN

Omega-3 yağ asitleri de bağışıklık sistemimizi güçlendirmede önemli bir rol oynar. Omega-3 ayrıca balık, semizotu ve cevizde bulunur. Balık tüketimi haftada 3 porsiyon ızgara veya fırınlanmalıdır. Eğer tüketilemiyorsa doktor veya diyetisyen tavsiyesi ile balık yağı takviyesi olarak alınabilir.

CEVİZ, FINDIK, BADEM…

Zerdeçalın bağışıklık sistemini olumlu yönde tetiklediği bilinmektedir. Karabiberli çorbalarda baharat olarak da kullanılabilir. Yağlı tohumlardan elde edilen ceviz, fındık ve bademlerin E vitamini, bitkisel yağ asitleri ve çeşitli mineral içerikleri bağışıklığı desteklemek açısından son derece faydalıdır. Bir yağ türü olarak zeytinyağı, hindistancevizi yağı, çörek otu yağı ve avokado yağını güçlü antioksidanlar olarak sayabiliriz.

bol su için

Vücut direncini artıracak bitki çayına örnek olarak; Yeşil çay + adaçayı + 1 tatlı kaşığı doğal bal karıştırılarak günde 2 bardak tüketilebilir. Ihlamur, rezene, zencefil ve kuşburnu çayları da önerilen çaylar arasındadır. Vücuttaki D vitamini seviyesini artırmak için en temel öneri güneşten yararlanmaktır. Gerekirse doktor tavsiyesi ile takviye kullanılmalıdır. Bol su tüketimi de vücuttaki toksinlerden kurtulmak ve metabolizmayı canlandırmak için en temel unsurlardan biridir.

Bağışıklığınızı gözden geçirme zamanı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK