Bakan Koca ‘Mu varyantlı’ kişi sayısını açıkladı

Bakan Koca ‘Mu varyantlı’ kişi sayısını açıkladı

68
0
PAYLAŞ

Bakan Koca, ‘Mu varyantı’ olan kişi sayısını açıkladı

Bakan Koca, ‘Mu varyantı’ olan kişi sayısını açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Türkiye’de iki kişide Mu varyantı tespit edildi” dedi. Koca, yüz yüze eğitimle ilgili olarak “Okulları kapatmak istemiyoruz, çünkü artık aşımız var” dedi.

Bakan Koca, 'Mu varyantı' olan kişi sayısını açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından salgın süreciyle ilgili soruları yanıtladı. Bakan Koca, Türkiye’de 2 kişide korona virüsünün Mu varyantının tespit edildiğini duyurdu. Koca, yerli aşının 2 ay içinde seri üretime geçeceğini söyledi.

AĞIRLIK OLARAK DELTA VE DELTA PLUS

Fahrettin Koca, “Şu ana kadar yeni varyant olarak tespit ettiğimiz iki vaka dışında bir şey olmadı. Esas olarak Delta ve Delta Plus şeklindedir. Bu varyantlarda da yüzde 90’ı aşan oranlar söz konusu. Aşı oranının artmasıyla vaka sayısının azalacağını düşünüyorum” dedi. Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

PCR TESTİ ÜCRETLENDİRİLECEK Mİ?

Genel olarak, aşılama oranları artmaktadır. Muhtemelen 2-3 gün içinde 100 milyona ulaşacağız. Bu anlamda önemli bir rakamdır. Çift doz ve en az bir doz aşılama oranı da giderek artmıştır.

– (PCR testi ücretlidir) Böyle bir seçeneği düşünmüyoruz. Dolayısıyla PCR’ın şu anda uygulandığı gibi devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

– (Hastanelerde PCR testinin yoğunluğu): Her alanda istemiyoruz, PCR istenen bazı alanlar var ve 48 saat önce istiyoruz. Dolayısıyla bu yoğunluk 48 saate yayılıyor, o anlamda ciddi bir problem olacağını düşünmüyorum çünkü kapasitemiz yüksek.

YÜZDE 62’DE İKİ DOZ AŞI

– (Bağışıklık oranı) Rakamlarımız net, 18 yaş üstü en az bir doz yaptıranların oranı yüzde 80, iki doz yaptıranların oranı ise yüzde 62. Dolayısıyla 18 yaş üstü için yüzde 80-85 oranında bir oran bekliyoruz.

ŞU ANDA HATIRLATICI DOZA GEREK YOK

– İnaktif aşıların 3. dozunu önerdik, 3. aydan sonra azaldığını görünce bu öneriyi yaptık. 6 ay sonra ara dozlar ve hatırlatma dozları olacaktır. Ama mRNA aşısı için 3,5-4 aylık sonuçların şu an için çok önemli bir düşüş olmadığını, hatırlatma dozunun gerekip gerekmediği önümüzdeki aylarda yapılacak takiplerle birlikte söyleyeceğiz. İsrail ve benzeri ülkelerde gördüğümüz gibi bu hatırlatma dozunun 8 ay sonra verildiğini ve gerekli olduğunu biliyoruz. Muhtemelen bizde de olacak ama şu anda gerekli değil.

OKULLARI KAPATMAK İSTEMİYORUZ ÇÜNKÜ…

– Okulları kapatmak istemiyoruz çünkü artık ‘aşımız var’ diyoruz. Bu nedenle vatandaşlarımız aşılandıkça, oranlar arttıkça ve toplumsal bağışıklık geliştikçe bunun yeterli olacağına inanıyoruz. Bu yüzden oranların artması gerekiyor. Şu anda dünyada en fazla aşı yapılan 8. ülkeyiz. Avrupa’da Almanya’dan sonra ikinci ülkeyiz, sanırım 2-3 hafta içinde Almanya’yı aşan dozda başvurumuz olur.

– Bu nedenle alınacak önlemleri Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte biz de ortaya koyduk. Hangi durumda ve hangi pozisyonda ne yapılması gerektiği açıktır. Başka bir deyişle, sınıf öğrencileri öğretmende görüldüğünde ne olur, öğrencide görüldüğünde nasıl olmalı, tüm öğrenciler ne zaman tatilde olmalı, okulda değil, sınıf en fazla olabilir. Azami derse ara verilebilecek 14 günlük süre içinde bunun dışında bir kapanış düşünmüyoruz, düşünmek istemiyoruz.”

– (Göçmen aşısı) yaptırmayanların sayısı çok azdır. Toplama baktığımızda, o kadar yüksek değil. Yani Suriye’den 3.5-4 milyon kayıtlı insan var mesela, hepsine ulaşıyoruz.

mu varyantı nedir?  Mu varyantı Türkiye'de mevcut mu? ilginizi çekebilir mu varyantı nedir? Mu varyantı Türkiye’de mevcut mu? TÜRKOVAC'tan müjdeli haber;  Aşılanan 36 kişide herhangi bir yan etki görülmedi. ilginizi çekebilir TÜRKOVAC’tan müjdeli haber; Aşılanan 36 kişide herhangi bir yan etki görülmedi. Delta'dan sonra yeni C.1.2 varyantı hakkında bilinenler ilginizi çekebilir Delta’dan sonra yeni C.1.2 varyantı hakkında bilinenler Geleneksel aşılara büyük darbe... Üreticisi de seçimini yaptı: Çin Sinopharm'dan mRNA aşısı ilginizi çekebilir Geleneksel aşılara büyük darbe… Üreticisi de seçimini yaptı: Çin Sinopharm’dan mRNA aşısı Nipah virüs uyarısı: Yarasalardan bulaşıyor ilginizi çekebilir Nipah virüs uyarısı: Yarasalardan bulaşıyor 8 kişiye korona virüs bulaştı... Mahkemeden 5 yıl hapis ilginizi çekebilir 8 kişiye korona virüs bulaştı… Mahkemeden 5 yıl hapis

Sağlık Bakanı Türkiye

Bakan Koca, ‘Mu varyantı’ olan kişi sayısını açıkladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK