Bakan yardımcısından önemli PCR testi uyarısı: Geçerli değil

Bakan yardımcısından önemli PCR testi uyarısı: Geçerli değil

256
0
PAYLAŞ

Bakan yardımcısından önemli PCR testi uyarısı: Uygulanamaz

Bakan yardımcısından önemli PCR testi uyarısı: Uygulanamaz

Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Erken, gelecekte sağlık teknolojilerinin savunma sanayi teknolojilerinin önüne geçeceğini söyledi. Dr. “QR kodları olmayan PCR testleri geçerli değildir” dedi.

Bakan yardımcısından önemli PCR testi uyarısı: Uygulanamaz

Türkiye’nin ilk ve tek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, 6 günlük bir maratonun ardından 26 Eylül’de muhteşem bir kapanışla sona erdi.

Dijital sağlık altyapısı ile özellikle covid-19 pandemi döneminde birçok uygulama ile dünyanın önüne geçen Sağlık Bakanlığı, ‘yapay zeka yarışması’ ile TEKNOFEST’e damgasını vurdu.

Türkiye’nin dünyanın en iyi dijital sağlık altyapısına sahip ülkesi olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Erken önemli açıklamalarda bulundu.

Önce “Neden buradayız? Hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza yardımcı olacak teşhis araçları geliştirmeye çalışıyoruz. Yapay zeka araçlarıyla ve dünyada ilk kez verilerimizi böyle bir yarışma kapsamında bu konuda yazılım geliştiren start-up şirketlere, gençlere açtık.”

“Yapay Zeka İLE TEŞHİS YAPILACAK PROJELER GELİYOR”

Yarışmada yapay zeka ile felç teşhisi koyabilecek projelerin yer aldığını belirten İlker, şunları kaydetti:
konuştuğunu söyledi:

* Acil müdahale gerektiren ve çok hızlı karar verilmesi gereken hastalıklar olduğu için hekimlerimize yapay zeka araçları ile yardımcı olmak ve kritik zamanlarda hastaların hayatlarına dokunmak istiyoruz.

* Örneğin hastanın tomografisi bilgisayara yüklendiğinden hemen yapay zeka tarafından okunacak ve bir radyolog tarafından yapılan yorumlar kendisi tarafından ön yorum olarak yapılacak ve ardından radyoloğun önüne konulacaktır.

* İlgili hekimin önüne getirecektir. Yorgunluktan atlayabileceği lezyonları çok çabuk yakalamasını sağlayacak, zamanını kısaltacak ve iş yükünü azaltacaktır.

“COVID-19 VE MAMOGRAFİDE KULLANILAN DİJİTAL TANI SİSTEMLERİ”

Görsel işleme yoluyla yapay zeka ile covid-19’u tanıyabilen sistemler de geliştirdiklerini belirten Lider, “Bu sistemler başka bir viral enfeksiyon mu yoksa bakteriyel enfeksiyon mu olduğunu anlayabiliyordu. Mamografide de çok ciddi bir yapay zeka uygulamasına sahibiz ve bu sayede meme kanserini çok ciddi bir şekilde erken teşhis etme ve kadınlarımızın hayatını kurtarma ve onlara çok daha iyi bir tedavi sunma imkanına sahibiz. Yakın gelecekte felç için de benzer şeyler yapacağız” dedi.

“NEYİM VAR Kİ?” HASTALIKLARA TEŞHİS EDİLECEK

“Bende Ne Var?” çok uzun zamandır üzerinde çalışıyorlar. Projesinden bahseden Dr. İlk olarak yakın zamanda e-Nabız ile entegre olacak bu sistem hakkında şu bilgileri verdi:

* Bu proje doktora gitmeden önce size sorular sorarak hangi branşa gitmeniz gerektiğine karar verir.

* Sizin gibi şikayetleri olanlara ortalama hastalıklarınızın yüzde kaçını söyleyebilir.

* Ayrıca acilen doktora gitmeniz gerekiyorsa sizi uyarır. Daha sonra hekimin yaptığı teşhis ile sürekli öğrenerek kendi teşhisini değiştiren, yapay zeka ile isabet isabetini artıran ve vatandaşlara daha doğru sonuçlar veren bir sistemdir.

* Ayrıca gereksiz hastanın hastaneye yatışlarını azaltan, hastalık olarak düşündüğü veya çok acil bir sorun olduğunu düşündüğü semptomları değerlendiren, normal rutin aile hekimine veya hastanedeki ilgili branşa yönlendirilebilen bir uygulamadır. en yakın hastane.

“SAĞLIĞIN DİJİTALLEŞTİRİLMESİNDE DÜNYANIN EN İYİSİYİZ”

TEKNOFEST’in ağırlıklı olarak savunma sanayisine odaklanan ve ardından diğer teknolojileri de bünyesinde barındıran bir festival olduğuna işaret eden Bakan Yardımcısı Dr. “Ancak bugün baktığımızda gelecekte sağlık teknolojilerinin savunma sanayi teknolojilerinin çok ötesinde bir boyuta sahip olacağını görüyoruz. . Nitekim bunu pandemi sürecinde hepimiz gördük. Artık dijitalleşmenin ne kadar değerli olduğunu, bir araç teknolojisinin ne kadar değerli olduğunu ve hayatımıza ne kadar olumlu dokunduğunu görebiliyoruz. Dünyanın en iyi dijitalleştirilmiş Sağlık Bakanlığıyız. Bu alanda bizden daha iyi bir Sağlık Bakanlığı ve hiçbir ülke yoktur. Türkiye’nin sağlık alanında da öne çıkacağını, SİHA’larda, İHA’larda ve savunma sanayi ürünlerinde olduğu gibi dünyada da adından söz ettireceğini düşünüyorum. Sağlıkta yapay zeka yarışmasının bu anlamda çok iyi bir başlangıç ​​olduğuna, gençlerimizin ve Türkiye’nin önünü açacağına inanıyorum.”

HER ŞEYİN MERKEZİNDEKİ UYGULAMA: E-NABİZ

e-Nabız’ın aslında Sağlık Bakanlığı’nın tüm dijital sağlık uygulamalarının merkezinde olduğunu vurgulayan Dr. Önce, şöyle devam etti:

* Kütüphane diyebileceğimiz adaçayımız, e-Nabız, onlara (diğer uygulamalar) tüm hizmetleri vermektedir. Üzerinde geliştirdiğimiz başka platformlar da var.

* Örneğin HES (Hayat Eve Sığar) uygulaması bu alanda dünyanın en büyük projelerinden biridir. Şu anda 75 milyon kişi bu uygulamayı indirdi, 150 milyona yakın HES kodu alındı, tüm sistem bildiğiniz gibi HES kod sorguları alıyoruz.

* 8 milyara yakın HES kod sorgulaması yapıldı, şehir içi ulaşımda 5,2 milyon risk uyarısı verdi, şehirlerarası uçak seyahatinde 1,4 milyon risk uyarısı verildi ve bu sayede riskli kişilerin bu araçlara ve uçaklara binememesini sağlayan bir uygulamadır. .

* Tüm sistemleri HES, uçak vb. ile entegre ettik, hepsi bu prensipler etrafında hareket ediyor.

*Bugüne baktığımızda son 48 saatlik PCR test bilgileri, aşı bilgileri, uçaklarda hastalık bilgileri, toplu olaylar vs bulunabilir. Dolaşımı hakkında milyonlarca sorgulama yapılmıştır.

* Tüm bunlar tamamen Türk mühendisler tarafından, açık kaynak sistemlerle, herhangi bir yabancı lisans kullanılmadan geliştirilmiştir.

* Bütün yetenekler bizde, bunlar Türkiye’nin kendi insanları. Neredeyse hiç dış destek almadık.

“KARE KOD OLMAYAN PCR TESTLERİ GEÇERLİ DEĞİLDİR”

Başkasının HES koduyla dolaşanlar hakkında Sağlık Bakanlığı’nın geri bildirim aldığına işaret eden Dr. Öncelikle, bunu engellemenin tek yolunun HES kodunun arandığı yerde kimlik kontrolü yapılması olduğunu ifade etti. sözlerini önemli uyarılarda bulunarak sonlandırdı:

* Bunu özellikle HES sistemi kullanan kişilerden istiyorum.

* Evet, kişinin adının yıldızla kaplı bir kısmı zaten var. Ancak kimlik kontrolü de yapılmalıdır.

* Çünkü başkalarının HES kodunu kullandığına dair geri bildirim alıyoruz.

* Bu, kimlikten bağımsız olarak yapılamaz. Ayrıca hiç kimse karekod ile basılmamış PCR laboratuvar testlerini kesinlikle yaptırmamalıdır.

* PCR testi talep eden tüm kuruluşlar, PCR test sonuç sayfasındaki QR kodlarını okuyarak doğrulama yapmalıdır. Yabancı bir vatandaş ise, bu da Health Pass aracılığıyla doğrulanabilir.

*Çünkü QR kodu olmayan hiçbir laboratuvar testi geçerli değildir. QR kodu okuttuğunuzda o kişinin bilgileri hemen Sağlık Bakanlığı’ndan e-Nabız üzerinden doğrulanır.

* Sırf bu kişi ve bu test doğru olduğu için sistem aslında o testin varlığını algılıyor.

* Böyle geri bildirimler alıyoruz, çok sık karşılaştığımız bir durum değil ama olduğu zaman ara sıra açıp incelediğimiz durumlar oluyor.

* Bu nedenle, üzerinde Q kodu olmayan herhangi bir laboratuvar testi için kimse kredi almamalıdır.

PCR test sonucu ne zaman ve kaç gün içinde çıkar?  PCR testi ücretsiz mi? ilginizi çekebilir PCR test sonucu ne zaman ve kaç gün içinde çıkar? PCR testi ücretsiz mi?

Bakan yardımcısından önemli PCR testi uyarısı: Uygulanamaz

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK