Bilim, günlük atmanız gereken adım sayısını güncelledi: hedef 10.000 değil

Bilim, günlük atmanız gereken adım sayısını güncelledi: hedef 10.000 değil

82
0
PAYLAŞ

Bilim, günde atmanız gereken adım sayısını güncelledi: hedef 10.000 değil

Bilim, günde atmanız gereken adım sayısını güncelledi: hedef 10.000 değil

Egzersiz söz konusu olduğunda sihirli bir sayı yoktur, ancak bu sayıların önemli olmadığı anlamına gelmez. Egzersiz kolayca ölçülebilen bir şey olduğundan, ne kadar egzersiz yapmamız gerektiğini takip etmek sağlığımızda önemli bir rol oynayabilir. Yürüme söz konusu olduğunda, çoğumuzun düşündüğü en belirgin rakam 10.000’dir ve bu, sağlığımızı iyileştirmek için gereken günlük adımlar açısından ulaşılması gereken hedef olarak idealleştirilir. Ancak, mevcut çalışmalar bu rakamı sorgulamaktadır.

Bilim, günde atmanız gereken adım sayısını güncelledi: hedef 10.000 değil

Yürümenin faydalarını destekleyen kanıtlar yıllarca yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bugüne kadar yapılan araştırmalar, her gün daha fazla adım atmanın daha düşük erken ölüm riskiyle bağlantılı olduğunu ve bu adımların nereden geldiğinin önemli olmadığını göstermiştir. Tabii ki, her analiz biraz farklıdır ve hiçbir iki grup birbirine benzemez.

Bu nedenle bilim adamları, yürümenin insanlar için ne kadar iyi olduğuna ve bunun kime ve ne kadar fayda sağladığına dair yeni, artan keşifler yapmaya devam ediyor. En son çalışmalardan birinde, ortalama yaşı 45’in biraz üzerinde olan 2.000 kişilik bir grup, uyanık oldukları saatlerde günlük adım sayılarını ve adım yoğunluğunu izleyen ivmeölçerler taktı. Deney 2005’te başladı ve katılımcılar, orijinal grubun 72’sinin öldüğü 2018’e kadar düzenli aralıklarla takip edildi. Çalışmanın gözlemsel doğası, yürümenin deneydeki insanların sağlığını nasıl iyileştirdiği (ya da iyileştirmediği) hakkında kesin sonuçlar çıkaramayacağımız anlamına gelse de, gruptaki aktivite seviyeleri ve sağlık sonuçları arasındaki bağlantıları belirleyebilir. En önemlisi, buradaki araştırmacılar, günde en az 7.000 adım atan bireylerin, deneyde ortalama 7.000 adımdan daha az adım atanlara kıyasla erken ölüm riskinin yaklaşık yüzde 50 ila 70 daha düşük olduğunu buldular.


Sonuç olarak, kendi başına adım yoğunluğunun (adım hızı olarak da adlandırılır) ölüm oranı üzerinde hiçbir etkisi olmamıştır. Araştırmacılara göre, popülasyondaki en az aktif insanlar arasında artan günlük adım hacmi, ölümlülüğe karşı en büyük korumayı sağlayabilir – ancak belirli bir noktadan sonra, ekstra adımların en azından bu belirli sonuç üzerinde hiçbir yararlı etkisi olmadığı görülüyor. Araştırmacılar, çalışmalarında, “Günde 10.000’den fazla adım atmak, ölüm riskinde daha büyük bir azalma ile ilişkili değildi” diye açıklıyor.

Bulgular, önceki çalışmalardan yürüme hakkında halihazırda bildiklerimizin çoğunu büyük ölçüde doğrularken, yeni 7.000 adım eşiği, yürümeyen ve bu seviyede durabilen insanlar için kesinlikle 10.000 adımdan daha kolay bir hedeftir. Günde 7.000 adım, şu anda bu miktara ulaşamayan birçok kişi için daha ulaşılabilir bir hedef olabilir. 7.000 adım sihirli bir sayı değil, duyacağımız son sayı da değil. Konuyla ilgili araştırmalar devam ettikçe yeni sayılar ve belki de yürüme kriterleri elde edeceğimiz söylenebilir. Günümüz teknolojisinde pedometre akıllı saatler, pedometreler ve telefon uygulamaları düşünüldüğünde bilim insanlarının araştırmalarının kapsamını genişletmeleri oldukça olasıdır.

Yürüyüş yaparken dikkat etmeniz gereken 12 altın kural ilginizi çekebilir Yürüyüş yaparken dikkat etmeniz gereken 12 altın kural Yeni başlayanlar için Akdeniz diyeti: kapsamlı bir rehber ve örnek yemek planı ilginizi çekebilir Yeni başlayanlar için Akdeniz diyeti: kapsamlı bir rehber ve örnek yemek planı


kaynak: sciencealert.com

Altın Bilim diyeti Egzersiz Ölüm Sağlık

Bilim, günde atmanız gereken adım sayısını güncelledi: hedef 10.000 değil

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK