Bilim insanlarından korkutan keşif: Covid-19’un en yakın türü yarasa mağarasında bulundu

Bilim insanlarından korkutan keşif: Covid-19’un en yakın türü yarasa mağarasında bulundu

193
0
PAYLAŞ

Bilim adamlarından korkutan keşif: Yarasa mağarasında Covid-19’a en yakın tip bulundu

Bilim adamlarından korkutan keşif: Yarasa mağarasında Covid-19’a en yakın tip bulundu

Bilim insanları, Asya ülkesi Laos’taki yarasa mağaralarında en yakın korona virüs türünü keşfetti.

Bilim adamlarından korkutan keşif: Yarasa mağarasında Covid-19'a en yakın tip bulundu

2019 yılının son haftalarından bu yana dünya genelinde 228 milyondan fazla kişiye bulaşan ve 4,7 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan korona virüsü ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Bilim adamları, salgının kökenini ve kökenini belirlemek için sıkı bir şekilde çalışırken, Fransa ve Laos’tan önde gelen bilim adamları endişe verici bir keşifte bulundular.

Bilim insanları kapsamlı araştırmalarını kamuoyuna duyurdu.

Fransa’nın saygın kurumlarından Pasteur Enstitüsü ve Laos Üniversitesi’nden bilim insanları, Laous’un kuzeyindeki mağaralarda corona virüsünün en yakın akrabaları olan SARS-CoV-2’yi bulduklarını açıkladı. Yüzlerce yarasa arasında barınan bu virüsün Covid-19’a benzediği ve enfeksiyona neden olabileceği kaydedildi.

Dünyaca ünlü bilim dergisi Nature’da yayınlanmak üzere hazırlanan araştırmada, virüsün küçük at nalı yarasalar arasında keşfedildiği kaydedildi. Uzmanlar, korona virüsünün yarasalardan da kaynaklanmış olabileceğini açıkladı. Araştırmayı gerçekleştiren isimlerden biri olan Pasteur Enstitüsü’nden Marc Eloit, “Laos’ta bulunan BANAL-52, BANAL-103 ve BANAL-236 adlı virüsler, SARS-CoV-2’nin şimdiye kadarki en yakın ataları. . Bu virüsler, korona virüsünün ortaya çıkışını etkilemiş olabilir ve hastalığın insanlara doğrudan bulaşması için tehdit oluşturabilir” dedi.

“COVID-19 GİBİ OLABİLİR”

Çalışmada keşfedilen yeni virüslerin Covid-19 ile neredeyse aynı özelliklere sahip olduğu belirtilirken, araştırmayı değerlendiren Sydney Üniversitesi’nden Edward Holmes, “Başlangıçta benzer virüsler yoktu. SARS-CoV-2’ye. “Ama şimdi doğayı daha fazla incelemeye ve benzer gen dizilerine sahip örnekler bulmaya başlıyoruz” dedi.

Öte yandan Fransız ve Laoslu bilim adamları, “Araştırmamız, yarasaların neden olduğu bu yeni virüslerin, SARS-CoV-2’nin ilk aşamalarında olduğu gibi insanları etkileme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor” dedi.

Türk diplomat 'korona vakası olmayan Türkmenistan' resmen ölüme sürüklendi ilginizi çekebilir Türk diplomat ‘korona vakası olmayan Türkmenistan’ resmen ölüme sürüklendi Corona virüsü aşısı 112 binden fazla kişinin hayatını kurtardı ilginizi çekebilir Corona virüsü aşısı 112 binden fazla kişinin hayatını kurtardı Corona virüsü aşısında çirkin oyun: Aylar sonra ortaya çıktı ilginizi çekebilir Corona virüsü aşısında çirkin oyun: Aylar sonra ortaya çıktı

Bilim adamlarından korkutan keşif: Yarasa mağarasında Covid-19’a en yakın tip bulundu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK